Britanija uvela stroge mjere zbog brazilskog soja koronavirusa, evo što znamo o njemu

Foto: NIAID

VELIKA BRITANIJA je zabranila dolaske iz svih zemalja Južne Amerike, ali i Portugala, zbog novog soja covida-19 koji je prvi put identificiran u Brazilu. Zabrana stupa na snagu u petak u 4 sata ujutro.

Zabranjeni su i dolasci iz Portugala "s obzirom na njegove snažne putničke veze s Brazilom", ali su od odredbe izuzeti prijevoznici.

Sve više novih sojeva

U zadnje vrijeme pojavljuje se sve više inačica covida-19 koje su, izgleda, zaraznije od izvorne koja je pokrenula ovu pandemiju. Među njima su britanski soj koji je postao dominantan u većem dijelu Britanije i proširio se u više od 50 drugih zemalja, južnoafrički soj koji je također evidentiran u najmanje 20 drugih država te soj iz Brazila.

Znanstvenici su već neko vrijeme upozoravali da s veći brojem zaraženih dolazi do sve većeg broja mutacija koje mogu rezultirati varijantom koja je zaraznija ili opasnija od matične.

Brazilski soj, kao i onaj britanski te južnoafrički, vjerojatno je dosta zarazniji od prvotne varijante. I on je nastao nakon mutacije na proteinu spike (šiljak). Ovaj protein je neka vrsta ključa kojim se virus koristi kako bi otključao vrata na stanicama u našem tijelu i napao ih. Zbog toga su ove varijante uspješnije pri širenju, jer lakše prodru u stanice.

Kolika opasnost prijeti od novih varijanti?

Stručnjaci smatraju da bi britanski soj, koji se pojavio u rujnu prošle godine, mogao biti i do 70% zarazniji, iako najnovije istraživanje Državne agencije za javno zdravstvo Engleske (PHE) pokazuje da se radi o između 30% i 50% većoj sposobnosti širenja. Upravo je ova varijanta odgovorna za velike brojke novozaraženih i nove lockdownove diljem Velike Britanije, piše BBC.

Južnoafrička varijanta pojavila se u listopadu i ima potencijalno jače promjene u proteinu spike od britanskog soja. Naime, ovaj soj ima jednu od mutacija kao i britanski, plus još dvije za koje znanstvenici smatraju da bi mogle utjecati na učinkovitost cjepiva.

Velika Britanija je stoga uvela zabranu izravnih letova iz Južne Afrike i ograničene letove u tu zemlju.

Brazilska varijanta pojavila se još u srpnju, no do sada se nije previše širila na druge kontinente. Nedavno je otkrivena kod četvero putnika koji su u Japan stigli iz Brazila. Ima tri ključne mutacije u proteinu spike, slično kao i južnoafrička.

Hoće li cjepiva djelovati?

Trenutna cjepiva dizajnirana su prema ranijim inačicama, ali znanstvenici smatraju da bi ona trebala djelovati i protiv ovih novijih sojeva, mada postoji mogućnost smanjene efikasnosti. Zdravstveni djelatnici smatraju da će cjepiva i dalje u nekoj mjeri biti učinkovita jer ona treniraju naš imunološki sustav da napada različite dijelove šiljka, ne samo one na kojima su se pojavile mutacije.

U tijeku su laboratorijske studije kojima se želi provjeriti utječu li ovi novi sojevi na razinu učinkovitosti cjepiva.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.