NA VEĆINI azijskih burzi u petak su cijene dionica porasle, peti dan zaredom, i primaknule se najvišim razinama u dvije i pol godine, što se ponajviše zahvaljuje snažnom rastu kineskih burzi nakon višednevnih praznika.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,15 posto i približio se najvišoj razini u dvije i pol godine.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0,3 posto, a blago su pale i cijene dionica u Singapuru. U Hong Kongu, Južnoj Koreji, Australiji i Šangaju porasle su, pak, između 0,1 i 1,9 posto.
Najviše skočile cijene dionica u Šangaju
Najviše su jutros skočile cijene dionica na burzi u Šangaju jer se zbog praznika u Kini nije radilo tjedan dana, pa tamošnji ulagači nastoje nadoknaditi propušteno, s obzirom na to da su u međuvremenu ostale najveće svjetske burze porasle.
Niz podataka ukazuje na stabilan oporavak kineskog gospodarstva od koronakrize.
Podršku tržištima pruža i rast cijena dionica na Wall Streetu dva dana zaredom jer se ulagači nadaju novom paketu poticajnih fiskalnih mjera.
Tu nadu podržale su jučerašnje izjave predsjednika SAD-a Donalda Trumpa u intervjuu Fox Newsu da su razgovori između Bijele kuće i Kongresa o paketu fiskalnih poticaja ponovno pokrenuti i da su dobri izgledi da se uskoro postigne dogovor.
Prije samo dva dana Trump je prekinuo pregovore s Kongresom o tom paketu poticaja i tražio načine da se donesu parcijalne poticajne mjere, primjerice, zrakoplovnoj industriji.
No, predsjednica Zastupničkog doma Nancy Pelosi kazala je da prijedlog zakona o pomoći zrakoplovnoj industriji može proći u Kongresu samo ako bude jamstava da će se nastaviti raditi na cjelovitom paketu poticajnih mjera.
Milijuni nezaposleni
A da su poticaji potrebni, pokazuje niz posljednjih makroekonomskih podataka o usporavanju oporavka američkog gospodarstva od koronakrize.
Jučer je objavljeno da je prošloga tjedna broj prvih zahtjeva za pomoć nezaposlenima iznosio 840 tisuća, nešto manje nego tjedan dana prije, dok je broj nezaposlenih koji primaju pomoć skliznuo s 11,9 na 10,9 milijuna.
To pokazuje da se situacija na tržištu rada postupno oporavlja, ali da su na državnoj pomoći i dalje milijuni ljudi koji su od početka koronakrize ostali bez posla.
Dolar oslabio drugi dan zaredom
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta blago pala drugi dan zaredom jer je na financijskim tržištima zbog nade u nove poticajne mjere ojačala sklonost ulagača prema rizičnijim investicijama.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 93,48 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 93,58 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 106,05 na 105,85 jena.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,1770 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1765 dolara.
Cijene su nafte, pak, stabilne, nakon jučerašnjeg snažnog rasta. Na londonskom je tržištu cijena barela skliznula 0,10 posto, na 43,30 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,15 posto, na 41,15 dolara.