CJEPIVO protiv infekcije spolno prenosivom bolesti klamidijom trahomatis prošlo je prva sigurnosna testiranja.
Riječ je o prvome cjepivu ovog tipa testiranom na ljudima, kazali su britanski znanstvenici.
Stručnjaci kažu da je cjepivo vjerojatno najbolji način u borbi protiv ove bolesti koja, primjerice, u Velikoj Britaniji na godišnjoj razini čini gotovo polovicu svih dijagnosticiranih spolnih infekcija, piše BBC.
No trebat će provesti dodatna testiranja i istraživanja da bi se pokazalo u kolikoj je mjeri cjepivo djelotvorno i kolika doza je potrebna, piše časopis The Lancet Infectious Diseases
Za to će biti potrebno nekoliko godina pa je u međuvremenu najbolji način da se izbjegne zaraza klamidijom korištenje kondoma.
Što je klamidija?
Klamidijska infekcija najraširenija je i po ljudsku plodnost najpogubnija spolno prenosiva bolest. Naziva se i "tihom epidemijom" jer djeluje "podmuklo i potiho", najčešće bez uočljivih simptoma, a postaje vidljiva tek pošto se razviju ozbiljne posljedice.
Chlamydia trachomatis (klamidija trahomatis) osim genitalne infekcije može uzrokovati i trahom, bolest oka koja je glavni je uzrok sljepoće u svijetu, te spolno prenosivu bolest lymphogranuloma venereum, proširenu u tropskim i suptropskim zemljama.
Ako se ne liječi antibioticima, klamidija može izazvati ozbiljne komplikacije te rezultirati teškim medicinskim, psihosocijalnim i ekonomskim posljedicama na žene, muškarce, dojenčad i sustav zdravstvene zaštite.
Posljedice kod žena mogu biti izvanmaternična trudnoća, spontani pobačaji ili neplodnost.
Zašto nam je potrebno cjepivo?
Ako se na vrijeme ne otkrije i ne liječi, klamidijska infekcija postaje perzistentna i kronična.
Unatoč screeningu i učinkovitom liječenju antibioticima, klamidijska infekcija najčešća je bakterijska spolno prenosiva bolest u razvijenom svijetu, proširena u adolescenata i mladih ljudi do 25 godina.
Spolno aktivnim i osobama mlađim od 25 godina savjetuje se da se svake godine testiraju na klamidiju.
Stručnjaci vjeruju da će cijepljenje biti rješenje na dulje staze. U prvim testiranjima na grupi od 35 žena znanstvenici s londonskog Imperial Collegea koristili su dvije različite formule cjepiva.
Obje su se pokazale sigurnima, no jedna je bila bolja. Sada je znanstvenici kane dalje razvijati u idućoj fazi testiranja.
Cjepivo stvara očekivanu imunoreakciju
"Rezultati istraživanja su ohrabrujući i upućuju na to da je cjepivo sigurno te da stvara imunoreakciju koja bi potencijalno mogla zaštititi organizam od klamidije", rekao je profesor Robin Shattock.
"Naš sljedeći korak su dodatna testiranja, no dok ne budu završena, nećemo biti u potpunosti sigurni djeluje li ovo cjepivo uistinu kao zaštita od infekcije. Nadamo se da ćemo za godinu ili dvije ući u novu fazu testiranja. Ako se ona pokažu uspješnima, za pet godina bismo mogli razviti gotovo cjepivo", kazao je Shattok.
Kazao je i da bi se ova vrsta cjepiva mogla davati zajedno s onim protiv HPV-a.