Carine na ruski plin i naftu bi bile bolje od embarga, tvrde njemački ekonomisti

Foto: EPA

EUROPSKA UNIJA bi umjesto embarga trebala uvesti carine na ruske energente jer bi smanjile plaćanja Rusiji uz minimalne posljedice po opskrbu energijom, smatra većina sveučilišnih profesora ekonomije u Njemačkoj, prema istraživanju objavljenom danas.

Za carine se u anketi ekonomskog instituta ifo i lista Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) izjasnilo 70 posto od 158 sudionika istraživanja.

Carine su bolje od embarga i učinkovitije od kvantitativnih ograničenja jer bi Rusiju prisilile da snizi izvozne cijene, objašnjavaju.

Očekuju i da će više cijene energije u Europi istodobno "optimizirati distribuciju deficitarnih resursa putem tržišta".

Nešto manje od četvrtine anketiranih profesora izrazilo je pak skepsu prema ideji o carinama baš zato što bi značile još veći rast potrošačkih cijena. Rusija ima veliku pregovaračku moć u sektoru plina pa bi trošak carina uglavnom snosila Europska unija, rekli su.

"Autokratske zemlje nisu pouzdani partneri"

Neki su pak ispitanici otklonili zamisao o carinama budući da nije dovoljno radikalna, pozivajući na potpunu obustavu plaćanja Rusiji.

Nešto više od polovine anketiranih smatra da bi njemačka vlada trebala ograničiti trgovinske odnose s autokratskim zemljama zbog velikih geopolitičkih rizika.

Dokazano je da takve zemlje često nisu pouzdani trgovinski partneri, a Njemačka je odgovorna za ljudska prava i u drugim zemljama, ističu.

Unatoč tome, velika većina ekonomista kritizira zakon o lancu opskrbe, koji stupa na snagu 2023. i obvezat će njemačke tvrtke na kontrolu opskrbnih lanaca kako bi se suzbilo kršenje ljudskih prava i zakona o zaštiti okoliša.

Zakon će njemačkim tvrtkama otežati poslovanje u inozemstvu, upozoravaju, predstavljat će veliko birokratsko opterećenje i nametnuti tešku zadaću prikupljanja informacija, a tu je i rizik sužavanja kruga dobavljača primarnih proizvoda.

Otporni lanci opskrbe zahtijevaju pak više dobavljača, smatra 88 posto ispitanih profesora.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.