Biden priprema novi paket sankcija protiv Rusije, bit će usmjerene na gospodarstvo

Foto: EPA

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Joe Biden trebao bi ovog tjedna predstaviti nove sankcije usmjerene na rusko gospodarstvo, kao dio mjera za jačanje ukrajinske obrane protiv Moskve prije nego što Donald Trump preuzme dužnost, doznaje Reuters.

Ovi koraci dolaze u trenutku kada Bidenova administracija također priprema 500 milijuna dolara nove vojne pomoći Ukrajini, koja bi trebala uključivati rakete za protuzračnu obranu, zračno-zemaljsko streljivo i potporne sustave za borbene zrakoplove F-16, naveo je američki dužnosnik koji je želio ostati anoniman.

Povratak novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa u Bijelu kuću 20. siječnja izazvao je nade u diplomatsko rješenje za okončanje ruske invazije, ali i strahove u Kijevu da bi brzo postizanje mira moglo imati visoku cijenu.

Nekoliko prijedloga za završetak rata u Ukrajini

Trumpovi savjetnici predložili su nekoliko prijedloga za završetak rata u Ukrajini, koji bi praktički značili da veliki dijelovi zemlje ostanu pod ruskom kontrolom na neodređeno vrijeme. Bidenovi suradnici navode da žele staviti Ukrajinu u što jaču poziciju na bojnom polju kako bi im omogućili prednost u mogućim pregovorima s Rusijom ove godine.

Još uvijek nisu poznati detalji o sankcijama koje Biden namjerava uvesti u posljednjim danima svog mandata, no Bidenovi suradnici obavještavaju Trumpov tim o poduzetim koracima, rekao je dužnosnik.

Ruski prihodi od nafte

Reuters je ranije ovog tjedna izvijestio, pozivajući se na tri izvora, da Sjedinjene Države planiraju dodatne sankcije usmjerene na ruske prihode od nafte koji financiraju rat u Ukrajini. Jedan od izvora naveo je da će sankcije ciljati dvije ruske naftne tvrtke, više od 100 tankera, trgovce naftom i ruske osiguravajuće tvrtke, ne navodeći konkretna imena.

Dužnosnik je rekao da je većina obećanog oružja i streljiva već isporučena Ukrajini, a ostatak je na putu. Dodao je da su kritične zalihe streljiva u Ukrajini sada u dobrom stanju.

Ukrajinska vlada predsjednika Volodimira Zelenskog redovito je tražila veću vojnu potporu nego što je Biden u početku bio spreman ponuditi, ali je na kraju ipak popustio, što je dovelo do napetih razgovora o temama poput tenkova Abrams, borbenih zrakoplova F-16 i raketnih sustava dugog dometa ATACMS.

Američki dužnosnik je priznao da te mjere nisu donijele značajne pomake na bojnom polju.

Potencijalno članstvo u NATO-u

SAD vjeruje da bi Ukrajina nakon mirovnih pregovora mogla trebati sigurnosna jamstva, uključujući potencijalno članstvo u NATO-u, kako bi se zaštitila od budućih ruskih napada. Rusija je započela invaziju na Ukrajinu u veljači 2022. godine.

U međuvremenu, američki vojni dužnosnici proučavaju sjevernokorejske operacije u ratu u Ukrajini kako bi procijenili kako bi Sjedinjene Države reagirale u mogućem sukobu u Aziji. Vjeruje se da tisuće sjevernokorejskih vojnika podržavaju Ruse u ratu protiv Ukrajine.

Sjedinjene Države također planiraju sankcionirati više kineskih entiteta zbog njihove potpore Rusiji, rekao je dužnosnik.

Američka ministrica financija Janet Yellen izjavila je prošlog mjeseca za Reuters da Washington i dalje nastoji smanjiti ruske prihode od nafte i pristup stranim zalihama kako bi ograničio resurse potrebne za rat u Ukrajini.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.