Prvotne informacije sugerirale su da je SAD odobrio korištenje svojih projektila ATACMS (Army Tactical Missile System) za napade na Rusiju, ograničivši njihovu uporabu na regiju Kursk. Ovo područje, gdje Ukrajina drži dio teritorija nakon upada u kolovozu, postalo je fokus ukrajinskih napora da destabilizira rusku logističku potporu.
Prema izvješćima, Ukrajina je napala Jedinicu za logističku potporu 146, koja se gotovo sigurno koristi za skladištenje streljiva. Profesor Michael Clarke je za Sky News istaknuo kako je lokacija ovog napada udaljena oko 200 kilometara od Kurska, što je unutar dometa ATACMS projektila. Napad je, kako se vjeruje, uključivao ispaljivanje šest projektila.
Izazov obrane od ATACMS-a
Profesor Clarke kaže da je obrana od ovih balističkih projektila izrazito teška: "Ovo su balističke rakete. Gađanje ulaznog ATACMS-a slično je pokušaju presretanja topničke granate koja pada s velike visine. Takvo nešto iznimno je teško izvesti."
Iako ruska strana tvrdi da je možda uspjela srušiti jedan projektil, Clarke izražava skepsu prema toj tvrdnji, ističući da su balistički projektili izrazito izazovni za presretanje.
Strateška važnost napada
Napad je dio šire ukrajinske strategije usmjerene na ometanje ruske logistike, posebice zaliha streljiva, u regiji Kursk. Profesor Clarke komentira kako Ukrajina pokušava ne ulaziti preduboko u ruski teritorij, već ciljati ključne logističke točke kako bi oslabili rusku borbenu sposobnost.
"Ukrajinci će tvrditi da je ovo sve povezano s regijom Kursk," rekao je Clarke, naglašavajući kako je cilj takvih napada otežati Rusiji opskrbu i podršku trupama u tom području.
Ovaj napad dodatno pokazuje ukrajinsku spremnost da koristi napredno naoružanje poput ATACMS-a za precizne udare na ključne logističke ciljeve, istovremeno izbjegavajući duboke napade u ruski teritorij. Očekuje se da će daljnja analiza napada pružiti više dokaza o njegovom učinku i potencijalnim posljedicama za ruske logističke operacije.