VEĆ TJEDNIMA cijene benzina idu gore. Uz neke sitne padove, cijene benzina generalno su narasle i odavno prešle onu psihološku granicu od deset kuna. Zbog toga se u Hrvatskoj 15. lipnja sprema prosvjed, a plan je da se u 17 sati ugase automobili deset minuta i tako blokiraju ceste i pošalje poruka.
Najveći dio cijene koju platite za litru benzina odlazi na trošarine. Odnosno, odlazi u džep državi. Kako je objavila Agencija za tržišno natjecanje prošle godine, analiza strukture maloprodajne cijene motornih goriva pokazala je kako se ona sastoji od nabavne cijene, premije energetskog subjekta (marže), trošarine (s uključenim naknadama za HAC, HC i HŽ) i poreza na dodanu vrijednost (PDV).
Najznačajnije stavke u strukturi maloprodajne cijene goriva čine nabavna cijena i posebni porezi (trošarine plus PDV). Nabavna cijena ima udjel od 30-35 posto, dok posebni porezi (trošarine i PDV zajedno) iznose oko 60 posto.
Drugim riječima, od litre goriva koju platite 10 kuna, oko šest kuna ide državi.
>> Da ne hranimo uhljebe, litra benzina koštala bi oko 4,5 kune
Tako da, ako želi, država može znatno smanjiti cijenu. No ne želi. Barem za sada.
"Što se tiče trošarinskog djela, vlada uvijek ima određeni prostor da intervenira. Pratimo razvoj događaja na međunarodnim tržištima, bili smo svjedoci nešto jačeg porasta cijena nafte, pa blagog snižavanja, no to su sve razine koje su u skladu s našim originalnim projekcijama temeljem kojih smo radili proračun za ovu godinu", izjavio je ministar Zdravko Marić novinarima uoči zasjedanja Konstitutivne skupine Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svjetske banke (WB) koja se u organizaciji Ministarstva financija i Hrvatske narodne banke (HNB) održava u Splitu.
Kako je naveo, pred sam početak turističke sezone, kada se gleda slika poreznih prihoda te gospodarske aktivnosti, u ovom trenutku nema potrebe za aktivnošću.
"Međutim, nastavit ćemo analizirati što se događa na globalnim i domaćim tržištima i po potrebi povući potrebne mjere", rekao je Marić.
Drugim riječima, vlada sve prati, ali se sada ne žele miješati.
Srbi jučer blokirali ceste
No, nije Hrvatska jedina gdje cijene idu gore. Slično se događa u Srbiji, a sve je rezultiralo jučerašnjim prosvjedom kada su građani u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Pančevu, Šapcu i još nekoliko srpskih gradova deset minuta u 17 sati zaustavili vozila.
"Pančevački most, Brankov most, Gazela, Kralja Milana, Kneza Miloša, Bulevar kralja Aleksandra, Takovska... Ma sve je danas u kaosu, kako one ulice u kojima su svakog dana gužve, tako i ostale...", rekli su iz Beogradskog taksija za Telegraf.
Neki su na kolnicima igrali nogomet, a na društvenim mrežama objavljene su videosnimke uličnog nogometa iz Novog Sada, Beograda i još nekih gradova.
Prosvjed na beogradskoj Slaviji:
Prosvjed u Novom Sadu:
Slično se sprema i u Hrvatskoj
I u Hrvatskoj se sprema sličan prosvjed. Facebook grupa "Stop rastu cijena goriva", koja već broji preko 20.000 članova, poziva građane da u petak, 15. lipnja, zaustave vozila na cestama u znak protesta.
"Podržimo akciju za smanjenje trošarina na gorivo i spuštanje cijena ispod devet kuna. #ugasimotor", stoji u pozivu koji se dijeli društvenim mrežama.
"Naša inicijativa je da 15. lipnja od 17 do 17:10 sati imamo spontano okupljanje građana i da ugasimo automobile na većim prometnicama u gradu kako bismo vladi ukazali na prekomjerne tražbine i namete za gorivo”, kaže pokretač inicijative "Stop rastu cijena goriva" Vedran Franc.
"Odlučili smo se za 17 sati kao početak gradskog 'rush houra' i mislim da bi se tu stvarno moglo vidjeti koliko znači kada se prometnice zaustave deset minuta. Ovo je samo opomena i način da pokažemo da se može nešto napraviti", kažu iz inicijative.
*Index koristi third party aplikacije za realizaciju anketa, kako bi smanjili mogućnost manipulacije anketom od strane korisnika, ali i potpuno odagnali mogućnost Indexovih manipulacija rezultatima. Svejedno, online ankete ne mogu se smatrati znanstveno utemeljenima, niti vjerodostojno predstavljaju većinu hrvatske populacije. Index, naime, relativno rijetko posjećuju potpuni idioti, koji pak u ukupnoj hrvatskoj populaciji imaju značajan udio.