HRVATSKA se nalazi u drugom valu pandemije koronavirusa koji je, po svemu sudeći, dočekala prilično nepripremljena, pa je logično i opravdano zapitati se što je ministar zdravstva Vili Beroš radio u prethodnim ljetnim mjesecima i kako je pripremao zdravstveni sustav za novi nalet covida-19.
>> Hrvatska je na rubu, potresa je niz ozbiljnih kriza
Podsjetimo odmah na početku kakva je trenutna situacija u Hrvatskoj.
Svaki dan imamo broj novozaraženih koji prelazi tisuću ili dvije slučajeva, a pokušaji masovnijeg testiranja, poput onog na Velesajmu u Zagrebu, bivaju prekinuti zbog nedostatka materijala.
>> Prekinuto testiranje na Zagrebačkom velesajmu, ostali su bez testova
>> Što učiniti ako znate da ste kontakt zaraženog, a epidemiolog vas ne zove?
Zdravstveni sustav puca po šavovima
Samoizolacija kao mjera je de facto prestala funkcionirati, jer su epidemiolozi sami nedavno priznali da više nisu u stanju pratiti lanac zaraze, odnosno utvrditi sve kontakte zaraženih kako bi znali tko zapravo treba u samoizolaciju.
Nažalost, to nije ni približno sve kada je riječ o problemima u zdravstvenom sustavu, koji očito puca pod pritiskom povećanog broja oboljelih od koronavirusa i izostanka bilo kakvog masterplana kako se nositi s drugim valom.
Skandali i smjene u KB Dubrava
Ovih dana je pažnja javnosti najviše bila usmjerena na uvjete u KB Dubrava, koja je proglašena svojevrsnom centralnom covid-bolnicom, ali pritom nije za to ni tehnički ni kadrovski ni materijalno dobro opremljena. Jučer je na jednom odjelu nestalo struje pa su liječnici morali ručno pokretati respiratore, kojih je pak prethodno u jednom trenutku manjkalo.
Usred svega je smijenjeno i rukovodstvo KB Dubrava te se otkrilo da iz ove bolnice već mjesecima pokušavaju kontaktirati Beroša i upozoriti ga na probleme, no da je ministar sve to manje-više ignorirao.
>> Šef KB Dubrava pisao Plenkoviću: Tri puta sam tražio pomoć od Beroša
>> Pismo liječnice iz KB-a Dubrava: Nismo imali kisik za pacijenticu, bio je potrošen
>> VIDEO Beroš smijenio Upravno vijeće u KB Dubravi, otkriveni su propusti
Zato je pak ušao u javno verbalno prepucavanje s obiteljskim liječnicima, optužujući ih da zabušavaju, na što je dobio odgovarajuće žestoki odgovor.
>> Obiteljski liječnici poručili Berošu: Ne pristajemo biti žrtveno janje
Beroševe promašene PR finte
Prije dva dana je Beroš izjavio da bi "bolnica u Stubičkim toplicama mogla postati covid-bolnica", što savršeno ilustrira da se ministar nalazi u permanentnom stanju improvizacije i zakašnjele reakcije na probleme koji se pojavljuju, umjesto da ih je anticipirao i imao unaprijed spremljene jasne planove o tome što učiniti u drugom valu, za koji su svi znali da dolazi.
>> Beroš: Bolnica u Stubičkim Toplicama mogla bi postati covid-bolnica
Beroševe izjave su ovih dana pune kondicionala, neuvjerljive staloženosti i ispraznih apela, poput onoga kada je na društvenim mrežama objavio da je proglasio potpunu mobilizaciju zdravstvenih radnika, da bi se pokazalo da to doslovno ne znači ništa, kako je i ministar sam naknadno priznao. Bila je to bezvezna PR finta.
>> Beroš na Fejsu: Naredio sam potpunu mobilizaciju zdravstva
>> Beroš nakon proglašenja mobilizacije zdravstvenog sustava: Mislio sam slikovito
"U prenesenom smislu moja objava znači da svaki zdravstveni radnik i radnica moraju ovu situaciju shvatiti najozbiljnije moguće i da svi moramo, uključujući mene, dati svoj maksimalan doprinos u sanaciji ove situacije", rekao je Beroš prošli tjedan.
Nije jasno iz čega je ministar zaključio da zdravstveni radnici aktualnu situaciju ne shvaćaju ozbiljno i da ne daju svoj maksimum, no iz Beroševa ponašanja se može zaključiti da je baš on taj koji je neozbiljan i koji ne daje svoj maksimum, ili ga daje, ali taj njegov maksimum jednostavno nije dovoljan da bi se Hrvatska izborila s pandemijom.
Ministar je imao cijelo ljeto da pripremi zdravstveni sustav za očekivani drugi val
Naime, ozbiljan bi ministar zdravstva ljetnu pauzu i smanjenje broja zaraženih, što je trajalo otprilike od kraja svibnja do kolovoza, iskoristio da pripremi sustav za izazovnu jesen i tešku zimu u kontekstu pandemije, čiji dolazak nije nikakvo iznenađenje, već je bio posve predvidljiv. Još gore, možda je Berošev maksimum doista bio ono što je radio ovog ljeta, možda imamo ministra zdravstva koji misli da je učinio dovoljno i da se dobro pripremio.
Ili kako je to 30. listopada formulirao riječki liječnik primarne zaštite Leonardo Bressan, govoreći o ponašanju ministra Beroša: "I ja bih se družio sa starleticama s čašom martinija u ruci, ali nemam kad, moram brinuti o pacijentima. Bojim se da se zdravstveni sustav već počeo urušavati neodgovornim postupanjem u vladi. Mislim da smo na pragu toga da odemo u Honduras."
>> Liječnik o Berošu: I ja bih se družio sa starleticama s martinijem u ruci, ali...
Beroš je ministar postao slučajno
Ministar zdravstva Vili Beroš na tu je funkciju došao početkom ove godine, nakon što je premijer Andrej Plenković smijenio njegova prethodnika Milana Kujundžića zbog najnovije imovinske afere.
Doduše, Plenković je tada Kujundžićevu smjenu objašnjavao potrebom da se ministar zdravstva potpuno posveti prijetnji pandemije koronavirusa, koja je tada bila u povojima, što se pokazalo kao jedna od rijetkih Plenkovićevih proročanskih izjava.
Beroš je dotad bio HDZ-ovac drugog ešalona, neurokirurg koji je za Kujundžićevog katastrofalnog mandata bio dio njegova užeg tima te mu je imenovanje ministrom zdravstva bio prvi izlazak na veliku političku scenu. Na početku je zadobio simpatije javnosti, što i nije bilo teško jer je istupao pristojno i staloženo, za razliku od bahatog i nesimpatičnog Kujundžića, te je Beroš za prve tjedne u borbi s pandemijom dobio zaslužene pohvale.
HDZ-ov predizborni adut
Stvari su se, na žalost svih građana RH, prilično brzo počele urušavati zbog niza spornih odluka Stožera civilne zaštite RH, čiji Beroš ni danas nije formalno član, iako se nije nikada usprotivio da ga se kao takvog percipira u javnosti. Ipak, Beroš je uz veliku potporu dijela medija bliskih vlasti promoviran u heroja nacije, čak je promovirao i to da mu djeca šalju crteže u kojima ga prikazuju kao superheroja i "mog prijatelja Vilija", te je tako postao značajan izborni adut HDZ-a.
>> Beroš je osvojio najviše preferencijalnih glasova od svih, više i od Plenkovića
Naime, ministar zdravstva usred pandemije koronavirusa je početak ljeta zapravo proveo u predizbornoj kampanji, kao nositelj HDZ-ove liste u desetoj izbornoj jedinici, gdje je dobio rekordan broj glasova. Treba napomenuti kako su stranački kolege ministra zdravstva u samoj kampanji često kršili epidemiološke mjere, počevši sa šefom Stožera i ministrom unutarnjih poslova Davorom Božinovićem, no Beroš ih nikada nije pozvao na red. Time se javnosti još jednom poslala poruka da pravila ne važe jednako za sve te da obični građani, primjerice, moraju u samoizolaciju nakon što su bili u kontaktu sa zaraženim, dok premijer Andrej Plenković ne mora.
>> Božinović tvrdi da se on ne rukuje. Ovo su njegove slike s HDZ-ovcima prije 2 tjedna
>> Bujević se užasavala političara koji ne drže distancu, pogledajte je s Plenkovićem
>> Plenković neće u samoizolaciju, a za 80-ak građana Zadra samoizolacija je propisana
Ministar zdravstva koji krši epidemiološke mjere
Nakon što je u prilično brzom roku sastavljena nova vlada i nakon što je ministru potvrđen novi mandat, on je - otišao na more.
Tamo je fotografiran kako se druži s HDZ-u bliskom pjevačicom Ninom Badrić i da ljubi ruke prijateljici, što bi se zbog mogućnosti prijenosa virusa svakako trebalo izbjegavati. Beroš se nije previše uzrujavao oko toga.
>> Vili Beroš i njegova supruga pozirali s hrvatskom pjevačicom na Hvaru
>> Beroš o slici na kojoj ljubi ruku prijateljici: Imam pravo na malo opuštanja
"Mogu reći da su to ljudi s kojima sam proveo najveći dio slobodnog vremena na Hvaru, oni nisu bili u epidemiološkom riziku, bili smo na otvorenome i približili se za slikanje. Običan sam čovjek koji ima pravo na trenutke opuštanja, ali i ti trenuci moraju biti kontrolirani", rekao je 19. kolovoza ministar.
Pritom je i nehajno otkrio da ima pristup povjerljivim podacima građana, što je upitno s pozicije zaštite privatnosti, o čemu je Index detaljno pisao.
>> Znate li da ministar Beroš može doći do vaših povjerljivih podataka jednim pozivom?
Beroš se ljetos više bavio turizmom nego zdravstvom
U drugoj polovici kolovoza Beroš se, zapravo, više bavio turističkom sezonom u Hrvatskoj nego sustavom zdravstva.
"Bez turizma, koji je jedna od važnijih grana našeg gospodarstva, sve bi bilo daleko lošije. Ciljano smo prihvatili ovaj rizik. Još uvijek smo mišljenja da je on kontrolabilan", izjavio je 14. kolovoza Beroš, valjda zaboravljajući da on nije ni ministar gospodarstva ni turizma već zdravstva te da bi se trebao baviti zdravstvenim sustavom, a ne spašavanjem turističke sezone.
>> Beroš: Nismo se prerano otvorili. Bez turizma bi nam bilo daleko lošije
Suludi napad na Njemačku
Čak je u jednom trenutku optužio Njemačku da je neke hrvatske županije stavila na crvenu listu iz "političkih razloga", sugerirajući da Njemačka namjerno sabotira turističku sezonu, što je bilo suludo na nekoliko nivoa. Za početak, Njemačka je odavno uspostavila jasne, brojčano utemeljene kriterije u vezi s tim kada neko područje proglašava rizičnim te je još, za razliku od, primjerice, Austrije, izbjegavala staviti cijelu državu na crvenu listu samo zbog žarišta u nekom njenom dijelu. Da je Njemačka doista htjela sabotirati turističku sezonu u Hrvata, to je lako mogla učiniti.
>> Beroš o stavljanju županija na crvenu listu Njemačke: "To je politička igra"
Nadalje, baš zato što se Njemačka postavila benevolentno prema Hrvatskoj, što se za Sloveniju i Austriju baš i ne može reći, politički je nepametno da hrvatski ministar zdravstva optužuje Nijemce za sabotažu i to bez ikakvih dokaza. Na sreću, Njemačka je ignorirala ovaj Berošev ispad.
Epidemiolozi tražili pomoć još krajem kolovoza, Beroš ih ignorirao
Kada se vratio s godišnjeg odmora i svojih "trenutaka opuštanja" uz kršenje epidemioloških mjera, Beroša je između ostaloga dočekao vapaj epidemiologa.
Krajem kolovoza je Hrvatsko epidemiološko društvo, na čelu s predsjednikom dr. Miroslavom Venusom, poslalo pismo Berošu upozoravajući na već postojeće i nadolazeće probleme u sustavu i nudeći neka konkretna rješenja. Zapravo su Berošu najavili da će, ako se stvari nastave raditi na isti način s istim brojem kadrova, doći do sloma sustava samoizolacije, što se u listopadu i dogodilo.
>> Epidemiolozi pisali Berošu, poslali mu niz zahtjeva: "Ovo više nema smisla"
Ministar u vezi s tim nije učinio ništa osim što je tih dana izjavljivao da je ljut što ljudi predugo čekaju rezultate testiranja. Kao da posao ministra nije baš da sustav posloži tako da čekanja ne bude, kao da je ministar zadužen da stvari promatra sa strane i izrazi svoju emocionalnu reakciju ako nešto pođe krivo. Drugim riječima, ako je Beroš ljut zbog kašnjenja bilo čega u zdravstvenom sustavu, onda prvenstveno treba biti ljut na sebe.
>> Beroš: Ljut sam zbog čekanja na rezultate testiranja
Afera sa snimkom telefonskog razgovora Beroša i Dijane Zadravec
No Beroš je tada najviše bio zauzet spašavanjem vlastite ministarske fotelje jer je u javnost iscurila snimka telefonskog razgovora njega i liječnice Dijane Zadravec, koja je željela postati ravnateljica bolnice Sestre milosrdnice.
>> AUDIO Imamo dužu snimku telefonskog razgovora Beroša i Zadravec
>> Dijana Zadravec podnijela kaznenu prijavu protiv Beroša, na Fejsu je objavila detalje
Snimka je otkrila kako HDZ odlučuje o tome tko će biti ravnatelj neke bolnice te bi u nekoj normalnijoj demokraciji bez sumnje rezultirala ili ostavkom ili ekspresnom smjenom ministra, no Beroš se nije trebao brinuti.
Premijer Plenković je cijelu stvar prvo danima izbjegavao komentirati, da bi je onda proglasio nevažnom, istaknuvši da je za njega najveći problem što je netko uopće snimao taj razotkrivajući telefonski razgovor Beroša i Zadravec. Da apsurd bude veći, iz snimke je jasno da razgovor sigurno nije snimala Zadravec, pa se jednostavnim procesom eliminacije može zaključiti tko je najvjerojatnije to snimao, ali ni to nije naštetilo Berošu.
Njemačka i Slovačka imaju plan, Hrvatska ga nema
Ukratko, ministar zdravstva Vili Beroš je dragocjene ljetne mjesece potrošio na: predizbornu kampanju, turističku sezonu, godišnji odmor, Ninu Badrić, sulude napade na Njemačku i guranje pod tepih skandala sa snimkom telefonskog razgovora njega i Dijane Zadravec. Bavio se svime i svačime, no najmanje svojim poslom, a kamoli razvijanjem planova i jasnih brojčanih kriterija po kojima bi zdravstveni sustav trebao postupati u drugom valu pandemije.
Dok je npr. Njemačka za studeni uvela parcijalni lockdown baš kako bi vratila kontrolu nad lancem zaraze, što je kancelarka Angela Merkel navela kao ključni cilj strožih mjera, i dok je Slovačka u jednom danu testirala više od 2 milijuna svojih građana s ciljem da tako iz opće populacije što brže i efikasnije izdvoji što veći broj zaraženih, Hrvatska uz galopirajuće brojke zaraženih i povećanu smrtnost doživljava u slow motionu i raspad zdravstvenog sustava, umjesto da Beroš provodi nekakav koordiniran odgovor na izazove drugog vala.
>> Dvije ključne europske države idu u strogi lockdown. Čeka li to i nas?
>> Slovačka u jednom danu testirala više od 2,5 milijuna ljudi
>> VIDEO Merkel se obratila javnosti nakon uvođenja lockdowna: Moramo djelovati odmah
Možda mjere koje su povukle već spomenute Njemačka i Slovačka neće biti uspješne, možda će se pokazati pretjeranima (ili nedovoljnima!), ali one ilustriraju da ove zemlje imaju ozbiljne planove kojima pokušavaju odgovoriti na jedan od najvećih globalnih izazova u 21. stoljeću. No čak i bez usporedbe s drugima je jasno, iz glavinjanja kojem svjedočimo proteklih dana, da Hrvatska nema nikakav konkretan plan za drugi val i da se neuspješno pokušava začepiti rupe broda koji curi na sve strane. Ponavljati kako se želi pod svaku cijenu izbjeći još jedan lockdown nije nikakav plan, jer da bi se to postiglo potrebno je donijeti neke teške odluke, a ne pričati u prazno i svako malo dramatično apelirati na ove i one.
Građani ne poštuju mjere jer ni vladajući ne poštuju mjere
Dapače, Beroš već danima (in)direktno najveću krivicu za skok broja zaraženih svaljuje na građane i njihovo nepoštivanje mjera, istih onih mjera koje nisu konzekventno poštovali ni Beroš, ni šef Stožera Božinović, ni premijer Plenković, ni bivša članica stožera Maja Grba-Bujević, sada novopečena zastupnica HDZ-a u saboru, koja se ponajviše ističe svojim ulizivačkim pitanjima samom Berošu na Aktualnom satu.
>> Maja Grba-Bujević postavila krajnje ulizivačko pitanje Berošu, pogledajte snimku
Zapravo se može reći da su svi navedeni, Beroš na prvom mjestu, vodili primjerom i da se sada u skladu s tim primjerima ponaša i dio građana, što nedvojbeno otežava suzbijanje širenja zaraze.
Tako ovih dana od Beroša slušamo da "moramo biti homogenizirani", da sve "ovisi o nama", da je ovo "najveći ispit solidarnosti hrvatskih građana od devedesetih" itd.
Kaskamo za pandemijom
Krajem studenog je Beroš u istoj izjavi u kojoj je objašnjavao da njegov poziv na potpunu mobilizaciju zdravstva zapravo ništa ne znači nehotice priznao da mu je način rada stihijski i zastrašujuće nedovoljan za izazov u kojem se nalazimo.
"Jutros smo se posvetili opskrbi kisikom, koja je sada puno važnija nego što je bila proljetos. Priprema se Arena, razmišljamo o opskrbi kisikom i same Arene. Na izazove se odgovara iz sata u sat", kazao je tada ministar.
I u tome je ključni problem - zašto se na izazove odgovara iz sata u sat umjesto da ih se predvidjelo, što uopće nije bilo nemoguće ni teško, pa su se mnoge od trenutnih kriznih situacija mogle potpuno izbjeći. Beroš konstantno povlači ad hoc poteze i kaska za pandemijom, što će tešku zimu koja dolazi učiniti još težom.
Razlog svemu tome je što znamo što je ministar radio ovog ljeta, da parafraziramo poznati horor iz 1990-ih. Nije radio ništa što bi hrvatski zdravstveni sustav pripremilo za drugi val, pa smo sada u situaciji u kojoj jesmo i koja će, po svemu sudeći, biti sve gora i gora.
Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz koronavirus instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: koronavirus
Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.