Uvodi se praćenje ishoda liječenja. Evo što će sve to omogućiti

Foto: Igor Kralj/PIXSELL

Ministarstvo zdravstva (MIZ) danas je, na Svjetski dan borbe protiv raka, objavilo da se prvi put u Hrvatskoj uvodi praćenje ishoda liječenja posebno skupim lijekovima te se uspostavlja registar o ishodima tog liječenja, što će omogućiti nove terapije i financijsku održivost. 

"Uspostavlja se pravni temelj prema praćenju i vrednovanju ishoda te individualnom liječenju svakog pacijenta kako bi se pružila najbolja moguća zdravstvena skrb u odnosu na pojedinu bolest i poboljšale šanse za izlječenje", najavio je ministar zdravstva Vili Beroš.

Registar će voditi HZJZ

Riječ je o nacrtu pravilnika o sadržaju i načinu vođenja registra ishoda liječenja lijekovima koji nisu na listama HZZO-a te o nacrtu pravilnika o praćenju ishoda liječenja lijekom s popisa posebno skupih lijekova.

Registar ishoda liječenja vodit će Hrvatski zavod za javno zdravstvo, kamo će se slijevati podaci iz bolnica o korištenju posebno skupih lijekova, navodi se u prijedlogu pravilnika koji je poslan u jednomjesečno javno savjetovanje.

Beroš: Praćenje ishoda liječenja pridonijet će povećanju učinkovitosti i kvalitete javnog zdravstvenog sustava

Uvođenjem sustavnog praćenja ishoda liječenja omogućuje se evaluacija uspješnosti liječenja pojedinim skupim lijekom, kontinuirano praćenje primjene lijekova i njihove učinkovitosti, kažu u Ministarstvu zdravstva.

"Hrvatska ima visoku dostupnost lijekova, vrhunske stručnjake, a praćenje ishoda liječenja pridonijet će povećanju učinkovitosti i kvalitete javnog zdravstvenog sustava, otvaranju prostora za nove terapijske opcije i posljedično financijsku održivost", poručuje ministar Beroš te ističe da ishod postaje središte procesa liječenja.

Akcijski plan protiv raka

U Ministarstvu kažu i kako je Svjetski dan borbe protiv raka prilika da još jednom ukažu na to da je donesen Nacionalni strateški okvir protiv raka i Akcijski plan protiv raka te su u različitoj fazi realizacije konkretne reformske mjere za koje su osigurana financijska sredstva iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.

Primjerice, uvedena je onkološka uputnica koja skraćuje obradu onkološki suspektnih pacijenata na rok od četiri do sedam dana. Istovremeno se, kažu u MIZ-u, ulaže i u razvoj ljudskih potencijala, povećavaju se materijalna prava zaposlenih, ujednačava složenost radnih mjesta te se omogućava profesionalni razvoj.

Planom su osigurane nove 882 specijalizacije i 352 uže specijalizacije za doktore medicine u bolničkom sustavu, a dodatnim zakonskim izmjenama mijenja se regulacija ugovornog odnosa liječnika na specijalizaciji.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.