Analiza Reutersa: Upitno je koliko sankcije imaju smisla, Rusi su se okrenuli Kini

Foto: EPA

KINA je postala najveće odredište ruskog izvoza još 2014. godine, a Rusija se sve manje oslanja na trgovinsku razmjenu, što dovodi u pitanje efikasnost novih sankcija zbog priznanja Luhanska i Donjecka, upozorava Reuters.

Nove sankcije zbog priznanja odmetnutih ukrajinskih regija Luhansk i Donjeck mogle bi potaknuti Moskvu da dodatno pojača trgovinu s Kinom, koja nije denominirana u dolarima, smatra bivši američki trgovinski pregovarač i dužnosnik Svjetske banke Harry Broadman.

"Problem s uvođenjem sankcija proizvođaču nafte kao što je Rusija bit će 'rupe' u sustavu. Kina može reći: 'Kupovat ćemo naftu na otvorenom tržištu i nećemo previše mariti bude li nafta ruska'", tumači Broadman.

Na udaru sankcija banke

Prema uredbi koju je u ponedjeljak potpisao američki predsjednik Joe Biden, sve kompanije u ruskom sektoru financijskih usluga mogu biti meta novih sankcija, uz napomenu da se više od 80 posto ruskih dnevnih deviznih transakcija i polovica njene trgovine obavlja u dolarima.

Zapad je uveo sankcije Moskvi još 2014., nakon pripajanja Krima, a SAD, EU, Britanija, Australija, Kanada i Japan najavili su u utorak nove kaznene mjere zbog ruskog priznanja odmetnutih ukrajinskih regija Luhansk i Donjeck i najave slanja vojnih postrojbi na to područje radi "očuvanja mira". 

SAD je tako uveo sankcije ruskim bankama VEB Banku i Promsvyazbanku, zbog servisiranja prodaje oružja, i ograničio trgovinu ruskim državnim dugom.

EU zamrznula imovinu

EU je zamrznula imovinu ruskih parlamentaraca koji su glasali za priznanje Luhanska i Donjecka i "potkopavaju i ugrožavaju" teritorijalni integritet Ukrajine, zabranivši im ulazak, a priprema i sankcije ruskim kompanijama u vojnom, bankovnom i financijskom sektoru.

Britanija je uvela sankcije Rossiji, IS Banku, GenBanku, Promsvyabanku i Black Sea Banku i blokirala imovinu nekoliko ruskih oligarha.

Biden je, najavljujući u utorak prvi paket sankcija Rusiji, rekao da će "poduzeti snažne mjere kako bi osigurao da posljedice sankcija trpi rusko gospodarstvo", a ne njihovo.

Rusija među glavnim izvoznicima mnogih važnih stvari

To možda zvuči jednostavno u teoriji, ali praksa je nešto drugo, upozorava Reuters. Rusija spada među vodeće svjetske izvoznike nafte, plina, bakra, aluminija, paladija i drugih važnih sirovina. Cijene nafte u utorak su dosegnule najviše razine od 2014. godine, podsjeća agencija.

Prema podacima Svjetske banke, Rusija je u 2020. činila 1.9 posto svjetske trgovine, za gotovo puni postotni bod manje nego u 2013., a analiza ruskih trgovinskih podataka u bazi za međunarodnu trgovinu pokazuje da se ovisnost Rusije o trgovini smanjuje unatrag 20 godina.

Rusija najviše izvozi u Kinu

Promijenila su se i odredišta ruskog izvoza. Tako je Nizozemska prije desetak godina bila glavna izvozna destinacija, zbog trgovine naftom, da bi njezino mjesto u međuvremenu preuzela Kina. Njemačka i Britanija zadržale su dosadašnje pozicije, dok je ruski izvoz u Bjelorusiju porastao.

Kina zauzima prvo mjesto i na ljestvici izvoznika u Rusiju, opskrbljujući susjeda igračkama, tekstilom i odjećom, ali i mobitelima i sofisticiranom elektronikom. Njezin udio u ruskom uvozu porastao je od 2014., dok je udio Njemačke značajno pao.

Osjetno je u proteklih 10 godina smanjen i ukrajinski izvoz u Rusiju. U 2020. Ukrajina je u susjednu zemlju najviše izvozila aluminijev oksid, željezničku opremu, ugljen, čelik i uranij, pokazuju podaci Svjetske banke.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.