KORONAVIRUS U HRVATSKOJ

Bolnice su zatrpane infektivnim otpadom, evo što kaže Ministarstvo zdravstva

Foto: Tomislav Miletić/PIXSELL

TONE infektivnog otpada svakog dana izlaze iz hrvatskih bolnica. Primjerice, samo KB Dubrava dnevno ima oko tri tone ili mjesečno 100 tona otpada.

U posljednjih mjesec dana situacija je kulminirala pa se tako pored bolnica nalaze hrpe otpada. On se svakodnevno odnosi, ali još više ga ostaje nezbrinutog. Postoji potencijalna zdravstvena ugroza, a moguće je i zagađenje okoliša.

Što s tim otpadom?

Ministar zdravstva Vili Beroš poručio je:

"Svjesni smo problema. Sazvao sam nekoliko sastanaka. Jedan će još biti u utorak ili srijedu. Zdravstvene ustanove proizvode veće količine medicinskog otpada. Preko 50 posto volumena producira se više nego ranije. U KB Dubrava je to tri tone dnevno, odnosno 100-tinjak mjesečno. Moramo sudjelovati u rješavanju problema, iako je to primarno u domeni Ministarstva gospodarstva. Ne nudi nam se previše rješenja."

Odgovor Ministarstva zdravstva: Kapaciteti su i više nego dostatni

Beroševo Ministarstvo očitovalo se o toj temi, a njegov odgovor RTL-u prenosimo u cijelosti.

"Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja u suradnji s Ministarstvom zdravstva temeljem prikupljenih podataka i analize dostupnih kapaciteta za gospodarenje medicinskim otpadom priprema rješenje problema u kojem su se našle pojedine zdravstvene ustanove uslijed povećanih količina medicinskim otpadom.

Kapaciteti Republike Hrvatske vezano za medicinski otpad i više su nego dostatni za njegovo sakupljanje i obradu u normalnim okolnostima. Stoga ne radi se o sustavnom problemu gospodarenja ovom vrstom otpada već o izvanrednim okolnostima u kojima se nalazi manji broj zdravstvenih ustanova koje su i najviše i opterećene uslijed pandemije uzrokovane virusom covid-19.

Stoga su prijedlozi i mjere vezani za interventno rješavanje problema koje je Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja poslalo Ministarstvu zdravstva bazirani na primjeni odredaba Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti jer govorimo o interventnim mjerama kojim bi se navedeni otpad zbrinuo na odgovarajući način", stoji u odgovoru Ministarstva zdravstva.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.