VELIKA BRITANIJA je zabranila dolaske iz svih zemalja Južne Amerike, ali i Portugala, zbog novog soja covida-19 koji je prvi put identificiran u Brazilu. Zabrana stupa na snagu u petak u 4 sata ujutro.
Zabranjeni su i dolasci iz Portugala "s obzirom na njegove snažne putničke veze s Brazilom", ali su od odredbe izuzeti prijevoznici.
Sve više novih sojeva
U zadnje vrijeme pojavljuje se sve više inačica covida-19 koje su, izgleda, zaraznije od izvorne koja je pokrenula ovu pandemiju. Među njima su britanski soj koji je postao dominantan u većem dijelu Britanije i proširio se u više od 50 drugih zemalja, južnoafrički soj koji je također evidentiran u najmanje 20 drugih država te soj iz Brazila.
Znanstvenici su već neko vrijeme upozoravali da s veći brojem zaraženih dolazi do sve većeg broja mutacija koje mogu rezultirati varijantom koja je zaraznija ili opasnija od matične.
Brazilski soj, kao i onaj britanski te južnoafrički, vjerojatno je dosta zarazniji od prvotne varijante. I on je nastao nakon mutacije na proteinu spike (šiljak). Ovaj protein je neka vrsta ključa kojim se virus koristi kako bi otključao vrata na stanicama u našem tijelu i napao ih. Zbog toga su ove varijante uspješnije pri širenju, jer lakše prodru u stanice.
Kolika opasnost prijeti od novih varijanti?
Stručnjaci smatraju da bi britanski soj, koji se pojavio u rujnu prošle godine, mogao biti i do 70% zarazniji, iako najnovije istraživanje Državne agencije za javno zdravstvo Engleske (PHE) pokazuje da se radi o između 30% i 50% većoj sposobnosti širenja. Upravo je ova varijanta odgovorna za velike brojke novozaraženih i nove lockdownove diljem Velike Britanije, piše BBC.
Južnoafrička varijanta pojavila se u listopadu i ima potencijalno jače promjene u proteinu spike od britanskog soja. Naime, ovaj soj ima jednu od mutacija kao i britanski, plus još dvije za koje znanstvenici smatraju da bi mogle utjecati na učinkovitost cjepiva.
Velika Britanija je stoga uvela zabranu izravnih letova iz Južne Afrike i ograničene letove u tu zemlju.
Brazilska varijanta pojavila se još u srpnju, no do sada se nije previše širila na druge kontinente. Nedavno je otkrivena kod četvero putnika koji su u Japan stigli iz Brazila. Ima tri ključne mutacije u proteinu spike, slično kao i južnoafrička.
Hoće li cjepiva djelovati?
Trenutna cjepiva dizajnirana su prema ranijim inačicama, ali znanstvenici smatraju da bi ona trebala djelovati i protiv ovih novijih sojeva, mada postoji mogućnost smanjene efikasnosti. Zdravstveni djelatnici smatraju da će cjepiva i dalje u nekoj mjeri biti učinkovita jer ona treniraju naš imunološki sustav da napada različite dijelove šiljka, ne samo one na kojima su se pojavile mutacije.
U tijeku su laboratorijske studije kojima se želi provjeriti utječu li ovi novi sojevi na razinu učinkovitosti cjepiva.