Američki predsjednik Joe Biden obećao je danas istočnoeuropskim članicama da će SAD "braniti svaki pedalj NATO-a", dajući im jamstvo sigurnosti dan nakon ruske objave da neće više sudjelovati u povijesnom sporazumu o kontroli nuklearnog naoružanja.
Biden je to poručio predstavnicima Bukureštanske devetorice, članicama NATO-a iz istočne Europe s čijim se čelnicima sastao u Varšavi dva dana nakon nenajavljenog posjeta Kijevu i dan uoči godišnjice početka ruske invazije na Ukrajinu 24. veljače 2022.
"Predanost Sjedinjenih Država NATO-u potpuno je jasna. Članak 5 sveta je obveza koju su dale Sjedinjene Države. Branit ćemo doslovce svaku stopu NATO-a, svaku stopu NATO-a", rekao je Biden.
Prema članku 5 Sjevernoatlantske povelje, napad na bilo koju članicu NATO-a prijetnja je svima i zahtijeva zajednički odgovor.
Novi START
Ranije danas na sastanku s osobljem američkog veleposlanstva u Varšavi Biden je nazvao "velikom pogreškom" odluku ruskog predsjednika Vladimira Putina da više ne sudjeluje u Novom START-u, sporazumu o kontroli naoružanja, i najavu da bi Moskva mogla nastaviti nuklearne pokuse.
Novi START posljednji je bilateralni ugovor Moskve i Washingtona o nuklearnom razoružanju čije je trajanje produljeno do 5. veljače 2026.
Na sastanku s čelnicima Bukureštanske devetorice (Poljska, Rumunjska, Bugarska, Češka, Estonija, Mađarska, Latvija, Litva i Slovačka), članicama NATO-a koje su do raspada Sovjetskog Saveza bile dio Varšavskog ugovora kojim je dominirala Moskva, Biden je ponovio da je Washington predan obrani njihove sigurnosti.
"Kao istočno krilo NATO-a vi ste na prvoj crti naše kolektivne obrane. Znate bolje od bilo koga drugog kakav je ulog u ovom sukobu. Nije to samo Ukrajina već sloboda i demokracija diljem Europe i diljem svijeta", rekao je američki predsjednik.
"Rusija je najveća i najizravnija prijetnja sigurnosti Saveza"
U zajedničkoj izjavi nakon sastanka Bukureštanska devetorica obvezala su se jačati vojnu prisutnost na njihovu teritoriju kao sredstvo odvraćanja Moskve.
"Rusija je najveća i najizravnija prijetnja sigurnosti Saveza", navodi se u deklaraciji koju je potpisala i Mađarska iako ne podržava neke sankcije Rusiji i jedina je članica NATO-a uz Tursku koja još nije ratificirala pristup Švedske i Finske, novih kandidatkinja za Savez.
Svih devet zemalja, uključujući Mađarsku, danas je opetovalo podršku Ukrajini. "Ukrajinsko legitimno pravo je braniti se od ruske agresije i vratiti punu kontrolu nad vlastitim teritorijem", stoji u izjavi. "Nastavit ćemo podržavati te ukrajinske napore do kraja, koliko god bude potrebno", piše u prihvaćenoj deklaraciji.
U izjavi Bijele kuće o razgovorima SAD-a i Bukureštanske skupine stoji da su "ponovno potvrdili nepokolebljivu potporu Ukrajinu i naglasili da zajedno stoje uz ukrajinski narod koliko god bude trebalo".
Čelnici su se također dogovorili da će dalje jačati jedinstvo i zajedničku obranu u srpnju na summitu NATO-a u Litvi.