Austrija počinje podizati metalnu ogradu duž granice sa Slovenijom, Slovenci nemaju ništa protiv

Foto: FAH

AUSTRIJA je u ponedjeljak počela pripreme za postavljanje metalne ograde u dužini od 4 km na granici sa Slovenijom kako bi bolje kontrolirala prolazak migranata, što je prvi takav slučaj između dviju zemalja u schengenskom prostoru, izvijestio je AFP.

Austrijska koalicijska vlada između socijaldemokrata i konzervativaca objavila je 13. studenoga, prije pariških napada, da će na dužini od 3,7 km postaviti ogradu visoku 2 metra, bez bodljikave žice.

Pripremni radovi počeli su na graničnom prijelazu Spielfeld, na jugu zemlje, postavljanjem nosača, javlja France Presse.

Austrijska vlada je objavila da će se ograda moći "brzo ukloniti" i da je "sukladna Schengenu". No ova će ograda ipak biti prva takva između dviju zemalja u prostoru slobodnog kretanja, koji je jedno od najvažnijih postignuća EU-a i čija je budućnost dovedena u pitanje zbog migracijske krize i prijetnja terorističkim napadima.

Nakon Mađarske koja je jesenas postavljanjem bodljikave žice u cijelosti zatvorila za migrante svoju granicu sa Srbijom a zatim i s Hrvatskom, Slovenija se u studenom ogradila bodljikavom žicom prema Hrvatskoj, ali i dalje propušta migrante i izbjeglice.

Slovenija se ne protivi ogradi


Slovenija se ne protivi ogradi koju Austrija postavlja uz granični prijelaz Spielfeld/Šentilj kojim je do sada prošao najveći broj izbjeglica unatoč nekim mišljenjima da bi to vladi premijera Mire Cerara trebao biti poziv na buđenje.

Komentirajući u ponedjeljak početak postavljanja ograde, slovensko ministarstvo vanjskih poslova navelo je da je riječ o privremenoj mjeri koju je Austrija dogovorila sa Slovenijom radi boljeg usmjeravanja vala izbjeglica i migranata.

Da se ne radi ni o čemu neočekivanom čemu bi se Slovenija morala suprotstaviiti svjedoči i činjenica da Austrija na svom ozemlju uz isti prijelaz postavlja novi centar za izbjeglice, što znači da će ih nastaviti primati, ocijenili su u slovenskom ministarstvu vanjskih poslova.

S druge strane, oporbene stranke koje su više puta upozorile Cerara da bi se Slovenija zbog propuštanja velikog broja izbjeglica bez prave kontrole mogla naći izvan šengenske zone, tvrde da je austrijska mjera razlog za zabrinutost.

"To je alarm koji morao probuditi slovensku vladu", kazao je za opozicijski portal "Nova24.tv" bivši ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel.

Kako se ne bi izložila opasnosti da ostane izvan šengenskog prostora nakon što se formira tzv. mini-schengen o kojemu se već neko vrijeme nagađa, Slovenija bi morala pojačati kontrolu izbjeglica na granici s Hrvatskom, ocijenio je Rupel.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.