Tko je bila likvidirana novinarka pred kojom su drhtali korumpirani političari?

Foto: LinkedIn

POSLJEDNJI članak koji je jučer ubijena 53-godišnja malteška novinarka Daphne Caruana Galizia objavila na svom popularnom blogu Running Commentary svojim je naslovom izvrsno svjedočio o njenom direktnom i nemilosrdnom stilu kada je riječ o prozivanju korupcije u svojoj domovini:  “That crook Schembri was in court today, pleading that he is not a crook”, odnosno “Onaj lupež Schembri danas je bio na sudu, tvrdeći da nije lupež”. U tekstu je napisala da su na Malti "lopovi gdje god čovjek pogleda" i da je "stanje beznadno". Objavila je članak, 25 minuta kasnije sjela u auto te  poginula u eksploziji postavljene bombe.

Keith Schembri je inače predstojnik ureda malteškog premijera Josepha Muscata, još jedne omiljene Galizijine mete, a obojica su bili upetljani u međunarodni skandal Panama Papers, o čijem je malteškom kraku najviše pisala ova ubijena novinarka. Schembri je bio jedan od ljudi čije je ime isplivalo u Panama Papers, kao i ono supruge premijera Muscata.

Daphne Caruana Galizia poginula je nakon što je moćna autobomba na komadiće raznijela njezin Peugeot 108. Europski su je mediji opisivali kao “WikiLeaks u jednoj osobi” i proglašavali jednom od najboljih europskih novinarki, čiji je odlučni stav mnogima bio inspiracija.

Na Malti s 420 tisuća stanovnika njen blog je dnevno imao oko 400 tisuća posjeta

Galizia nije nikoga štedjela, jednako oštro pisala je i o lideru opozicije Adrianu Deliji, no uvijek je za svoje tvrdnje imala i odgovarajuće dokaze, zbog čega je među stanovništvom Malte imala mnogo obožavatelja. Na otoku koji ima 420 tisuća stanovnika njezin je blog svaki dan imao oko 400 tisuća jedinstvenih posjeta, što je više od tiraža svih malteških novina zajedno. Mediji pišu da je imala status lokalne heroine zbog svojeg oštrog pera te da bi joj Maltežani često prilazili na ulici ili u restoranu i čestitali joj na nemilosrdnoj kritici korumpiranih političara i razotkrivanju njihovih sumnjivih dilova.

Političari su je zato mrzili pa ju je tako bivši europski povjerenik John Dalli svojedobno nazvao “teroristicom”, nakon što je sudjelovala u otkrivanju njegovih tajnih sastanaka s farmaceutskim lobistima, zbog čega je onda i izbačen iz Europske komisije. Premijer Muscat i lider opozicije Delia optuživali su je da protiv njih vodi klevetničke kampanje, no za klevetu je nisu tužili. Obojica su pak pripadnici malteške političke klase koja je desetljećima obilježena netransparentnim i koruptivnim radnjama, među kojima je i državna praksa da se za veliki novac strancima prodaje malteško državljanstvo, a time i slobodan pristup Europskoj uniji.

Cijela Malta uzdrmana je ovim zastrašujućim atentatom, no najviše obitelj ubijene novinarke - suprug i trojica sinova, od kojih je jedan podijelio Pulitzerovu nagradu za svoje izvještavanje o Panama Papers. Premijer Muscat nakon Galizijina ubojstva autobombom izjavio je kako je ovo “crni dan za slobodu izražavanja”, dok je vodeći opozicionar Delia rekao kako je riječ o “političkom ubojstvu”.

U istragu se uključio i FBI

Istraga je pokrenuta, no zasad se tek zna da je Galizia u protekla dva tjedna dobila više prijetnji smrću koje je prijavila policiji. Njeni bliski prijatelji kažu da se nije osjećala ugroženom i da nije vjerovala da će je netko doista pokušati ubiti. OSCE je još u veljači ove godine apelirao na malteške vlasti da “osiguraju da Caruana Galizia može raditi svoj posao bez zastrašivanja i prijetnji”. Očito je da malteške institucije u tome nisu uspjele, a istrage će pokazati jesu li se uopće dovoljno potrudile.

Znakovito je da istragu o Galizijinu ubojstvu vodi sutkinja Consuelo Scerri Herrera, s kojom je Galizija 2010. bila na sudu. Obitelj ubijene novinarke traži izuzeće te sutkinje iz istrage. Premijer Muscat pozvao je i američki FBI da se uključi u istragu, uvjeravajući javnost da ništa neće ostati skriveno. U istrazi sudjeluje i tim forenzičara iz Nizozemske.

Matthew Caruana Galizia, sin ubijene novinarke, oglasio se nakon atentata na Facebooku i napisao: “Moja majka je smaknuta jer je, kao mnogi snažni novinari, vladavinu zakona branila od onih koji su je željeli prekršiti. Bila je meta i zato što se jedina usudila tako ponašati.”

Maltežani su svoje poštovanje za ubijenu novinarku iskazali velikim javnim bdjenjem koje se sinoć održalo u blizini Valette, na kojem se okupilo tisuće ljudi.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.