Cijene goriva ili kako se muze narod na Balkanu

DOK SVJETSKI mediji javljaju o znatno nižoj cijeni nafte, na Balkanu ili kako u posljednje vrijeme  premijer Ivo Sanader voli kazati, u zemljama regije jugoistočne Europe, cijene goriva negdje su tek neznatno niže, a negdje su se čak i povećale. Gotovo je nevjerojatno kako svaka država ima različito pojašnjenje za svoje cijene, međutim krajnji rezultat svugdje je isti: muzimo narod do iznemoglosti.

Nafta pala na 91 dolar po barelu

Hrvatska prati Mediteran

Naime, hrvatski naftni magnat Ina, u vrijeme ljeta kada su cijene barela nafte skakale u nebo voljela je objašnjavati svom narodu kako se prate svjetski trendovi te da u skladu s tim i regulira cijene. U vrijeme kada se u svijetu počela snižavati cijena, od Ine smo saznali kako zapravo pratimo cijene u mediteranskom bazenu. Naime, kako je cijena goriva svugdje pojeftinila, Ina osim što konstantno zaboravlja znatno sniziti cijene, u posljednje vrijeme zaboravlja i obavijestiti narod po kojim se sada kriterijima regulira cijena goriva. Odjednom ne pratimo tako brzo svjetske trendove.

Crnoj Gori skuplje gorivo zbog dolara i eura

U Crnoj Gori još su i manje sreće nego u Hrvatskoj. Naime, ondje je veselje svjetskom cijenom nafte trajalo sve do jutros kada je, suprotno svim zemljama u okruženju, gorivo postalo skuplje. Tako je litra Supera skočila za dva centa. Naravno i ta zemlja, kada je trebalo, vrlo brzo je pratila svjetska zbivanja kada se dizala cijena nafte, međutim danas odjednom ne prati trendove tako brzo. Iz službene Podgorice danas je odaslana poruka narodu kako je skuplje gorivo sasvim normalna stvar jer oni zapravo prate valutni odnos eura i američkog dolara pa prema tome cijene idu gore.

BiH prati rafinerije

U Bosni i Hercegovini sasvim je drukčija priča. Ondje Federacija BiH vodi svoju naftnu politiku kao i Republika Srpska. Uglavnom cijena goriva u toj zemlji pojeftinila je prije nekoliko dana ili će tek pojeftiniti i to u prosjeku tri pfeninga. Visoke cijene od ovog ljeta koje su skakale nevjerojatnom brzinom u toj zemlji, danas se teško spuštaju. Za vlastiti narod u toj zemlji Udruženje vlasnika benzinskih pumpi odaslalo je priopćenje u kojem stoji kako nema velikog pojeftinjena, jer čekaju "promjene cijene naftnih derivata u rafinerijama iz okruženja". Ne treba ni naglašavati kako su kao i sve ostale zemlje u regiji kada su se dizale cijene pratili svjetske trendove, međutim sad se odjednom čekaju rafinerije.

Srbija čeka međunarodnu procjenu

U Srbiji cijena goriva ovih dana ostala je ista, a promjene cijene očekuju se otprilike tek za desetak dana. Ekonomski analitičari nadaju se kako bi u Srbiji gorivo moglo pojeftiniti tek za tri dinara, ako do njega uopće i dođe. Naftne kompanije u toj zemlji, naravno, imaju pojašnjenje za takvu odluku. Naime, u Srbiji se prati rast dolara, ali i izvještaj Međunarodne agencije za energiju, koja je snizila procjenu rasta potražnje za naftom zbog usporavanja svjetske ekonomije.

Rezultati svugdje isti

Uglavnom, kratki prelet benzinskim crpkama u regiji, naveo nas je na zaključak kako su gotovo sve zemlje proteklog ljeta kada je cijena goriva letjela u neslućene visine imale jednako objašnjene, a to je bilo praćenje svjetskih trendova. No, danas kada su svjetski trendovi bitno drukčiji, svaka država ima neko svoje objašnjenje zašto tako brzo ne padaju cijene. Krajnji rezultati svugdje su isti, uostalom, narod je jedna sasvim dobra krava muzara.  

I.Ć.
Foto: Index

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.