"ŽELIM da naša javnost zna kako postoje tri splavi za spašavanje u Atlantskom oceanu i apel da se potraga nastavi nije naša želja, već su to činjenice koje je potvrdila i kompanija.
Poražavajuće je to što je nakon sedam dana pretraga prekinuta i mi kao obitelj očekujemo da se ona nastavi, i zato apeliram i na javnost, a uputili smo i javni apel premijeru, predsjednici i cijeloj vladi. Nikome to nije jasno.
U pitanju nije samo naša obitelj već sedam obitelji i nadamo se da će i oni uputiti javni apel za nastavak potrage.
Želimo učiniti sve da se potraga za sedam nestalih članova posade nastavi", poručila je u razgovoru za Jutarnji list supruga nestalog hrvatskog kapetana Marijana Kedžo Miškić.
Otvoreno pismo obitelji vladi i medijima
Obitelj, šokirana zbog toga što je potraga prekinuta, odaslala je danas otvoreno pismo vladi i svim hrvatskim medijima.
"Obitelj Miškić šokirana je nakon službene objave skandalozne i sramotne odluke o prestanku potrage za 7 nestalih članova posade broda Bourbon Rhode, među kojima i je hrvatski državljanin, kapetan Dino Miškić. Obitelj je tijekom proteklih dana od tvrtke i iz drugih službenih kanala dobivala informacije kako će se za 3 preostale splavi za spašavanje koje još nisu nađene tragati dok god postoji i najmanja šansa za pronalazak preživjelih. Tri splavi nisu nađene – a potraga je obustavljena nakon samo 7 dana.
S time se ne možemo niti ćemo pomiriti! Apeliramo na premijera, predsjednicu i cijelu Vladu Republike Hrvatske da nam pomognu u ovoj borbi za nadu i za pronalazak prave istine o nesreći koja je uništila život 14 obitelji!
Molimo da u ovoj mučnoj situaciji iskoristite sav svoj utjecaj kako bi se potraga nastavila do pronalaska 3 splavi. Kao predstavnici vlasti, molimo vas - učinite sve što je u vašoj moći da se dozna cijela istina i da se ovakva tragedija više nikada ne ponovi u obitelji niti jednog hrvatskog pomorca", stoji u mailu koji je potpisala obitelj Miškić.
Potpišite peticiju
Dinini Šibenčani okupljeni u grupi na Facebooku pokrenuli su peticiju kojom traže nastavak potrage. Peticiju možete potpisati ovdje. U samo nekoliko sati peticiju je potpisalo više tisuća ljudi pa je do 21 sat sakupljeno preko 9000 potpisa.
Brod potonuo 2000 kilometara od najbližeg kopna
Ministarstvo vanjskih i europskih poslova izrazilo je u subotu žaljenje što nema vijesti o kapetanu Dini Miškiću s potonulog broda "Bourbon Rhode", ali unatoč obustavi potrage za preostalim nestalim članovima posade, svi trgovački brodovi koji prolaze kroz područje potonuća broda trebaju pažljivo motriti područje i dojaviti korisne informacije nadležnim institucijama, priopćeno je iz MVEP-a.
Francuski krizni stožer CROSS s Martiniquea objavio je u petak da je obustavljena potraga za nestalim članovima posade broda "Bourbon Rhode", koji je potonuo 26. rujna u Atlantiku, oko 2.000 kilometara od najbližeg kopna, francuskog otoka Martiniquea.
Na brodu je bilo 14 članova posade, a kapetan broda je bio hrvatski državljanin Dino Miškić. MVEP je izrazio duboko žaljenje što potraga do današnjeg dana nije donijela vijesti o sudbini nestalog kapetana Miškića, ali je svjesno velikoga truda francuskih vlasti i mjerodavnih institucija da pronađu nestale pomorce.
Pretražena je površina oceana od 110.000 km2
Potraga za nestalima je potrajala tjedan dana, a rezultirala je pronalaskom trojice članova posade koji su preživjeli nesreću te četvorice poginulih.
U potragu su bili uključeni specijalizirani brodovi i avioni, kao i svi trgovački brodovi koji su prolazili kroz zonu potonuća broda, a prema navodima francuskog kriznog stožera CROSS, riječ je o najopsežnijoj potrazi na moru koju su francuske službe poduzele u posljednjih dvadeset godina. Pretraženo je 110.000 km2 oceana, što je gotovo dvostruka površina Hrvatske, navodi se u priopćenju MVEP-a.
Odluka o prestanku potrage donesena je jer postoji vrlo mala vjerojatnost da bi daljnja potraga urodila plodom, s obzirom na okolnosti potonuća broda i na činjenicu da je pretraženo tako veliko područje. Međutim, svim trgovačkim brodovima koji prolaze kroz to područje dane su upute da pažljivo motre i dojave nadležnim institucijama svaku moguću korisnu informaciju, dodaje se u priopćenju MVEP-a.