POLJSKI predsjednik Andrzej Duda na konferenciji za novinare službeno je potvrdio ono o čemu ukrajinski mediji pišu cijeli ovaj tjedan - Poljska će Ukrajini donirati MiG-ove 29. Prva četiri primjerka u Ukrajinu će stići najkasnije sljedeći tjedan. Duda je potvrdio da ih je još 12 u fazi pregleda i popravaka prije isporuke.
Potom je slovački premijer Eduard Heger potvrdio i da će njegova zemlja poslati 13 MiG-ova 29 Ukrajini. To je donekle iznenađenje - ne sama odluka, nego se do sada govorilo da će Slovačka poslati 10 MiG-ova.
I sve su to, naravno, odlične vijesti za Ukrajinu i tamošnje ratno zrakoplovstvo. Ono je rusku agresiju dočekalo s 37 operativna MiG-a 29. Do sada je izgubilo najmanje 18 MiG-ova pa mu je svaka dopuna dobrodošla. Uz to, ukrajinsko ratno zrakoplovstvo ima samo jedan modernizirani MiG-29 koji se može prilagoditi zapadnom naoružanju. Poljska i Slovačka imaju ih znatno više.
Međutim, kako se sada čini, Poljska će Ukrajini za početak poslati MiG-ove koji nisu prošli proces modernizacije. Radi se o avionima bivšeg ratnog zrakoplovstva Istočne Njemačke i češkog ratnog zrakoplovstva, a koji su Poljskoj donirani devedesetih godina prošlog stoljeća.
Ključno pitanje je hoće li doći modernizirani avioni ili "obični"
Na njima su izvedena neka sitna poboljšanja, prije svega ugradnjom sustava za identifikaciju (tzv. IFF) prilagođenog NATO standardu. Poljsko ratno zrakoplovstvo nije ulagalo u njih jer su trebali biti otpisani još 2012. godine.
No zbog kašnjenja isporuka F-16 otpis je, na sreću Ukrajinaca, prolongiran pa je dio tih aviona još uvijek u letnom stanju. Ukrajinski mediji špekuliraju koliko će tih MiG-ova dobiti te se procjene kreću između 10 i 15. Povrh toga nije jasno što će Ukrajina točno dobiti, hoće li doći modernizirani avioni ili "obični".
Iako će im i "obični" MiG-ovi dobro doći, Ukrajinci bi radije dobili modernizirane, koji mogu nositi zapadno naoružanje. Ukrajinsko ratno zrakoplovstvo već je dobilo neka američka zrakoplovna oružja. Prvo su stigli proturadarski projektili AGM-88 HARM, a potom i viđene bombe JDAM-ER.
Ukrajinci se puno više raduju slovačkim MiG-ovima
Ukrajinski mediji u jednom su se trenutku raspisali i o namjerama Amerikanaca da ukrajinske lovačke avione naoružaju projektilima zrak-zrak AIM-120 AMRAAM, iako je to zbog specifičnog načina djelovanja tog projektila vrlo malo izgledno.
Zbog toga se Ukrajinci puno više raduju slovačkim MiG-ovima koji su, uz izraelsku tehničku pomoć, modernizirani u razdoblju od 2011. do 2014. Za Ukrajince je najvažnije da su ti avioni dobili zapadne borbene i letne kompjutore s pripadajućom sabirnicom podataka te se mogu naoružati zapadnim naoružanjem nakon što se u kompjutore unese odgovarajući softver.
Zbog toga su u kokpit ugrađeni dodatni prikaznik podataka i novi prikaznik u visinu očiju (head-up display ili HUD). Isti taj proces modernizacije prošlo je i 15 poljskih MiG-ova 29.
Slovački ministar obrane Jaroslav Nagy je 2. ožujka objavio da je njegova država spremna donirati 10 tih aviona te jedan zadržati za nacionalni zrakoplovni muzej. I taj će avion vjerojatno biti potpuno kanibaliziran kako bi se svi korisni dijelovi skinuli i dali Ukrajincima.
Broj slovačkih MiG-ova povećan na 13, evo zašto
No sada je taj broj izjavom premijera Hegera povećan na 13. Vjerojatno dodavanjem tri dvosjeda MiG-29UB, koji nemaju radar pa ne mogu obavljati lovačke zadaće, ali se kao dvosjedi mogu odlično koristiti kao jurišni avioni. Češko ratno zrakoplovstvo obustavilo je letenje svih MiG-ova u ljeto 2022. zbog nedostatka rezervnih dijelova.
Zbog toga je Bratislava s Pragom i Varšavom u kolovozu iste godine potpisala ugovor o zajedničkom nadzoru i zaštiti njenog zračnog prostora, do dolaska 14 kupljenih F-16. Riskantan je to potez iako su Slovaci svjesni da ti MiG-ovi ne bi značili ništa da im Rusi dođu na granicu, pa ih je puno korisnije donirati Ukrajincima.
25 moderniziranih MiG-ova je značajna udarna snaga
Kad bi ukrajinsko ratno zrakoplovstvo dobilo 10 slovačkih i 15 poljskih moderniziranih MiG-ova 29, imalo bi dvije eskadrile borbenih aviona sposobnih nositi zapadno (američko) naoružanje. To bi bila značajna udarna snaga u najavljenoj proljetnoj ofenzivi.
Najgore što se može dogoditi po Ukrajince je da ove isporuke pokrenu val sličnih isporuka borbenih aviona razvijenih u Sovjetskom Savezu te potpuno spriječe ionako malo vjerojatne isporuke zapadnih borbenih aviona. Washington je već izjavio da pozdravlja poljske i slovačke isporuke borbenih aviona, ali i da to neće promijeniti njegov stav o isporuci F-16.