INDEXOV članak o stanju u Srbiji i politici koju vodi predsjednik Aleksandar Vučić postao je neočekivani hit u susjednoj državi. Članak pod naslovom “Vučić u pandemiji Srbiju vodi u propast” objavljen je navečer 8. travnja, a od tada je nevjerojatnih 73.500 puta podijeljen na Facebooku, a samo na Indexu otvoren je gotovo 600 tisuća puta.
>> Vučić u pandemiji koronavirusa Srbiju vodi u propast
Na društvenim mrežama poput Twittera i Facebooka izazvao je tisuće komentara i rasprava te brojne izraze oduševljenja i podrške.
Oduševljenje čitatelja iz Srbije i napad Vučićevih botova
Čitatelji Indexa iz Srbije su konstatirali da je to prvi članak koji su pročitali o ponašanju vlasti u Srbiji tijekom pandemije koronavirusa koji kritički realno analizira i sažima stanje stvari te da su prvi put mogli pročitati ono što oni vide i misle o Vučiću i njegovom upravljanju ovom krizom.
S druge strane, bila je neizbježna reakcija Vučićevih botova - ljudi plaćenih da online podržavaju predsjednika Srbije - i iskrenih podržavatelja, koji su Indexov članak opisali kao “napad hrvatskih medija na srpski narod”. Krenula se širiti i teorija zavjere o tome kako je Indexov članak naručen od opozicije u Srbiji, kao i kritike da je neprimjereno da se jedan hrvatski medij bavi stanjem u Srbiji i da Index treba pisati o propustima u Hrvatskoj.
Pobijanje teorija zavjere
Svatko tko prati Index zna da je riječ o mediju koji ima kritički stav prema nacionalizmu i šovinizmu pa je prva optužba posve deplasirana.
Članak, naravno, nije ni od koga naručen, nego je nastao dogovorom Indexovog autora i urednika, koji su novinarski posve legitimno zaključili da bi trebalo napisati jedan veći članak o stanju u susjednoj zemlji koji je, pak, nastao standardnim novinarskim radom: praćenjem medija, gledanjem konferencija za novinare, analizom društvenih mreža, razgovorom s ljudima u Srbiji itd.
Vučić: Ne kažem da ju opravdavam, ali mržnju razumijem
O Indexovom članku se indirektno očitovao i sam predsjednik Vučić, kojeg je režimski novinar u Nišu 10. travnja pitao o “napadima iz Hrvatske”.
Vučić je izjavio da mu ne smeta što se u Hrvatskoj piše o njemu, navodeći da je neraspoloženje u toj zemlji nastalo zbog toga što, kako on ocjenjuje, Srbija napreduje brže od svog susjeda.
“Meni to ne smeta. Ja sam valjda jedini protiv koga vode permanentnu kampanju. Prvi put poslije mnogo desetljeća, možda i stoljeća, Srbija brže napreduje od Hrvatske. Možda bih i ja tako reagirao na njihovom mjestu. Ne kažem da ju opravdavam, ali mržnju razumijem”, rekao je Vučić.
Suludo priopćenje Ministarstva obrane Srbije
Priopćenjem se oglasilo Ministarstvo obrane, na čijem je čelu Aleksandar Vulin.
Vulin je optužio hrvatske medije da su "napali Srbiju i Aleksandra Vučića, srpske liječnike, ministre, vojsku i to na dan osnivanja Nezavisne Države Hrvatske, iznoseći glasno ono što ne smije izgovoriti Vlada Hrvatske". Vulin je napad hrvatskih medija na metode kojima se Srbija borbi protiv covida-19 usporedio s "negiranjem zločina nad Srbima u akciji Oluja i minimiziranjem jasenovačkog genocida", navodi se u priopćenju Informativne službe Ministarstva obrane.
Vučićev omiljeni ministar tvrdi i da za razliku od napada hrvatskih vladinih medija, u Srbiji nitko nije ni pomislio da napada Hrvatsku, kritizira njene mjere ili se uspoređuje s Hrvatima.
“Hrvatska Srbiju jednostavno ne zanima”, tvrdi Vulin i dodaje da će i Srbi i Hrvati izliječiti koronu, ali da mnogi u Hrvatskoj nikada neće izliječiti komplekse koje osjećaju prema Srbiji i mržnju prema Srbima.
Problem slobode medija u Srbiji
Nakon svih tih burnih reakcija nameće se pitanje koji su razlozi zbog kojih je Indexov članak tako odjeknuo u Srbiji. Odgovor je očit: Vučić kontrolira većinu medija, a one koje ne kontrolira konstantno napada pa je bio potreban news portal iz susjedne države da napiše ono što je svima jasno ako prate događanja u Srbiji.
Znakovito je i da je Indexov članak bio jako dijeljen i komentiran na društvenim mrežama, ali da ga je prenijelo tek nekoliko portala u Srbiji, poput nova.rs, koji se jedini autoru članka obratio i s molbom za intervju. U intervjuu je detaljnije opisano kako je nastao tekst koji je izazvao takvu buru u Srbiji.
Čitanost Indexovog članka o pandemiji koronavirusa u Srbiji zapravo otkriva stanje slobode medija pod Vučićevim režimom, koji je otupio i one postojeće kritičke glasove.
U svakom slučaju, Index će i dalje nastaviti izvještavati o stanju u svakoj zemlji svijeta ako zaključi da bi to bilo novinarski relevantno.
Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz koronavirus instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: koronavirus
Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.