TRŽIŠTE kriptovaluta godinu punu loših vijesti završava na najgori mogući način. 2. studenog je začet slijed događaja koji je doveo do bankrota kriptomjenjačnice FTX, jedne od najvećih na svijetu, a negativni šok tog događaja se prelijeva na ostatak tržišta.
Od trenutka bankrota FTX-a, točnije predaje zahtjeva za bankrotom prema zakonu SAD-a Chapter 11, jedna od najspominjanijih riječi u kriptozajednici je "fallout". Taj pojam označava širenje negativnih posljedica nekog događaja na aktere koji nisu direktno povezani ili odgovorni za sam događaj.
Propast kriptomjenjačnice FTX se prelijeva preko cijelog tržišta i prijeti njegovom opstanku. Postojanje samih kriptovaluta nije u opasnosti, iako ima onih koji recentne događaje opisuju kao početak kraja, ali mnoge kriptovalute, fondovi i kriptomjenjačnice imaju probleme nakon proglašenja bankrota FTX-a, što ih prisiljava da uvode nepopularne mjere da bi se zaštitili od fallouta. To pak samo produbljuje sumnju i paniku ostalih aktera, produljujući krizu.
Bankrot FTX-a je pokrenuo lavinu
Informacije koje je kompanija FTX dostavila stečajnom sudu u Delawareu pokazuju da najvećim kreditorima, njih 50, duguje više od tri milijarde dolara, a špekulira se ih da ima više od milijun. Dug prema najvećem iznosi 226 milijuna dolara, a njihova imena nisu objavljena.
Svega nekoliko sati nakon što je FTX predao zahtjev za bankrot, nestala su 663 milijuna dolara vrijednosti raznih kriptovaluta iz "walleta" te kompanije. 186 milijuna dolara se odnosi na prodaju samog osoblja FTX-a, da se pokriju gubici, ali ostalih 447 milijuna dolara po svemu je sudeći ukradeno.
Haker je većinu sredstava ukrao u obliku ethereuma i time je postao 27. najveći vlasnik te kriptovalute na svijetu. Prema informacijama Chainalysisa, kompanije koja se bavi analizom blockchaina, ukradenu kriptovalutu ethereum je haker počeo konvertirati u bitcoin.
FTX je usko vezan za Alameda Research, jednog od najvećih investitora u kriptoindustriji. Obje tvrtke je osnovao Sam Bankman-Fried, a Alameda drži velike udjele u mnogim kriptoprojektima i tokenima. Velik dio sredstava druge kompanije se nalazio u tokenu FTT-a, koji je stvorila i kontrolirala kriptomjenjačnica FTX.
Nakon zahtjeva za bankrotom su postali jasni razmjeri lošeg upravljanja FTX-om. Sam Bankman-Fried, osnivač FTX-a i kriptofonda Alameda Researcha, tijekom tri godine postojanja kriptomjenjačnice dobio je milijardu dolara zajmova od nje.
Solana, kolateralna šteta
Drugi dio imovine Alameda Researcha se nalazi u tokenu Solana. Ubrzo nakon što je javno objavljeno da je FTX, a time i Alameda, u velikom problemu, cijena tokena Solane se urušila. Cijena je 5. studenog dosegla više od 35 dolara po tokenu, a do 21. studenog je pala na manje od 12 dolara po tokenu.
Kako se razvijala priča o propasti FTX-a tako je reagirala cijena Solane. Prvi pad cijene je krenuo nakon što je Changpeng Zhao, direktor najveće kriptomjenjačnice na svijetu Binancea, 6. studenoga objavio da će ta kompanija eliminirati svu svoju izloženost FTX-u.
Do tog trenutka je postalo poznato da je fond Alameda usko vezan s kriptomjenjačnicom FTX. To da imaju istog osnivača, Sam Bankman-Frieda, bilo je poznato otprije. Ali početkom mjeseca je nakon objave članka u kojem se Sam Bankman-Fried proziva zbog toga što je veći dio imovine Alamede u tokenu FTT, koji je stvorila i kontrolira njegova kriptomjenjačnica FTX, postala je jasna izloženost Solane fondu Alameda, a time i kriptomjenjačnici FTX.
Cijena je počela padati, ali se 8. studenog stabilizirala zbog toga što je direktor Binancea Changpeng Zhao potpisao pismo namjere za kupnju FTX-a. Tada je Zhao na Twitteru objavio: "Danas poslijepodne je FTX zatražio našu pomoć. Postoji značajna kriza likvidnosti."
Već sljedeći dan se od kupnje odustalo, nakon što je kompanija Binance vidjela u kakvom stanju se nalazi FTX. Uslijedila je velika rasprodaja Solane, zbog njezine izloženosti Alamedi i FTX-u. Volumen trgovanja je narastao na više od šest milijardi dolara u 24 sata, s dotadašnje jedne do dvije milijarde.
Zbog problema u kojima se nalazi, Alameda Research će morati rasprodati sve Solane, svoju drugu najveću imovinu, u sklopu bankrota. To će dovesti do daljnjeg pada cijene, na manje od 10 dolara. Na početku mjeseca je fond imao više od milijardu dolara vrijednosti tokena Solana.
Problemi se šire na ostale aktere na kriptotržištu
Zajmodavac kriptovaluta Genesis, praktički kriptobanka, zbog opasnosti je od efekta fallouta, tj. prelijevanja krize, prestao davati nove zajmove, ali je i blokirao isplate sredstava svojih klijenata. Jedan od najvećih klijenata Genesisa je upravo Alameda, a kompanija ima oko tri milijarde dolara zajmova.
"FTX je izazvao tržišna previranja bez presedana, što je rezultiralo abnormalnim zahtjevima za isplatu koji su premašili našu trenutnu likvidnost", objavljeno je na službenom Twitteru kompanije. Nekoliko dana prije, kompanija je objavila da je izloženost FTX-u 175 milijuna dolara, ali to ne utječe na svakodnevne aktivnosti.
To nije jedina loša poslovna odluka Genesisa jer je 2.4 milijarde dolara posudio kriptofondu Three Arrows Capital netom prije njegovog bankrota. Matična tvrtka Genesisa Digital Currency Group ima druge podružnice, među kojima su Grayscale Investments, jedan od najvećih svjetskih upravitelja digitalnom imovinom, portal za kriptovijesti CoinDesk i kompanija za rudarenje bitcoina Foundry.
Kriptomjenjačnica Gemini, jedan od najvećih klijenata Genesisa, zaustavila je povlačenja sredstava sa svog programa za posuđivanje kriptovaluta Earn, koji je razvila upravo s Genesisom. Kao razlog za zamrzavanje je naveden fallout FTX-a, tj. širenje negativnih posljedica bankrota te kriptomjenjačnice.
Propast jedne kriptomjenjačnice je doveo do masovnog povlačenja sredstava iz druge
Crypto.com, kriptomjenjačnica s preko 50 milijuna korisnika diljem svijeta i četiri tisuće zaposlenika, reagirala je preventivno i još 9 je studenog blokirala isplate tzv. "stablecoinsa" USDT i USDC, koji koriste blockchain sustav Solana.
Klijenti su počeli masovno povlačiti sredstva s Crypto.coma nakon što je direktor te kriptomjenjačnice na Twitteru priznao da se sredstvima klijenata upravljalo loše, što je prouzrokovalo štetu od 400 milijuna dolara.
Jedan transfer je obavljen na krivi račun u drugoj kriptomjenjačnici, u kriptovaluti ethereum. To se dogodilo još 21. listopada, a javno se doznalo tek kada su neki članovi kriptozajednice primijetili transakciju na javno dostupnim blockchain transakcijskim podacima i javno je obznanili.
Iako je vodstvo Crypto.coma naglasilo da nema razloga za zabrinutost, klijenti su povukli desetke milijuna dolara s računa. Srećom, kriptomjenjačnica još uvijek ima dovoljno sredstava da pokrije sve zahtjeve za isplatom. Opravdanje za neobičnu transakciju u listopadu glasi da su se sredstva slala na sigurni račun, gdje će biti zaštićena od hakera. Od vremena javnog obznanjivanja je odlučeno da će se sredstva vratiti na originalni račun.
Kao rezultat naglog rasta iznosa isplata, tj. povlačenja novaca klijenata, cijena tokena Cronos je pala na rekordno niske razine. Od početka krize s FTX-om i Alameda Researchom Cronos je izgubio više od pola vrijednosti. Cronos (CRO) je kućni token kriptomjenjačnice CoinDesk.com, kao što je FTT kućni token kriptomjenjačnice FTX.
Dodatni razlog za zabrinutost je taj što je javno obznanjeno da 20 posto rezervi kriptomjenjačnica drži u "meme coin" Shiba Inu, koji se ne smatra ozbiljnim jer je jako rizičan i špekulativan.
Sponzori Svjetskog prvenstva u Kataru također u problemima
Zanimljivo je da su tokeni Chiliz (CHZ), Algorand (ALGO) i Cronos (CRO) sponzori nogometnog Svjetskog prvenstva u Kataru. Neke reprezentacije imaju vlastite tokene, kao što su Navijački token nacionalnog nogometnog tima Brazila (BFT) i Navijački token nacionalnog nogometnog tima Španjolske (SNFT).
Ti nogometni tokeni su posebno stradali u trenutnoj panici na kriptotržištu. Tržišna kapitalizacija tokena Chiliz (CHZ), 30. najizdašnijeg sponzora Svjetskog prvenstva, smanjena je za 300 milijuna dolara i trenutno iznosi jedva nešto više od milijarde dolara.
Među onima koji su stopirali isplate klijentima je kriptozajmodavac BlockFi, a u kriptozajednici se govori o tome da će kompanija kroz nekoliko dana objaviti bankrot. FTX US, podružnica FTX u SAD-u, tijesno je povezana s BlockFiem jer je zajmodavac imao 400 milijuna dolara revolving-kredita kod kriptomjenjačnice. BlockFi je pak davao velike zajmove Alameda Researchu.
Kamo sve to vodi?
Nema razloga za bojazan da će kriptotržište nestati. Trenutni problemi nisu ni velika novost jer praktički od svog nastanka kriptovalute proživljavaju veće i manje, pozitivne i negativne šokove. Trenutno situacija izgleda posebno tmurno zbog velikog rasta cijena kriptovaluta u 2021., veće proširenosti, bolje integracije s tradicionalnim financijskim tržištima i intenzivnijim medijskim praćenjem.
Možda baš zbog toga što se više ne radi o sporednoj aktivnosti nekoliko tisuća zanesenjaka na svijetu, nego o preokupaciji milijuna ljudi, tržišnim kapitalizacijama u milijardama, desecima milijardi i stotinama milijardi dolara, situacija je gora nego ikada. Koliko ciklusa prevara i "iznenadnih događaja" kripto još može imati prije nego što potpuno izgubi povjerenje investitora, manjih i većih?
U ovom trenutku se više ne radi o tome kolika će biti cijena, iako su sve kriptovalute u dubokom minusu od početka godine. Radi se o kredibilitetu, povjerenju u institucije koje djeluju na tržištu, sigurnosti samih uloga investitora. Primjerice, još uvijek je nejasno kako će se tretirati kriptovalute ulagača koje se nalaze na kriptomjenjačnici i kakva prava ulagači po pitanju svojih kriptovaluta imaju prilikom bankrota kriptomjenjačnica.
Kada se situacija stiša i fallout bankrota FTX-a prestane, ostat će stara pitanja. Unatoč tome što se slične stvari događaju praktički od vremena nastanka kriptovaluta, zajednica danas nije ništa bliže rješavanju tih problema nego što je bila prije nekoliko godina.