Burilović tražio 40.000 kuna zbog Dežulovićevog teksta. Sutkinja: To je cenzura

Foto: Boris Scitar/PIXSELL

Luka Burilović, šef Hrvatske gospodarske komore, izgubio je u sudskom postupku koji je prije dvije godine pokrenuo protiv Srpskog narodnog vijeća (SNV). Od SNV-a, inače nakladnika tjednika i portala Novosti, tražio je da mu, na ime duševnih boli, isplate 40.000 kuna zbog kolumne Banja Luka Burilović autora Borisa Dežulovića.

Sutkinja Općinskog građanskog suda u Zagrebu Ivana Markotić presudu je donijela krajem veljače i njome je naložila Buriloviću da nadoknadi SNV-u parnični trošak u iznosu od 870 eura, plus zatezne kamate, piše Telegram.

Sutkinja: Ovo je pokušaj cenzure

Riječ je o nepravomoćnoj presudi na koju je Burilović jučer uložio žalbu. Burilovićeve ocjene Dežulovićevog stila pisanja kao "nedopustivog" sutkinja u presudi naziva pokušajem cenzure. Burilovićevo poimanje novinarskog posla pak, u nastavku, naziva "glasnogovorništvom".

U kolumni Banja Luka Burilović, objavljenoj 5. veljače 2021., Dežulović se osvrće na obrazovni put Luke Burilovića, konkretno na diplomu koju je stekao na Univerzitetu za poslovne studije u Banjoj Luci. Riječ je, inače, o privatnom sveučilištu koje je nedavno obuhvaćeno istragom BiH vlasti zbog kupoprodaje diploma.

Dežulović u kolumni piše o sveučilištu sumnjive reputacije na kojem se, kako su ranije istražili BiH novinari, nakon nekog vremena spaljuju diplomski radovi i koje je smješteno kat ispod studija za ples oko šipke.

Burilovića karakterizira kao "bossa slavne Komore" i osvrće se na njegove prihode. Šefa Komore to je povrijedilo pa je sudu naglasio "da su ga povrijedile neistine, novinari koji preispituju njegov rad i rad institucija u kojima radi pri čemu ga u startu etiketiraju kao nešto loše. Žele ga diskreditirati, poniziti. Ponosan je na svoj obrazovni i poslovni put".

Burilović: Neko vrijeme uzimao tablete za smirenje

Potvrdio je da je pohađao Univerzitet za poslovne studije u Banjoj Luci 2005., kada je upisao razlikovnu godinu za nastavak školovanja. U godinu dana tamo je položio oko deset ispita i, kazao je, "moguće da je položio i po dva ispita u jednom dolasku". Nakon toga dobio je diplomu koju je nostrificirao u RH. Za nju ga, rekao je Burilović, niti jedna institucija u RH ni u BiH nije tražila provjeru.

Kazao je da inače ne prati Dežulovićev rad, da zna što su kolumna i satira, ali i kako "ne može prihvatiti da to automatski znači da novinar može pisati što god poželi". Posebno drskim pokušajem omalovažavanja doživio je kada ga je Dežulović u kolumni nazvao "boss HGK". Sve je to, rekao je, bilo izuzetno štetno po njegov privatni i poslovni život pa je neko vrijeme uzimao tablete za smirenje koje je u apoteci mogao dobiti bez recepta. Jako lošim je ocijenio i što mu novinar nikada nije poslao upit.

Nakon tog članka, zaključio je, stav prema njemu se promijenio i bio je "izložen svakakvim propitivanjima pa je zbog svega toga bio zakočen i u svom akademskom obrazovanju".

Dežulović: Krajnji cilj ovakvih tužbi je da se prestane kritički pisati

Boris Dežulović sudu je objasnio da se satiričkim sredstvima služi kao izričajem, posebno kada propituje i iznosi vrijednosni sud o javnim osobama. Kazao je i kako mu je neshvatljivo da "čovjek s takvom diplomom može biti predsjednik HGK i, još poraznije, predsjednik Sveučilišnog savjeta Sveučilišta u Zagrebu". U to je vrijeme, naime, Burilović bio na čelu toga tijela.

Dežulović zaključuje kako smatra "da je krajnji cilj ovakvih tužbi da se prestane kritički pisati, da se odustane od propitivanja". Isto je na sudu rekao Nikola Bajto, glavni urednik Novosti iz vremena kada je kolumna Banja Luka Burilović objavljena.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.