NA VEĆINI azijskih burzi cijene su dionica u ponedjeljak pale jer se kinesko gospodarstvo ne oporavlja toliko brzo koliko se očekivalo i jer se ulagači plaše bankarske krize. MSCI indeks azijsko-pacifičke regije, bez Japana, bio je oko 7 sati u minusu 0.3 posto.
Pritom je japanski Nikkei indeks ojačao 0.5 posto, dok su cijene dionica u Australiji porasle 0.1 posto. U Južnoj Koreji, Hong Kongu i Šangaju pale su, pak, između 0.3 i 1 posto. Na burzama se trguje oprezno jer novi podaci ukazuju na slabost drugog po veličini svjetskog gospodarstva.
Jutros je objavljeno da je dobit kineskih industrijskih kompanija u prva dva mjeseca ove godine pala više od 20 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje. To pokazuje da se gospodarstvo usporeno oporavlja od koronakrize, kako zbog domaćih problema tako i zbog slabosti inozemne potražnje.
Vrijednost dolara stagnira
Osim toga, ulagači se plaše prelijevanja problema iz nekih banaka na druge, što bi moglo dovesti do bankarske krize. Zbog toga ulagače ne ohrabruju ni vijesti da su europski i američki terminski indeksi trenutno u plusu, što najavljuje rast cijena dionica na tim burzama kasnije tijekom dana.
A na valutnim tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta stagnira. Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 103.10 bodova, kao i u petak navečer.
Cijene nafte blago porasle
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti gotovo nepromijenjen, na 130.70 jena, dok je prema europskoj blago oslabio, za 0.05 posto, pa je cijena eura dosegnula 1.0765 dolara.
Cijene su nafte, pak, blago porasle, nakon što su prošloga tjedna ojačale oko 3 posto. Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je jutros 0.08 posto, na 75.05 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0.14 posto, na 69.35 dolara.