MINISTARSTVO zdravstva objavilo je da domena mzss.hr, koju nisu produžili, pa ju je kupila bugarska firma, nema nikakve veze s padom sustava putem kojeg se izdaju covid-potvrde, zbog čega građani nekoliko sati nisu mogli do svojih covid-potvrda.
>> Ministarstvo nije produžilo domenu, uzeli je Bugari. Beroš: Nije zato pao sustav
Inače, na dodatan upit o tom slučaju iz Ministarstva su nam rekli da spomenutu domenu ne koriste te da je ona vezana za ministarstvo koje ne postoji već deset godina, a riječ je o ministarstvu koje se svojevremeno zvalo Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi. Kako su nam rekli iz Beroševa Ministarstva, CARNET im je sve ove godine produljivao tu domenu, no ove godine su im poslali obavijest da se domena više ne može produžiti, s obzirom na to da ministarstvo tog imena više ne postoji i da je njegov OIB neaktivan.
Kako tvrde iz Ministarstva, za izdavanje covid-potvrde nikad nije bila korištena ta domena, već domena zdravlje.hr. Današnji tehnički problem je, kako navode, nastao zbog problema u radu poslužitelja. Konkretno, od četiri poslužitelja jedan je danas ispao, što je, kažu iz Ministarstva, prouzrokovalo nedostupnost sustava.
Priopćenje Ministarstva
Priopćenje Ministarstva u kojem objašnjavaju kako je došlo do pada sustava te da to nema nikakve veze s domenom koju nisu produžili, prenosimo u cijelosti.
"Nastavno na napise u medijima u kojima se navodi domena mzss.hr kao razlog tehničkih poteškoća pri izdavanju covid-digitalnih potvrda, Ministarstvo zdravstva odbacuje navedene tvrdnje, objašnjavajući da se mzss.hr s namjerom nije produljila, jer više nije bilo nikakve potrebe za njom, te sustav za izdavanje EU digitalnih covid-potvrda nema nikakve uzročno-posljedične veze s istekom domene mzss.hr. Kao što i piše u članku, vlasništvo Ministarstva zdravstva nad domenom mzss.hr prestalo je 7. kolovoza te ju je nakon toga CARNET automatiziranim procesom pustio u slobodnu prodaju. Da je neproduljenje te domene razlog neizdavanja EU digitalnih covid-potvrda, tehničke poteškoće pojavile bi se još 7. kolovoza.
Razlog povremenih tehničkih poteškoća, koje su se javljale tijekom kraćeg razdoblja, je jučerašnja migracija poslužitelja domenskih imena (DNS) na novu infrastrukturu te, prilikom detektiranja navedenih poteškoća, one su u roku sat vremena otklonjene te su registri zdravstvenog sustava ponovno dostupni za izdavanje EU digitalnih potvrda.
Važno je objasniti javnosti da sve .hr domene registriraju se u skladu s Pravilnikom o ustrojstvu i upravljanju vršnom nacionalnom internetskom domenom, a njima upravlja Hrvatska akademska i istraživačka mreža CARNET. Članak 19. Pravilnika i Članak 8. Izmjena i dopuna Pravilnika navode da naziv domene za pravne osobe mora sadržavati registrirano ime ili registrirano skraćeno ime ili skraćenicu od početnih slova ili slogova višedijelnog registriranog imena. Budući da je MZSS skraćenica ministarstva koje više ne postoji te pripadni OIB nekadašnjeg ministarstva nije aktivan, CARNET ne bi ni dopustio produljenje domene mzss.hr.
Nadalje, u članku se navodi da je Ministarstvo zdravstva propustilo platiti domenu mzss.hr, što je još jedna neistina, jer besplatnu .hr domenu mogu registrirati pravne osobe osnovane po hrvatskom pravu te fizičke osobe koje obavljaju registriranu samostalnu djelatnost u Republici Hrvatskoj. Štoviše, državna tijela i jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave imaju pravo, sukladno već gore navedenom Pravilniku CARNET-a, i na besplatne sekundarne domene, a mzss.hr je bila upravo jedna od takvih domena.
Što se tiče navoda da je za domenu Ministarstva zdravstva zadužena tvrtka Navada d.o.o., ističemo da je to još jedna u nizu neistina, jer IT infrastrukturu Ministarstva zdravstva održava tvrtka Comping d.o.o., s kojom Ministarstvo uspješno surađuje godinama.
Stoga navedene navode Ministarstvo zdravstva ocjenjuje kao potpune neistine, koje nepravedno insinuiraju na propust Ministarstva zdravstva te neutemeljenim izvještavanjem podcjenjuju i uznemiruju javnost", stoji u priopćenju Ministarstva.