Apple pristao na nagodbu od 95 milijuna dolara, Siri navodno prisluškivala korisnike

Foto: EPA

Apple je pristao platiti 95 milijuna dolara kako bi riješio sudski spor zbog optužbi da su neki njegovi uređaji prisluškivali korisnike bez njihovog dopuštenja, izvještava BBC. Tehnološki div je bio optužen za prisluškivanje korisnika putem virtualne asistentice Siri. Tužitelji također tvrde da su glasovne snimke dijeljene s oglašivačima. Apple, koji nije priznao nikakvu odgovornost, zasad nije dao komentar na ove optužbe.

U preliminarnoj nagodbi tehnološka tvrtka je negirala bilo kakvu odgovornost te tvrdi da nije snimala, dijelila s trećim stranama ili propustila izbrisati razgovore zabilježene aktivacijom Siri bez pristanka korisnika. Appleovi odvjetnici navode da će dokazati kako su trajno izbrisali pojedinačne audio snimke Siri prikupljene prije listopada 2019. Međutim, tužitelji tvrde da je Apple snimao korisnike koji su nenamjerno aktivirali virtualnu asistenticu, bez korištenja fraze: "Hej, Siri." Tvrde i da su oglašivači koji su dobivali snimke mogli pretraživati ključne riječi kako bi mogli prilagoditi reklame.

Glavna tužiteljica je Fumiko Lopez

Glavna tužiteljica Fumiko Lopez tvrdi da su ona i njezina kći bile snimane bez pristanka. Navodi i da su im nakon razgovora o proizvodima, poput tenisica Air Jordan, prikazivane ciljane reklame.

Apple je za datum presude predložio 14. veljače na sudu u Sjevernoj Kaliforniji. Kolektivne tužbe funkcioniraju tako da manji broj osoba pokreće sudski postupak uime veće skupine. Ako uspiju, novac se raspodjeljuje svim tužiteljima. Prema sudskim dokumentima, svaki tužitelj koji ispunjava uvjete, a mora biti sa sjedištem u SAD-u, mogao bi dobiti do 20 dolara po uređaju sa Siri koji je posjedovao između 2014. i 2019. U ovom slučaju, odvjetnici bi mogli uzeti 30% iznosa plus troškove, što iznosi nešto manje od 30 milijuna dolara.

Apple je u posljednjih nekoliko godina uključen u više kolektivnih tužbi

Nagodbom Apple ne samo da izbjegava priznavanje krivnje već i rizik sudskog procesa koji bi mogao rezultirati znatno većim iznosom odštete. Kalifornijska tvrtka je ostvarila 94.9 milijardi dolara prihoda u tri mjeseca do 28. rujna 2024.

Apple je u posljednjih nekoliko godina bio uključen u više kolektivnih tužbi. U siječnju 2024. počela je isplata u sklopu tužbe vrijedne 500 milijuna dolara zbog navodnog namjernog usporavanja iPhone uređaja u SAD-u. U ožujku je Apple pristao platiti 490 milijuna dolara u kolektivnoj tužbi koju je pokrenulo vijeće okruga Norfolk u Ujedinjenom Kraljevstvu.

U studenom je potrošačka organizacija Which? pokrenula kolektivnu tužbu protiv Applea, optužujući ga za prevaru korisnika putem iCloud usluge. Koristili su usluge odvjetničke tvrtke koja tuži Google i u sličnoj kolektivnoj tužbi, optužujući ga za prisluškivanje korisnika putem Googleovih uređaja. I ta tužba se vodi pred istim sudom u Sjevernoj Kaliforniji.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.