Cijena goriva više neće padati, smanjuje se proizvodnja

Foto: Hrvoje Jelavić/PIXSELL

ORGANIZACIJA zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njezini saveznici predvođeni Rusijom skicirali su sporazum kojim bi se njihova proizvodnja smanjila za petinu, ali više ne inzistiraju na tome da se inicijativi priključi SAD kao vodeći proizvođač, nego Meksiko.

Na videokonferenciji koja se otegnula do sitnih jutarnjih sati u petak OPEC+ skicirao je dogovor prema kojem bi zemlje sudionice inicijative smanjile proizvodnju za 10 milijuna barela dnevno, odnosno za petinu.

Dogovoreno smanjenje odgovara 10 posto globalne ponude, napominje Reuters.

Proizvodnja bi se trebala smanjiti za 10 milijuna u svibnju i lipnju te za osam milijuna barela od srpnja do kraja godine. Od siječnja 2021. do travnja 2022. godine smanjivala bi se za šest milijuna barela dnevno, prema priopćenju OPEC+.

Traže da se inicijativi pridruže i druge zemlje i smanje proizvodnju za dodatnih ukupno pet milijuna barela dnevno.

Posebno se prema izvorima u OPEC-u inzistiralo na priključivanju SAD-a koji je pozvan na sastanak, ali nije poznato je li u njemu i sudjelovao, napominje Reuters.

SAD je trenutno vodeći proizvođač nafte u svijetu i proizvodi više od 12 milijuna barela dnevno.

Sporazum u cjelini ovisi o pristanku Meksika

Spominjali su se i Norveška, Brazil i Kanada pa je Saudijska Arabija, kojoj je američki predsjednik Donald Trump zaprijetio sankcijama i carinama na uvoz nafte ako ne riješi problem pada cijena, na kraju fokus usmjerila na Meksiko.

"Nadam se da će Meksiko uvidjeti da će sporazum biti od koristi ne samo Meksiku nego cijelom svijetu. Sporazum u cjelini ovisi o pristanku Meksika", kazao je Reutersu telefonom saudijski princ Abdulaziz bin Salman.  

Upitan što je sa sudjelovanjem drugih zemalja, poput SAD-a, Kanade i Brazila, princ Abdulaziz odgovorio je:

"One će to raditi kako budu smatrale shodnim, koristit će svoj pristup, nije na nama da drugima diktiramo što će raditi ovisno o njihovim konkretnim okolnostima."

Neimenovani američki dužnosnik kazao je da OPEC+ pregovorima šalje "važan signal" tržištima, a pomoćnik Bijele kuće ustvrdio da je Trump razgovarao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i saudijskim kraljem Salmanom o pregovorima.

Još nije jasno u odnosu na koju će razinu OPEC+ smanjivati proizvodnju. Moskva je tražila da se smanjuje u odnosu na razinu u prvom ovogodišnjem tromjesečju, prije no što je Saudijska Arabija počela plasirati više barela na tržište.

Rijad se pak zalaže da se smanjuje u odnosu na travanj, kada su proizvodili znatno više nafte.

Saudijska Arabija sutra će biti domaćih telekonferencije ministara energetike članica 20 vodećih razvijenih i gospodarstava u razvoju G20, dodaje Reuters. 

Čelnik Međunarodne agencije za energetiku (IEA) Fatih Birol kazao je danas da bi zemlje uvoznici mogle paralelno poduprijeti potražnju povećanjem strateških zaliha.

"Mogli bismo u petak doznati da su zemlje odlučile kupovati naftu kako bi podebljale strateške rezerve i poduprle potražnju", izjavio je Birol za saudijsku Televiziju Al-Arabyju.  

"Jako je važno što će se dogoditi u petak na summitu G20... riječ je o problemu koji ne muči samo neke proizvođače nafte već cijelo svjetsko gospodarstvo", istaknuo je čelnik IEA-e. 

Potražnja se smanjila za 30 posto

Zbog mjera suzbijanja pandemije covida-19 globalna potražnja za energentima smanjila se čak 30 posto, odnosno za 30 milijuna barela dnevno. Avioni su prizemljeni širom svijeta, vozila se znatno manje koriste, a gospodarska aktivnost je u velikoj mjeri zamrla.

Brojke pokazuju da s obzirom na pad potražnje predviđeno smanjenje za 15 milijuna barela ostavlja značajan višak nafte na tržištu, primjećuje Reuters.

Stoga je nacrt sporazuma razočarao trgovce i cijene nafte zaključile su jučerašnju trgovinu na londonskom tržištu u minusu 1,36 dolara, na 31,48 dolara. Na američkom tržištu pale su 2,33 dolara, na 22,76 dolara.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.