Profesor na Pravnom fakultetu u Zagrebu i politički analitičar Ivan Rimac komentirao je u N1 Studiju uživo postupak imenovanja novog glavnog državnog odvjetnika. Predsjednik vlade Andrej Plenković ne odustaje od suca Ivana Turudića usprkos protivljenju na koje je njegov kandidat naišao kod oporbe, pa čak i u njegovim redovima.
"To je pitanje za milijun dolara. Činjenica je da ova afera neće stati i da ulazi u medijski prostor kojeg okupira i ne ostavlja prostora za kampanju", kaže Rimac na pitanje o tome zašto Plenković ne odustaje od Turudića.
"Bili izbori za mjesec dana ili najesen, ova će afera reducirati prostor za kampanju. To nije dobro jer kampanja služi tome da se građani ipak malo uključe u politiku i razmisle", kaže profesor Rimac.
"Očito Plenković misli da je važnije postaviti Turudića nego kampanja za izbore. U pozadini nije promjena koalicijskog partnera ni raspuštanje sabora, nego nešto drugo"
Vjerojatno, govori, postoje i drugi razlozi za inzistiranje na Turudiću. "Očigledno i premijer misli da je važnije postaviti Turudića za glavnog državnog odvjetnika nego imati prostor za kampanju", kaže.
Rimac smatra da inzistiranje nije pitanje osobne taštine premijera ni prepucavanja s predsjednikom. "Vjerojatno se radi o nekim drugim interesima. Plenković nije odgovoran samo za sebe nego i za stranku i sigurno bi u stranci postojao puno jači otpor ako bi to bio samo Plenkovićev ego", kazao je.
"Što se tiče političkih reperkusija i kampanje, siguran sam da Plenković ima backup za disidente unutar vlastite većine i zato sumnjam da je to pitanje taštine. Jer narušiti vlastitu saborsku većinu može netko tko je našao drugog partnera ili je odlučio sutra raspustiti sabor, čim izglasa ovaj zakon, imenovanje u ovom slučaju. Ali s obzirom na Lex AP, očito se radi o nečem drugom, a to je prikrivanje informacija koje postoje o pravosudnim tijelima Republike Hrvatske", govori profesor.
"Hrvatsko društvo pomalo klizi u ono što se događa u Srbiji"
Kazao je kako u ovom trenutku ne zna koga se želi sačuvati, Plenkovića ili nekoga drugoga, ali dodaje: "Očito da sve navodi prema tom smjeru. Ako bi to bio samo politički problem, onda bi sigurno očuvanje saborske većine bilo važnije od bilo čega i od bilo kojeg pojedinog kandidata za državnog odvjetnika. I taj natječaj koji je napravljen je samo tu da zamaže oči u stilu - evo nema boljih kandidata, samo su četiri, kao da ne postoje drugi pravnici u državi, iskusni suci i istražitelji koji bi mogli obavljati taj posao."
"Plenković si ne može dopustiti da nakon svega ovoga što je bilo u medijima i svih izjava izgubi tu bitku u saboru. Siguran sam da on ima siguran backup tko će sve glasati, da su te ruke pobrojane odavno", zaključuje Rimac.
Kazao je da hrvatsko društvo pomalo klizi u situaciji kakva je u Srbiji, gdje ljudi prosvjeduju jer više ne mogu živjeti u takvom društvu.
"Ne slažem se s obrazloženjem Ustavnog suda o zabrani rada nedjeljom zbog elementarne ekonomske logike"
Komentirao je i dvije odluke Ustavnog suda kojima su obranjeni HDZ-ovi zakoni o zabrani rada nedjeljom i o izbornim jedinicama.
"Pravno gledano očekivano, ali osobno se ne slažem s nekim argumentacijama koje izlaze izvan okvira pravnih regula. Naime, ne slažem se s obrazloženjem da je jednaki teret u odluci o neradnoj nedjelji na svakome od tri aktera, a postoje drugi akteri koji nisu spomenuti, u prvom redu iz jednostavno ekonomske logike da smanjena ponuda, a ponuda se smanjuje jednim neradnim danom, povećava cijene, tojest ona je generator inflacije. Ako je robe manje, ona je skuplja. Ako je ima u velikim količinama, ona je jeftinija", kazao je Rimac.
"Drugo, zarada trgovaca također određuje veličinu marže. Ako je zarada manja, marža će biti veća i cijena proizvoda bit će veća. S tom logikom, mislim da je put kojim rješavamo pitanje prava radnika u trgovini pogrešan. Trebali smo zaštititi njihova prava, a ne ustvari utjecati kako se organizira trgovina", rekao je profesor.
Kazao je da odluke Ustavnog suda, unatoč pravnoj utemeljenosti, ne razmatraju stvarnost života.