DOK jaki požari nastavljaju nanositi ogromnu štetu diljem Italije, vatrogasci u zemlji iscrpljeni su do krajnjih granica, a deseci požara bukte i u srijedu na jugu Apeninskog poluotoka i na Siciliji.
Prema navodima vlasti u utorak je u roku od 12 sati bilo prijavljeno više od 300 šumskih požara, a sedam kanadera u srijedu tijekom jutra je sudjelovalo u gašenju požara.
Na Siciliji je u srijedu ujutro buknulo nekoliko novih požara u Parku prirode Madonie, pokazuju snimke vatrogasne službe.
Južnotalijanska pokrajina Kalabrija posebno je pogođena požarima. Vatrogasci su izišli na teren ove godine više tisuća puta zbog suzbijanja požara u pokrajini, što je puno više nego u 2020., ali i nešto manje nego 2017.
Požarom zahvaćen i nacionalni park
Požari u Kalabriji uglavnom pogađaju Nacionalni park Aspromonte, koji je dio mreže geoparkova s liste UNESCO-a. Požari su već odsjekli put do crkve koja je popularno odredište hodočasnika u ovo doba godine, objavila je talijanska agencija ANSA u srijedu.
Ravnatelj nacionalnog parka u utorak je javno zatražio dodatnu pomoć u borbi protiv požara te je upozorio na moguću katastrofu.
Vlasti su u srijedu predvidjele nastavak trenutnog toplinskog vala u mnogim dijelovima Italije, s predviđanjem da će temperatura na Siciliji prijeći 40 Celzijevih stupnjeva.
Sušni uvjeti i jaki vjetrovi također doprinose teškoj situaciji, a u mnogim se slučajevima vjeruje da su ljudi namjerno podmetnuli požar.
Još uvijek požari u Turskoj
Dva požara još uvijek bukte u Turskoj, dok su ostali stavljeni pod kontrolu. Više od 80 vatrogasnih vozila i 350 vatrogasaca borilo se u srijedu s najmanje dva požara u zapadnoj turskoj provinciji Mugla. Jaki vjetrovi i planinski reljef otežavaju napore vatrogasaca.
"Trenutno bjesne dva požara u području kanjona do kojega vatrogasna vozila ne mogu doći, a čak se i helikopteri teško približavaju", rekao je za agenciju Dpa Bapatin Yavuz, šef vatrogasaca u gradu Koycegiz.
Dva tjedna nakon izbijanja najgorih požara u posljednjih više od deset godina Turska je u velikoj mjeri stekla kontrolu nad situacijom. Naseljena područja trenutno nisu ugrožena, no sve službe, uključujući vojsku, u stanju su pripravnosti.
U zemlji se i dalje nastavljaju ekstremne vrućine. No dok se hitne službe na turskom jugozapadu zemlje i dalje bore s požarima, obala Crnog mora na sjeveru zemlje pogođena je obilnim kišama i poplavama.
U gradu Bartinu, oko 400 km istočno od Istanbula, jedna osoba je nestala nakon što su poplavne vode odnijele automobile, razrušile ceste i oštetile kuće, javila je turska agencija Anadolija.