KUBA je zadnjih šest mjeseci u strogoj karanteni kako bi spriječila širenje koronavirusa.
Od 2. travnja obustavljena su sva komercijalna zračna i pomorska putovanja, a za ulazak ili izlazak s Kube potrebno je dopuštenje vlasti.
Iako su ova stroga ograničenja pomogla usporiti širenje covida-19, također su naštetila gospodarstvu. Na otoku koji ovisi o turizmu, turista praktički nema.
"Nema nikoga. Nema turista, nema prihoda. Nismo mislili da će potrajati ovako dugo", rekao je za CNN Alejandro, vozač kabrioleta Chevy iz 1954. godine, koji je tražio da se ne objavi njegovo prezime.
Još uvijek nije poznato kada će se na Kubi ukinuti stroge mjere ograničenja.
Zatvoreni barovi, restorani, čak i neke plaže
Nakon pojave prvih slučajeva covida-19 u ožujku vlasti su prvotno htjele osigurati siguran turizam i uvele su stroge kontrole u zračnim lukama.
No kako je broj zaraženih nastavio rasti, kubanska je vlada promijenila strategiju i uvela karantenu. Zatvorili su se barovi, restorani, pa čak i neke plaže.
Potpuno novi hoteli koje je nedavno sagradila kubanska vlada sada zjape prazni. Bez turista su inače prepune kolonijalne ulice stare Havane te sada više podsjećaju na muzej nego na turističko središte.
Mali broj zaraženih
Što se tiče zaustavljanja širenja zaraze, izgleda da su uvedene mjere, poput obaveznog nošenja maske i ograničenog putovanja unutar Kube, bile efikasne. Do danas je u toj zemlji zabilježeno 5718 slučajeva zaraze, a umrle su 122 osobe, što su neusporedivo manje brojke nego u mnogim drugim zemljama Latinske Amerike.
U srpnju je kubanska vlada dopustila međunarodnim turistima dolazak na male, izolirane grebene ili otočiće blizu kopna gdje se neće moći miješati s lokalnim stanovništvom osim s hotelskim osobljem.
Šest mjeseci s gotovo nikakvom turističkom zaradom ostavilo je utisak na cijeli otok. I sami kubanski dužnosnici zadnjih tjedana govore o tome kako karantena ne može još dugo opstati.
Krajem rujna, vlasti su počele popuštati s mjerama u Havani i dopustile su ponovno otvaranje restorana i posjet plažama. Iako je zračna luka u Havani i dalje zatvorena, službenici su nagovijestili da se radi na ukidanju ograničenja.
"Zemlja mora pružati usluge, proizvoditi i izvoziti. Život se mora nastaviti", rekao je Luis Antonio Torres Iribar, voditelj Civilne obrane provincije Havana.