Atomski fizičar Tadić: Ograničeni nuklearni sukob? To je besmisleno

Screenshot: HRT

U STUDIJU 4 na HRT-u gostovali su Tonči Tadić, stručnjak za nuklearnu energiju i sustave, te Ante Letica, stručnjak za sigurnost i bivši obavještajac. Komentirali su trenutno stanje u Ukrajini. Ukrajinci trenutno na raspolaganju imaju 70 milijardi dolara vrijednog oružja i ako to ne pretoče u vojni uspjeh, riskiraju da će NATO i zapadni saveznici reći da je dosta rata jer vojnog rješenja očito nema.

Letica: Ukrajina je dobila ogromnu pomoć

"Po svim procjenama, Ukrajina je financijski, po opremi i naoružanju dobila između 150 i 200 milijardi dolara. To su strašne cifre i normalno da svi koji su uključeni gledaju kako da Ukrajinu i Rusiju dovedu za pregovarački stol. To u ovome trenutku nije moguće iz nekoliko razloga.

Prvo što Ukrajinci za sada ne žele razgovarati s Putinom i traže da se ruska vojska povuče sa svih okupiranih teritorija. S druge strane, Rusija to ne želi napraviti i teritorije koje su okupirali i anektirali oni smatraju svojim teritorijem. Ima nekih naznaka, posebno na zadnjem summitu NATO-a, oko toga koliko Zapad i NATO mogu podržavati Ukrajinu. Složena je situacija i vidjet ćemo kako će se razvijati", rekao je Letica.

Tadić: Ruske prijetnje se uzimaju ozbiljno

Ako dođe do oslobađanja Krima, postoji li opasnost da takva akcija izazove ograničeni nuklearni odgovor Rusije, Tadić je kazao da najprije treba definirati kako će izgledati to oslobađanje i da treba isključiti masovno jurišanje milijun Ukrajinaca, nego će to vjerojatno biti slično ovome što sada rade. Krim će ostati bez svega što je vrijedno, bez vode, struje s razvaljenim prometnicama, smatra Tadić. Za ograničeni nuklearni sukob rekao je da je to jedan od mitova lansiran od strane Kremlja i PR spin.

"Ono što je ključno je da te ruske prijetnje nitko na Zapadu ne uzima neozbiljno i upravo zato što ih svi uzimaju vrlo ozbiljno i zato što su dali do znanja kako to može izgledati u scenarijima koji se proigravaju, to Putin nije napravio i neće napraviti. Svi dobro znaju da je takav scenarij besmislen", istaknuo je Tadić.

"Što se tiče prijema u NATO, zemalja koja bude primljena, ona nije članica, nego saveznica i ta zemlja ima puno veće obveze nego kad ste članica u nekoj drugoj organizaciji, EU itd. Nijedna zemlja koja je u ratu i ima neriješene sporove koji se rješavaju silom, ne može prije rješenja spora ući u NATO, jer to bi značilo da se NATO uključuje u sukob i sa svojim trupama i na tlu i u zraku i na moru, što bi sasvim sigurno dovelo do šireg sukoba", naveo je Letica.

Letica: Pokušaj vojnog puča? To je treća strana u pitanju

Rusi su, kazao je, naučili lekciju iz prošlog ljeta i jeseni, oni su se ukopali i zasigurno da će Ukrajincima biti vrlo teško ostvariti maksimalne ciljeve poput osvajanja Krima. Za pokušaj vojnog puča u Rusiji smatra da je pitanje treće strane, gdje mu se želi poručiti "ne možeš to sam raditi".

"Međutim, tu ima nekoliko problema, Rusija nema demokratske lidere, pada ekonomska i vojna moć Rusije, a Ukrajinci i Zapad ne žele razgovarati s Putinom, moraju naći nekoga trećeg s kim će razgovarati. Rusija ima i povijesna iskustva s time u Crvenoj Armiji", zaključio je Letica.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.