Češka: Izbjeglice plaćaju 10 eura za svaki dan pritvora koji je "gori od zatvora"

Foto: Hina

DVOJE mladih izbjeglica iz Sirije prošlog su mjeseca prešli granicu između Češke i Slovačke misleći da će njihov 24-dnevni put prema Njemačkoj završiti u roku od nekoliko sati. Umjesto toga, 23-godišnjaci su uhićeni, ruke su im vezane lisicama i oni su šest tjedana proveli u češkom pritvoru s tek privremenim pristupom zakonskoj pomoći i gotovi nikakvim šansama da kontaktiraju obitelji.

"Oni su nas vezali lisicama i odveli u policijsku postaju negdje u podzemlju," rekao je jedan od mladića s nadimkom Ramez. "Oni su nam rekli da smo u zemlju ušli bez viza i da će postupak potrajati nekoliko sati, na kraju je to bilo 40 dana."

Njihovo iskustvo dijele stotine drugih izbjeglica i tražitelja azila suočenih sa strogim smjernicama za imigraciju čeških vlasti. Riječ je o istoj politici zbog koje migranti sve češće izbjegavaju ulazak ili tranziciju kroz Slovačku, Mađarsku i Rumunjsku.

Situacija je takva da je češki dužnosnik za ljudska prava rekao da su pojedine izbjeglice držane u prostorijama sa slabim sanitarnim uvjetima uz ograničen pristup medicinskoj skrbi ili zakonskoj pomoći, zbog čega su uvjeti "gori nego u zatvoru".

> Češki predsjednik opet šokira: Izbjeglice će rezati ruke, kamenovati žene do smrti


Dugačka zadržavanja u pritvoru onih koji uđu u Češku najčešće završavaju puštanjem na slobodu uz naredbu da se napusti zemlja, zbog čega se postavlja pitanja korisnosti takve politike. Aktivisti tvrde da bi mogla biti riječ o namjernom lošem postupanju da bi se drugi migranti odvratili od ulaska i prolaska kroz zemlju koja je trenutačno izvan glavnih migracijskih ruta.

Plaćanje pritvora

Praksa se čak razlikuje od one u Mađarskoj, koju već prati zao glas zbog odnosa prema izbjeglicama. "Policija u drugim zemljama nam zapravo pomaže, za razliku od ovdje. Zašto se češka policija ovako ponaša, a austrijska ne?," pitao se Ramez nakon puštanja na slobodu iz centra za zadržavanje u Vysni Lhoty na istoku Češke.

Mladić je odbio dati ime i prezime, ali je novinarima Reutersa pokazao sirijsku putovnicu, rekavši da je policija njemu i njegovom prijatelju privremeno oduzela novac i telefone i da su pritvor morali plaćati s 10 eura dnevno.

S druge strane, ministar unutarnjih poslova Milan Čovanec brani praksu i politiku uz objašnjenje da postojeći zakoni policiju obvezuju da zadrže i pritvore osobe koje ilegalno pređu granicu prije nego što ih vrate u zemlje iz kojih su ušle.

"Mi nismo ksenofobna zemlja. Vi morate shvatiti da ti ljudi krše zakone; oni ulaze na češki teritorij bez valjanih dokumenata," rekao je za Reuters. "Oni ne ostaju tako dugo, mi ih pokušavamo vratit u najbližu zemlju, u skladu s europskim zakonom. Mi ih u Austriju vraćamo unutar sedam dana. Problem je što Grčka i Mađarska ne prihvaćaju povratak ljudi, zato oni ostaju do 40 dana".

Aktivisti pak tvrde da pojedine izbjeglice u pritvoru borave značajno dulje jer zakon dozvoljava njihovo zadržavanje do 90 dana. Prema podacima od prošlog tjedna u centrima za dugotrajno zadržavanje su pritvorene 533 osobe, piše Reuters.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.