Bivši slovenski premijer: Janša prikriva koliko je bio povezan s Putinom

Foto: EPA

ODLUKU slovenskog premijera Janeza Janše da 29 dana pred neizvjesne parlamentarne izbore s premijerima Češke i Poljske ode u Kijev oporba vidi i kao pokušaj vlastite političke promocije, dok bliski komentatori smatraju da je takva reakcija "izraz ljubomore" zbog Janšine odvažnosti.

Predsjednik Borut Pahor te stranke u koalicijskoj vladi Janšino sudjelovanje u riskantnoj misiji i razgovore s ukrajinskim vodstvom pohvalili su kao potreban izraz europske solidarnosti s Ukrajinom. No četiri stranke lijevog centra, udružene u predizbornu Koaliciju ustavnog luka (KUL), kažu da ta misija nije bila potpuno usklađena s Europskom unijom.

Smatraju da je mogla "pogoršati situaciju" u nastojanjima vodećih članica da dođu do deeskalacije te da politički lideri u Europi ne bi trebali u Ukrajini "rat koristiti za vlastitu promociju", prenose danas slovenski mediji.

"Poruka trojice lidera u Kijevu može biti krivo shvaćena"

Parlamentarni zastupnik Socijalnih demokrata (SD) Matjaž Nemec komentirajući posjet čelnika srednje i istočne Europe Kijevu izjavio je da ta akcija "nije bila usklađena" s Bruxellesom i da u dijalogu Ukrajine i Rusije poruke koje se šalju ukrajinskoj vladi moraju biti prenesene u skladu s europskom idejom i s jasnim mandatom iz Bruxellesa.

A predsjednica te stranke Tanja Fajon kazala je da je "ključ mira" u Ukrajini u "ruskim rukama" te da se NATO prema svim dosadašnjim izjavama u taj sukob neće izravno umiješati. "Zbog toga poruka trojice lidera u Kijevu može biti krivo shvaćena i tako voditi u nekakvu eskalaciju rata, što nitko ne želi", kazala je Fajon, prenose slovenski mediji.

Bivši premijer Marjan Šarec, predsjednik Liste Marjana Šarca (LMŠ), kazao je da Janša na međunarodnom polju deklarativno izražava solidarnost Ukrajini, ali da u Sloveniji "prikriva koliko je bio povezan s Putinom" i kakav je odnos njegove stranke prema izbjeglicama iz ratnih područja.

Prilika za prikupljanje političkih poena?

Dodao je da je paradiranje s izjavama o Ukrajini i europskim vrijednostima za Janšu manje od mjesec i pol do izbora očito "prilika za prikupljanje političkih poena."

"Umjesto da odlazi u Kijev s premijerima Poljske i Češke, Janša bi bolje učinio da je izvršio pritisak na svog političkog prijatelja Viktora Orbana da ide u Moskvu i Putina privoli na ustupke kako bi pregovori o prekidu ratnih operacija dobili pravi smjer, umjesto da vanjsku politiku i odlazak na ratno područje koristi za političku promociju. Neka se rat što prije završi i neka lideri rat ne koriste za javne nastupe i fototermine", kazala je Bratušek.

Mediji bliski Janši i njegovoj stranci navode, međutim, kako su reakcije oporbe na plemenitu i hrabru misiju europske trojke u Sloveniji ideološki obojeni apriornim negativnim i neprijateljskim odnosom ljevice prema Janši i da su lideri oporbene koalicije "ljubomorni" na premijerovu hrabrost i međunarodni status.

Pitanje je hoće li i koliko Janšini javni istupi povodom ukrajinske krize značajnije djelovati na slovensko biračko tijelo, premda tema ruske agresije dominira nad svim ostalim temama, pa i onima koje bi bile normalne u predizborno vrijeme.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.