Cijela Hrvatska je crvena. Što to uopće znači?

Foto: Igor Kralj/PIXSELL

CIJELA se Hrvatska zacrvenjela na novoj karti raširenosti koronavirusa koju je Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) objavio danas.

Već nekoliko tjedana u nizu stanje u Hrvatskoj se na karti ECDC-a mijenja nagore.

Na prošlotjednoj karti istočna i srednja Hrvatska bile su u crvenom, ali su Zagreb, obalne županije i sjever Hrvatske ostali u narančastom. 

Broj zaraženih porastao za 50%

Prelazak cijele Hrvatske u crveno bio je očekivan jer je broj zaraženih u zadnjih tjedan dana porastao za 50 posto. Jučer je tako zabilježeno 1237 novih zaraženih, a prošlu srijedu ih je bilo 805. 

Crvena boja znači 14-dnevnu stopu od 75 do 200 zaraženih na 100.000 stanovnika, s udjelom pozitivnih među testiranima većim od 4 posto, te da postoje područja u kojima je 14-dnevna stopa zaraženih od 200 do 500, a tamnocrvena područja u kojima je 14-dnevna stopa veća od 500.

Epidemiološka karta ECDC-a za Europu objavljuje se svaki tjedan na temelju 14-dnevne incidencije i udjela pozitivnih testova u ukupnom broju testiranih.

Plenković: Očekivali smo ulazak u crveno

Premijer Andrej Plenković rekao je na sjednici vlade u četvrtak da je ulazak Hrvatske u crveno na ECDC-ovoj karti očekivan jer smo suočeni s puno zaraznijim delta sojem.

"Prema karti ECDC-a, Hrvatska je danas, nakon cijeloga ljetnog perioda u narančastom i zelenom, u crvenom, i to je očekivano s obzirom na porast broja zaraženih", rekao je Plenković.

Oglasio se i ministar Vili Beroš.

"U crvenom smo. Rezultat je to dijelom necijepljenja i nepridržavanja epidemioloških mjera. Izlaz je u što većem broju cijepljenih, čime se podiže razina zaštite svih!" napisao je Beroš na Twitteru.

Danska ima svoju kartu, Njemačka prati Institut Robert Koch

U Hrvatskoj je prošle godine zbog širenja korone sezona završila već u kolovozu, no ove godine je situacija ipak različita. Zemlje poput Španjolske, Grčke i Francuske već su neko vrijeme u crvenom na ECDC-ovoj karti, međutim, to im nije uništilo sezonu.

Dio objašnjenja za ovu situaciju leži u pravilima i restrikcijama europskih zemalja koje se uglavnom ne odnose na cijepljene i osobe s covid-potvrdama. U EU je cijepljeno više od 70% stanovnika, objavila je prije desetak dana Ursula von der Leyen. To znači da većina Europljana može putovati bez ograničenja.

 

Za one koji nisu cijepljeni vrijede druga pravila, a svaka zemlja donosi svoja. U slučaju da je zemlja odredišta svrstana u kategoriju rizičnih, putnike koji se vraćaju s puta može očekivati obavezna karantena i/ili testiranje prije ili nakon ulaska u zemlju.

ECDC-ova karta služi informiranju o epidemiološkoj situaciji, ali EU članice odluke o uvjetima za prelazak granica uglavnom donose na temelju drugih kriterija.

Primjerice, Danska je uvela svoju kvalifikaciju rizičnih područja, koja ne prati kartu ECDC-a. Za zelena područja građanima savjetuju da se ponašaju kao i u Danskoj, dok za najrizičnija područja savjetuju putnicima da budu izrazito oprezni.

Njemačka se kod uvođenja pravila rukovodi podacima Instituta Robert Koch. Putnicima koji se iz rizičnih područja vraćaju u Njemačku propisana je obavezna izolacija od deset dana, osim u slučaju da imaju potvrdu o cijepljenju ili preboljenju.

Institut Robert Koch ne svrstava Hrvatsku u rizične zemlje. Na popisu visokorizičnih područja nalaze se, primjerice, Srbija, Kosovo, neke regije Francuske, Portugala i Nizozemske, neki grčki otoci...

Jedino Češka prati kartu ECDC-a 

Češka je jedina zemlja koja je bitna za hrvatski turizam, koja se rukovodi kartom ECDC-a te na temelju nje izrađuje popis zemalja s niskim, srednjim, visokim i iznimno visokim rizikom zaraze covidom-19.

Zadnji popis su objavili 6. rujna i na njemu je Hrvatska u kategoriji srednjeg rizika.

Direktor HTZ-a: Ne očekujemo bitan utjecaj karte na sezonu

Ni u Hrvatskoj turističkoj zajednici ne očekuju da će nova karta ECDC-a utjecati na turistički promet. Napominju i da je sezona bila vrlo uspješna te da je do sada ostvareno gotovo 73 milijuna noćenja.

U zemlji u ovom trenutku boravi oko 550 tisuća turista, dok ih je rekordne 2019. godine u ovo vrijeme u zemlji boravilo oko 470.000.

"Ne očekujemo da će nova karta bitno utjecati na turističke tijekove u zemlji, posebice ako znamo da određena i nama važna emitivna tržišta, poput Njemačke, Francuske, Velike Britanije, Češke, Nizozemske, SAD-a itd., imaju svoj sustav praćenja i objavljivanja preporuka za putovanja, prema kojima je Hrvatska i dalje sigurna destinacija", izjavio je direktor Hrvatske turističke zajednice Kristjan Staničić.

Međutim, Staničić ipak apelira na to da se i dalje svi pridržavaju propisanih epidemioloških mjera te da se stanovništvo cijepi u što većem broju, kako bismo do kraja rujna, pa i u listopadu, ostvarili što bolje turističke rezultate.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.