Arheolozi su u Pompejima otkrili privatni spa kompleks u kojemu su se posjetitelji i gosti kupali prije nego što bi prionuli raskošnim gozbama, objavljeno je danas na talijanskoj internetskoj stranici, a prenosi AFP. Kupelji otkrivene u rimskoj vili jedan su od najvećih dosad otkrivenih privatnih termalnih kompleksa u drevnome gradu blizu Napulja, uništenog u erupciji Vezuva prije gotovo 2000 godina.
Arheolozi su zaključili da su se posjetitelji razodijevali u posebnoj svlačionici koja je, sudeći prema ondje zatečenim klupama, mogla primiti i do 30 ljudi. Potom su se opuštali u calidariumu, prostoriji s toplom kupkom, nakon toga u tepidariumu, toploj prostoriji, a na kraju bi zaronili u bazen s hladnom vodom u frigidariumu. Hladna prostorija je vrlo impresivna. "Čini je 10 metara dugo dvorište s trijemom, u čijem je središtu veliki bazen", opisali su arheolozi.
Nakon uživanja u spa tretmanu gosti su večerali uz svijeće u dvorani čiji su zidovi bili crne boje i ukrašeni freskama koje prikazuju scene iz grčke mitologije. Dvorana i termalni kompleks dio su velike vile na kojoj su arheolozi radili dvije godine.
Vila je bila pogodna za organiziranje raskošnih domjenaka, vjerojatno i političkih
Izravan prolaz iz termalnog dijela prema velikoj prostoriji za druženje daje naslutiti da je rimska vila bila pogodna za organiziranje raskošnih domjenaka, stoji u objavi. Takvi su domjenci vjerojatno predstavljali dragocjenu prigodu da njezin vlasnik osigura izborni konsenzus svojih gostiju, da promovira kandidaturu prijatelja ili rodbine ili da jednostavno potvrdi svoj društveni status. Nakon zastrašujuće erupcije Vezuva 79. godine nove ere, pepeo, lava i stijene koje su se skotrljale pridonijele su tomu da se brojne zgrade Pompeja do danas očuvaju gotovo u izvornom stanju.
Ukupan broj smrtno stradalih nije poznat, no uprava arheološkog nalazišta Pompeji otkriva da su tijekom iskapanja pronađeni ostaci više od 1000 žrtava, odlično očuvanih i okovanih u više slojeva pepela koji su pali na grad. Navodno je u trenutku erupcije vulkana u Pompejima živjelo oko 13.000 stanovnika. Ostaci grada otkriveni su tek u 16. stoljeću, a organizirana iskapanja počela su oko 1750. godine.
U novije vrijeme pažnja je usmjerena na nastojanje da se zaustavi propadanje i urušavanje vrijednih građevina. Pompeji su danas pod zaštitom UNESCO-ve svjetske baštine i drugo su najposjećenije turističko mjesto u Italiji, nakon rimskoga Koloseja.