NJEMAČKA biotehnološka kompanija BioNTech izvijestila je danas o upola manjem prihodu i dobiti u trećem tromjesečju, ali je podigla prognozu godišnjeg prihoda od prodaje cjepiva protiv covida zbog viših cijena i veće potražnje.
Prihod je u trećem tromjesečju pao 43 posto, na 3.46 milijardi eura. U gotovo istom postotku smanjena je i neto dobit potonuvši na 1.78 milijardi eura.
Rezultati su znatno slabiji nego u istom prošlogodišnjem tromjesečju kada su kampanje cijepljenja protiv covida-19 bile u punom jeku.
"Kao što se i očekivalo, tijek pandemije i dalje je dinamičan i doveo je do fluktuacija u prihodu", istaknuli su u njemačkoj kompaniji.
Pad potražnje za booster dozom
BioNTech sada u ovoj godini cilja na prihod od prodaje cjepiva u rasponu od 16 do 17 milijardi eura. Do sada su prognozirali da će se kretati u rasponu od 13 do 17 milijardi eura. U 2021. iznosio je 19 milijardi eura.
"Ažurirane smjernice odražavaju isporuke boostera bivalentnog cjepiva prilagođenog omikronu, koje su krenule početkom rujna i očekuje se da će biti nastavljene tijekom četvrtog kvartala 2022., te više cijene i pozitivan učinak valutnih tečajeva", priopćio je BioNTech.
Od sredine listopada fakturirano je oko 300 milijuna doza cjepiva prilagođenih sojevima, dodaju.
Prodaja Pfizer/BioNTech cjepiva protiv covida-19 pala je u odnosu na vrhunac pandemije jer su se mnoge zemlje približile kraju primarne kampanje cijepljenja. Zabrinjava i slaba potražnja za novim boosterima, napominje Reuters.
Suradnja s Pfizerom
Troškovi istraživanja i razvoja porasli su u razdoblju od srpnja do rujna gotovo za trećinu, na 341.8 milijuna eura, što u BioNTechu objašnjavaju ponajprije većim brojem radnika i višim troškovima plaćanja baziranih na dionicama.
Kompanija je razvila cjepivo protiv covida-19 u suradnji s američkim farmaceutskim divom Pfizerom, na bazi glasničke RNK, koju sada testiraju u kombinaciji s prilagođenim cjepivom protiv covida te u razvoju cjepiva protiv gripe.