Vlasti u BiH neće povući zahtjev da Hrvatska odustane od gradnje odlagališta radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori u općini Dvor, a odluku hrvatske vlade da se otpad iz nuklearne elektrane Krško ondje ne odlaže barem još pet godina smatraju tek privremenim rješenjem. To je danas kazao ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac, koji je organizirao još jedan sastanak za pitanje odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na Trgovskoj gori.
Sastanak je uslijedio nakon što je hrvatski premijer Andrej Plenković tijekom prošlotjednog posjeta BiH potvrdio da je sa Slovenijom postignut dogovor po kojemu će dio otpada iz nuklearne elektrane u Krškom o kojemu treba skrbiti Hrvatska ondje i dalje biti odlagan najmanje do 2028., što će ostaviti dovoljno vremena da se riješe dvojbe vezane za planove za gradnju odlagališta na Trgovskoj gori i zbog čega negoduju u BiH.
Žele angažirati pravno-konzultantsku tvrtku iz Francuske
Kako je priopćeno nakon sastanaka, Košarac i predstavnici entitetskih vlada ocijenili su kako je nastavak odlaganja radioaktivnog otpada u Krškom u narednih pet godina "ohrabrujući signal", no i da BiH i nakon toga mora nastaviti borbu protiv izgradnje odlagališta u bivšoj vojarni Čerkezovac.
Oni Vijeću ministara BiH kane predložiti angažiranje međunarodne pravno-konzultantske tvrtke iz Francuske s ciljem jačanja pravnih kapaciteta u borbi protiv izgradnje odlagališta na Trgovskoj gori.
''Moramo biti oprezni jer ovo nije konačna odluka Hrvatske. Zbog toga smo opredijeljeni da i dalje nastavimo s maksimalnim angažmanom svih nadležnih institucija u BiH kako bi Hrvatska u konačnici odustala od namjere da u našem dvorištu odlaže sporni otpad'', izjavio je Košarac.
"Prijeti opasnost od širenja radijacije"
U BiH smatraju kako bi odlagalište na Trgovskoj gori s obzirom na blizinu međudržavne granice predstavljalo opasnost po okoliš u obje zemlje i tvrde da je ondje tlo nestabilno i porozno pa prijeti opasnost od širenja radijacije u zemlji i vodotokovima.
Hrvatska je ranije pozvala BiH da dostavi svoje primjedbe i argumente na kojima ih temelji kako bi i one bile razmotrene prije konačne odluke.