RUSKI zračni udari na energetsku infrastrukturu i očekivana protuofenziva ukrajinskih snaga, kojoj je cilj oslobođenje grada Hersona, posljednji su ključni događaji u ratu, koji traje već skoro osam mjeseci.
Umirovljeni vicemaršal Britanskog ratnog zrakoplovstva RAF-a Sean Bell podijelio je jutros svoju analizu sa Sky Newsom, u kojoj ističe da se ruska strategija čini sve "očajnijom".
U nastavku donosimo njegovo mišljenje.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij kaže da je oko 30% elektrana u njegovoj zemlji oštećeno ruskim udarima, ali zapravo je to oko 30 do 40% infrastrukture. To su goleme brojke. Sve se to događa u zadnjih 10 dana nakon gotovo osam mjeseci rata. Stoga se postavlja pitanje – zašto sada?
Rusi gube unatoč mobilizaciji, Putinove mogućnosti su ograničene
Ruskim snagama ne ide na terenu te gube teritorij unatoč mobilizaciji. I dalje ne napreduju. Putin trenutno ima vrlo ograničene mogućnosti. Ne može puno učiniti na zemlji pa gleda što može u zraku.
Budimo jasni. Energetska postrojenja nisu vojni cilj, ruski udari osmišljeni su da se posebno usredotoče na populaciju. Takozvani dronovi kamikaze, o kojima smo puno slušali zadnjih nekoliko dana, uvelike podsjećaju na njemačke rakete iz Drugog svjetskog rata.
Oni su oružje terora. I mislim da to samo pokazuje očaj ruske strane. Četvorica od petorice generala koji su započeli ovaj rat, vodeći rat za Rusiju, smijenjena su. To pokazuje razinu očaja.
Teška dilema za Ruse u Hersonu
Rusi trenutno okupiraju ukrajinski grad Herson, oko kojeg se steže obruč ukrajinske vojske. Ukrajinci nameću Rusima teške dileme. Hoće li ostati, biti izolirani i potencijalno uništeni? Ili će otići? To bi bio stvarno težak poraz.
General Sergej Surovikin, koji zapovijeda ruskim snagama u Ukrajini, priznao je da postoje poteškoće u Hersonskoj oblasti i čini se da sugerira kako bi se Rusija mogla povući iz Hersona.
Očajnički pokušaj zauzimanja ostatka Donbasa
Iz vojne perspektive, Rusi gube oko Hersona. Gube i na sjeveru regije Donbas. Pa ipak, umjesto da koristi rusku vojsku koja je na raspolaganju za popunjavanje tih rupa, u Donbasu se borbe nastavljaju.
Jedino objašnjenje koje mogu pretpostaviti za to jest da je Putin ovo uvijek opisivao kao specijalnu vojnu operaciju osmišljenu za zauzimanje Donbasa i Krima. Ovo se čini kao očajnički pokušaj da se zauzme ostatak Donbasa kako bi mogli prezimiti i potencijalno pregovarati, zaključuje Bell u svojoj analizi.