RUSIJA bi mogla pokrenuti veliku ofenzivu u Ukrajini u nadolazećim mjesecima, piše za The Telegraph umirovljeni časnik britanske vojske Richard Kemp. Putinovo nasljeđe, njegova moć, pa čak i njegov život mogli bi ovisiti o odlučnoj pobjedi koja će opravdati ogromnu štetu koju je učinio svojoj zemlji od početka rata.
U nastavku prenosimo dijelove teksta Kempa.
Putinova Ahilova peta
S obzirom na veličinu Rusije – i njezinu povijest masovnih ljudskih sukoba, gdje je svoje trupe tretirala kao potrošnu robu – neki misle da ovako mogu ići gotovo beskonačno. Međutim, u stvarnosti, borbeni gubici mogu biti Putinova Ahilova peta.
Njegov prvotni plan bio je brzo osvojiti Ukrajinu i zastrašiti Zapad činom invazije. Mala veličina njegovih trupa - samo 190.000 ljudi - očito nije bila namijenjena dugotrajnom sukobu uz jak otpor. Kako se rat razvijao, njegovi su se generali usredotočili na ubijanje što je više moguće Ukrajinaca, uglavnom masivnim topničkim i balističkim napadima, dok su bili spremni odreći se teritorija kako bi zadržali svoju malu vojsku. Oni u biti kupuju vrijeme da mobiliziraju broj trupa za koji znaju da im je potreban da naposljetku preplave zemlju.
Ova je mobilizacija, međutim, bila prepuna poteškoća. Stotine tisuća ruskih muškaraca su bježale iz zemlje kako bi izbjegle borbe. Procjenjuje se da je dosad raspoređeno oko 100.000 novomobiliziranih vojnika, jedva dovoljno da se nadoknade nastali gubici. Da ne spominjemo nedostatak obuke i opreme za te novake. Moskva trenutno jednostavno nema brojčano stanje da odlučno svlada otpor iscrpljene ukrajinske vojske.
Zabrinutost u Moskvi
Što god se dogodilo, Moskva je očito zabrinuta za svoju sposobnost da izgradi dovoljno snaga, čak i putem prisilnog novačenja i mogućeg sljedećeg kruga mobilizacije. Bila je prisiljena ponuditi beneficije muškarcima koji se dobrovoljno prijave ili su pozvani boriti se u Ukrajini, uključujući besplatno zamrzavanje i skladištenje sperme muškaraca koji idu na front.
Kremlj je također zabrinut zbog povećanog neslaganja zbog prisilne mobilizacije u velikim gradovima te je stoga nesrazmjerno koncentrirao novačenje u udaljenim, siromašnim dijelovima zemlje. Oslanja se na etničke manjine – često čak i manje lojalne Moskvi – što dodatno pogoršava probleme s moralom i smanjuje borbenu sposobnost.
Sve to znači da ako Rusija u novoj godini pokrene veliku ofenzivu, to neće biti samo još jedna faza sukoba koju mogu održavati godinama, već posljednji očajnički Putinov potez.
Budućnost Ukrajine ne ovisi samo o tome može li obraniti teritorij koji sada drži već i o njezinoj sposobnosti da nanese dovoljno gubitaka Putinovoj vojsci, prisiljavajući daljnju mobilizaciju, povećavajući nestabilnost unutar Rusije i prisiljavajući Moskvu da sjedne za pregovarački stol.