BRITANSKA vlada zaustavila je prodaju domaćeg projektanta čipova ARM Holdingsa američkoj grupi Nvidia kako bi proučila moguće posljedice po nacionalnu sigurnost.
Ministar za digitalni sektor, kulturu, medije i sport Oliver Dowden rekao je jučer da je vlasnika ARM-a japanski financijski konglomerat Softbank obavijestio o suspenziji transakcije.
"U sljedećem koraku, kako bih dobio relevantne informacije, neovisno tijelo za zaštitu tržišnog natjecanja Ujedinjenog Kraljevstva pripremit će izvješće o implikacijama transakcije, što će pomoći pri donošenju daljnjih odluka", rekao je Dowden.
ARM je veliki igrač u svjetskom sektoru poluvodiča, ključnom za brojne tehnologije, od umjetne inteligencije i kvantnog računanja do 5G telekomunikacijskih mreža. Čipovi bazirani na njegovim nacrtima ugrađeni su u gotovo sve pametne telefone i u milijune drugih uređaja.
Poluvodiči 'nose' i ključnu britansku infrastrukturu i sastavni su dio tehnologije povezane s vojnim i pitanjima nacionalne sigurnosti, priopćila je vlada, dodajući da su u donošenje odluke o intervenciji bili uključeni i dužnosnici za nacionalnu sigurnost.
Nvidia: Sporazum ne otvara značajna pitanja za nacionalnu sigurnost
Regulator za tržišno natjecanje i tržišta (CMA) analizirat će pitanja konkurencije, nadležnosti i utjecaja sporazuma na nacionalnu sigurnost, a izvješće će biti završeno do 30. srpnja, priopćila je vlada.
Dowden će potom odlučiti hoće li dati zeleno svjetlo sporazumu, uz uvjete ili bez njih, ili će biti potrebna dulja i detaljnija istraga.
Nvidia smatra da sporazum ne otvara značajna pitanja vezana za nacionalnu sigurnost.
"Nastavit ćemo blisko surađivati s britanskim vlastima, kao što smo to činili još od objave sporazuma", objavila je najveća američka kompanija za proizvodnju čipova po tržišnoj kapitalizaciji.
ARM je osnovan i sjedište mu je u sveučilišnom gradu Cambridgeu. Ne proizvodi čipove, već je osmislio skup osnovnih uputa za projektiranje računalnih jezgri.
Licence za nacrte i tehnologiju čipova prodao je kupcima poput Qualcomma, Applea i Samsung Electronicsa.