Balkanski ministri unutarnjih poslova dogovorili bližu suradnju u borbi protiv terorizma

Foto: Hina

BLISKA suradnja policijskih i obavještajnih agencija bitan je preduvjet učinkovite borbe protiv terorizma, zaključak je prvog dana regionalne konferencije predstavnika ministarstava unutarnjih poslova i pravosuđa koja je pod pokroviteljstvom Luxembourga, trenutačne predsjedateljice Europskom unijom, u ponedjeljak počela u Sarajevu.

Uz borbu protiv terorizma sarajevski je skup posvećen i migrantskoj krizi te ugrozama poput trgovine oružjem i borbi protiv različitih oblika organiziranog kriminala.

"Moramo surađivati s najznačajnijim zemljama svijeta koje raspolažu informacijama o terorističkim skupinama. Priroitet u suradnji mora biti apsolutna razmjena podataka svih institucija kako niti jedna zemlja ne bi bila utočište potencijalnih terorista ili terorističkih skupina koje međusobno dobro surađuju", izjavio je ministar unutarnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović.

To znači ne samo borbu protiv onih koji su uzeli oružje u ruke nego i protiv svih onih koji im pružaju potporu, rekao je Stefanović.

Sporazum o suradnji

On je s ministrom sigurnosti BiH Draganom Mektićem potpisao sporazum o suradnji na planu forenzičkih istraga, a s crnogorskim ministrom unutarnjih poslova Raškom Konjevićem potpisao je protokol o nadzoru granice između BiH i Crne Gore

Mektić te Stefanović i Konjević potvrdili su kako je aktualna migrantska kriza također velik izazov za sve države regije pa je i tu nužna bliska koordinacija, a s tim se suglasio i ministar vanjskih poslova Luxembourga Jean Asselborn.


EU je spremna pružiti veću pomoć državama zapadnog Balkana u suočavanju s migrantskom krizom, rekao je Asselborn,  ali i podsjetio na činjenicu da s tog prostora i dalje pristiže veliki broj osoba koje unutar Unije traže azil iako na to nemaju pravo.

Sve to, upozorio je Asselborn, moglo bi imati utjecaja i na sadašnji bezvizni režim što ga države zapadnog Balkana imaju s EU.

Na tisuće lažnih azilanata

Ministar Mektić potvrdio je da lažnih azilanata ima na tisuće i među državljanima BiH pa je Njemačka stoga nedavno najavila da će uskoro deportirati gotovo četiri tisuće bosanskoherecgovačkih građana kojima je odbijen zahtjev za azil.

To je ujedno dio napora kako bi se raspoloživi kapaciteti oslobodili za one koji ispunjavaju uvjete za azil poput Sirijaca i Iračana.

Povjerenik Europske unije za migracije i unutarnje poslove Dimitris Avramopoulos upozorio je da sadašnja migrantska kriza doprinosi jačanju nacionalizma i ksenofobije u Uniji te time ujedno ugrožava temelje na kojima ona postoji.

Zbog ugroza koje prijete svima, drži Avramopoulos, suradnja je sada potrebnija nego ikada.

"Dogovorili smo se jačati tu suradnju", kazao je Avramopulous u Sarajevu.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.