Ruski proturatni kandidat Boris Nadeždin danas je rekao da je Središnjem izbornom povjerenstvu (CEC) predao 150.000 potpisa, koliko mu je potrebno da bi ušao u utrku za predsjednika i suprotstavio se dosadašnjem šefu države Vladimiru Putinu.
CEC će sada provjeriti autentičnost potpisa koje su predali Nadeždin i ostali potencijalni kandidati za predsjedničku kandidaturu te će sljedeći mjesec objaviti tko će se sve pridružiti Putinu na glasačkom listiću.
Putinova pobjeda se smatra neminovnom, ali Nadeždin je iznenadio neke promatrače svojim oštrim kritikama na račun "specijalne vojne operacije" u Ukrajini.
Nadeždin je tako početkom mjeseca izjavio kako bi si zemlja mogla priuštiti da troši više novaca na svoje građane da ne ulaže toliko sredstava u vojsku.
Kao kandidat kojeg je nominirala politička stranka, trebao je prikupiti 100.000 potpisa u najmanje 40 regija kako bi imao pravo sudjelovati na izborima od 15. do 17. ožujka. Putin je izabrao biti nezavisan kandidat te mu je stoga bilo potrebno prikupiti 300.000 potpisa. Do sada je skupio preko 3.5 milijuna.
Tko je Boris Nadeždin?
Stranka građanske inicijative nominirala je Borisa Nadeždina, inače fizičara po struci, za kandidaturu na predstojećim predsjedničkim izborima u Rusiji. Politička karijera Putinovog kritičara započela je početkom 1990-ih kada je izabran u gradsko vijeće Dolgoprudnija, grada u Moskovskoj oblasti. Od 1997. do 1998. bio je pomoćnik tadašnjeg premijera Sergeja Kirijenka.
Godine 1999., kao član stranke Unije desnih snaga, Nadeždin je izabran na stranačkoj listi u rusku Dumu, gdje je postao zamjenik čelnika stranačke frakcije do 2003. Od tada nije bio član parlamenta ili bilo kojeg regionalnog zakonodavnog tijela, iako se natjecao na više izbora. Godine 2019. Nadeždin se pridružio vijeću zastupnika gradskog okruga Dolgoprudni. Posljednjih godina predstavljao je stranke Pravedna Rusija i Građanska inicijativa na izborima, iako mu je zabranjeno da se kandidira za guvernera Moskovske regije 2023. godine.
Nadeždinovu objavu da se namjerava kandidirati za predsjednika odmah su popratile medijske spekulacije da je njegova kandidatura povezana s Kremljom, iako on te glasine demantira. Nadeždinov poznanik rekao je za portal Meduza da je Putinova administracija dala takvu ponudu, ali "bez jasnih jamstava da će biti nominiran".
Na službenoj stranici kampanje Nadeždin se opisuje kao "principijelan protivnik politike sadašnjeg predsjednika". "Putin gleda na svijet iz prošlosti i tamo odvlači Rusiju. Rusiji je potrebna budućnost, budućnost zemlje u koju će se slobodni i obrazovani ljudi ugledati te u koju će se Rusi željeti vratiti", stoji na stranici.
Politički stavovi
Nadeždinov stav o ruskoj invaziji na Ukrajinu jedna je od ključnih točaka njegove kampanje. Nadeždin kaže da je Vladimir Putin "počinio kobnu pogrešku pokrenuvši specijalnu vojnu operaciju". Nastavlja: "Nijedan od ciljeva operacije nije ispunjen. A malo je vjerojatno da će se oni ispuniti bez ogromne štete ruskom gospodarstvu i nepopravljivog demografskog udarca na zemlju." Tvrdi i da bi Rusija trebala prekinuti rat i "započeti mirovne pregovore s Ukrajinom i Zapadom", prenosi Meduza.
Politico piše da je Nadeždin obećao okončati Putinovu "fatalnu pogrešku" u Ukrajini, zaustaviti mobilizaciju i osloboditi političke zatvorenike, uključujući Alekseja Navalnog. Također je najavio liberalizaciju zakona oko prava LGBT osoba te ukidanje vojne cenzure.
Ipak, Nadeždin je bio kritiziran zbog svoje dvosmislenosti u pogledu statusa Krima, koji je Rusija anektirala 2014., kao i nedavno okupiranih područja u istočnoj Ukrajini, rekavši da bi njihovim stanovnicima trebalo prepustiti odluku kojoj zemlji žele pripadati. I premda kritizira ukrajinski rat kao Putinovu "fatalnu pogrešku", on ga naziva "specijalnom vojnom operacijom", eufemizmom koji je skovao Putin. Nadeždin se brani korištenjem tog termina kao nužne mjere opreza, odnosno kako bi izbjegao kršenje zakona o vojnoj cenzuri.
Šanse za pobjedu mizerne
Politički analitičar Fedor Krašeninikov rekao je za Reuters kako vjeruje da Središnja izborna komisija Rusije vjerojatno neće odobriti Nadeždinovu kandidaturu. "Čini mi se da se javnost uzbuđuje i ponavlja istu grešku iz kampanje Duncove", rekao je.
"Oko 85 posto sam siguran da će ga izbaciti iz utrke na temelju potpisa i to će biti kraj, koliko god potpisa bilo i koliko god oni bili valjani", tvrdi.
Financial Times prenosi kako je na pitanje novinara smatra li ruski predsjednik Nadeždina političkom prijetnjom, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je kako ga "ne smatraju suparnikom".
I sam je Nadeždin svjestan da mu je za pobjedu potrebno čudo, iako je za Politico rekao kako se već dosad dogodio cijeli niz "čuda i nevjerojatnih stvari". "Putin je protiv mene, ali Bog je na mojoj strani", zaključio je Boris Nadeždin.