DUGO iščekivani govor Bena Bernankea, šefa američkih Federalnih rezervi, na summitu guvernera centralnih banaka u Jackson Holeu ipak nije donio nikakav važan preokret. Prije godinu dana na istom je mjestu najavio upumpavanje 600 milijardi dolara na financijsko tržište, pa su mnogi, s obzirom na okolnosti, nešto slično očekivali i ovog puta.
Bernanke prstom upire u političare
Izvješće, objavljeno nekoliko dana prije summita, pokazalo je nove loše podatke za američku ekonomiju i pad u gotovo svim sektorima. I dok su mnogi na burzi gledali u Bernankea kao spasitelja, koji će dati novu injekciju kapitala na tržište, on je lopticu prebacio američkoj vladi, kazavši kako ona treba preuzeti veću odgovornost.
"Federalne rezerve bi najviše voljele kad biste ih pustili da budu na miru i rade svoj posao. Većina ekonomskih mjera koje potiču snažan dugoročni gospodarski rast su ionako izvan polja utjecaja centralne banke. Razlog ovog nezdravog fokusa na Federalne rezerve krije seu činjenici da vlada ne radi dovoljno dobar posao kako bi pokrenula ekonomiju. Američka fiskalna politika mora biti dio naekog održivog i stabilnog plana.
Fed ima još malo opcija za poboljšanje situacije
Sad već postaje jasno kako se spektar opcija koje na raspolaganju imaju Federalne rezerve polako smanjuje, jer mač nelikvidnosti visi nad glavom SAD-a, što bi se dodatno potenciralo novom količinom novca u optjecaju. Fed je već najavio da će kamatne stope držati na rekordno niskim razinama, između nule i 0,25 poste najmanje do 2013. godine i na tom polju više nema prostora za ustupke. Burze, koje su očekivale bolje i konkretnije vijest, isprva nisu dobro reagirale na Bernankeovu suzdržanost, pa su svi indeksi po otvaranju trgovanja potonuli, da bi se kasnije ipak oporavili do te mjere da je Dow Jones dan završio u plusu id 1,2 posto.