BOSANSKOHERCEGOVAČKI mediji se već danima bave vjenčanjem Ćamila Humačkića i Jasmine Izetbegović, kćeri predsjednika najveće bošnjačke stranke SDA Bakira Izetbegovića.
Kum na vjenčanju bio je predsjednik Turske Recep Tayyip Erdogan, a cijeli je događaj navodno koštao četiri milijuna kuna. Prema službenoj verziji priče, mladoženja Humačkić, inače predstavljen kao biznismen, platio je troškove vjenčanja.
>> U Sarajevu se održava vjenčanje od četiri milijuna kuna, Erdogan je kum
Vjenčanje Izetbegovićeve kćeri okupilo je posebnu skupinu ljudi, novu klasu koja je nastala na ratnim ruševinama Bosne i Hercegovine, malobrojne kojima je u toj nesretnoj zemlji dobro u životu.
Izabrani gosti
Među gostima na šerijatskom vjenčanju u Begovoj džamiji bili su Izetbegoviću lojalni kadrovi iz SDA-a, direktor Obavještajno sigurnosne agencije BiH Osman Mehmedagić Osmica, kao i Adil Osmanović. Bio je tu i glumac Emir Hadžihafizbegović, delegat SDA-a u Domu naroda Parlamenta BiH Asim Sarajlić, generalni direktor BH Telecoma Sedin Kahriman, te "mladi lav" stranke Haris Zahiragić, zastupnik u Skupštini Kantona Sarajevo i član Predsjedništva SDA-a. Šerijatsko vjenčanje vodio je reis Husein ef. Kavazović.
Mediji su zabilježili i da je Sebija Izetbegović, majka mladenke, došla u haljini koja košta 14.500 kuna. Sebija Izetbegović je inače i ozloglašena direktorica Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), koja je tu zdravstvenu ustanovu pretvorila u privatnu prćiju. Odavno nosi etiketu bošnjačke Lady Macbeth, s obzirom na to da na svojeg supruga Bakira ima značajan i maligan utjecaj.
>> Sebija Izetbegović na vjenčanju kćeri nosila haljinu od 14.500 kuna
Nakon šerijatskog vjenčanja razuzdan dernek s potocima alkohola
Nakon šerijatskog uslijedilo je građansko vjenčanje pa onda razuzdani tulum u hotelu Europa u centru Sarajeva, na kojem se konzumirao i alkohol.
Sve to su detaljno pratili sarajevski portali, a vjenčanje Jasmine Izetbegović je tako postao jedan od društveno-političkih događaja sezone, o kojem se sada naširoko raspravlja i na društvenim mrežama. Teme su se dohvatili i srpski tabloidi, koji su pak lansirali priču o tome da "zet Bakira Izetbegovića u Njemačkoj drži kupleraj".
U zemlji u kojoj ima sve manje kruha vjenčanje Jasmine Izetbegović ispunilo je na nekoliko dana funkciju zabave za narod. No, sudeći po reakcijama na društvenim mrežama, i tom narodu je dosta svega, te fotografije s vjenčanja služe ili za ismijavanje ili za izražavanje gađenja.
Grlić Radman i Dodik na Čovićevom rođendanu u Mostaru
Prije toga je glavna tema u BiH bio još jedan party, proslava 65. rođendana predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića. Na njoj je bio i hrvatski ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman, no glavni je gost bio definitivno Milorad Dodik, član Predsjedništva BiH iz srpskog naroda i neformalni vladar Republike Srpske. Dodik je na Čovićev rođendan došao helikopterom, koji je sletio na travnjak stadiona HŠK Zrinjskog. I to nakon što je zabranio korištenje vojnog helikoptera u gašenju požara na području na kojem pretežito žive Hrvati.
>> Velika Čovićeva fešta kod Mostara, Dodik došao helikopterom, bio i Grlić Radman
Čoviću to nije smetalo, dočekao je Dodika s osmijehom na licu, kao najdražeg prijatelja, što nije daleko od istine. Čović i Dodik već su nekoliko godina bliski politički suradnici, Čović je bio i na proslavi Dana Republike Srpske u Banjoj Luci, a ne smeta mu ni Dodikova izjava da bi "radije u zatvor nego priznao genocid u Srebrenici".
Zabavi je prisustvovao i tajkun i lider SBB-a Fahrudin Radončić, dok su goste zabavljali Halid Bešlić i klapa Intrade. Čović je na rođendanu predstavio i sklepani obiteljski grb, koji je postao hit na društvenim mrežama.
Trash grb obitelji Čović
Grb je dizajnirala i registrirala jedna firma iz Rijeke u lipnju ove godine, a na svojim su službenim internetskim stranicama objavili i neke pojedinosti o grbu.
>> Zlatni lav, mač, orao, šahovnica: Čovićev obiteljski grb napravljen je po narudžbi
"Na plavom glava štita. U plavom polju zlatni koračajući lav drži mač u desnici. Glava štita raskoljena. Desno crveno-srebrna šahovnica (4x3), lijevo u srebrnom polju crveni latinski križ. Plašt crveno-srebrn i plavo-zlatan. Na kacigi s vijencem (crven-srebrn-plavi-zlatni-crven-srebrn) stoji orao uzdižućih krila, zlatno naoružan, u kandžama drži poskoka", navedeno je u opisu Čovićevog skorojevićevskog grba.
Privatna zabava održana je u luksuznom restoranu Ljetnikovac Radobolja u Mostaru. Koliko je sve to koštalo, nije objavljeno, no sigurno nije bilo jeftino.
Nacionalni lideri u BiH kao proizvođači stalne krize
Sve to se događa u trenutku u kojem je rad nekih ključnih institucija BiH paraliziran, u trenutku u kojem Federaciju BiH vodi premijer u vječnom tehničkom mandatu, u kojem su građani BiH među najslabije cijepljenima u Europi itd. BiH je u permanentnoj krizi, koju proizvode ponajviše baš trojica političara - Bakir Izetbegović, Milorad Dodik i Dragan Čović - koji se tako dobro zabavljaju na skupim dernecima za izabranu elitu.
Dragan Čović je predsjednik HDZ-a BiH od 2005. godine, Bakir Izetbegović vodi SDA od 2015., dok je Dodik na čelu SNSD-a još od druge polovice 1990-ih, čak 24 godine. Sva trojica imaju imovinu mnogo veću od one koju bi mogli priuštiti od službenih plaća koje su primali i primaju, a obogatile su se i njihove obitelji, izabrani prijatelji i suradnici, dok je narod u BiH sve više bio deklasiran, pa se masovno počeo iseljavati.
Iako naoko sukobljeni kao samoproglašeni zaštitnici interesa triju konstitutivnih naroda u BiH, Izetbegović, Dodik i Čović zapravo provode istu politike širenja nacionalističke paranoje kao krinke za pljačku naroda i države, što im godinama odlično prolazi. Zato imaju i razloga za slavlje, kao i novaca da to učine, ne štedeći na ispunjavanju vlastitih želja, od skupe odjeće preko obiteljskih grbova.
Privatizacija države i njenih resursa
Pritom je vidljivo i koliko sva trojica "nacionalnih lidera" BiH i njene resurse smatraju svojim privatnim. Erdoganov posjet Predsjedništvu BiH bio je usputna postaja na putu za glavni događaj - vjenčanje Izetbegovićeve kćeri. Dodik je doletio u helikopteru u vlasništvu RS-a, iako više nema političku funkciju u tom entitetu, osim kao predsjednik stranke. Čović mu je omogućio da sleti na stadion mostarskog nogometnog kluba.
Tako se ponašaju ljudi koji misle da im je sve na raspolaganju i da na sve imaju pravo.
Regionalni mediji proteklih se dana bave prijedlogom Milorada Dodika da se u odlučivanje o budućnosti BiH, koja, po njemu, ne treba imati budućnost, uključe spomenuti Erdogan te srpski predsjednik Aleksandar Vučić i hrvatski predsjednik Zoran Milanović. Pritom Dodik trenutno glumi bojkot Predsjedništva BiH zbog odluke bivšeg visokog predstavnika Valentina Inzka da poricanje genocida u Srebrenici, što Dodik redovito radi, proglasi kaznenim djelom.
Predsjednik RH Milanović je taj Dodikov prijedlog, kojemu je cilj isključivanje Zapada iz BiH, ocijenio kao dobronamjernim, a Republiku Srpsku neslomivom. Na to je, naravno, odgovorio Željko Komšić, član Predsjedništva BiH iz hrvatskog naroda, koji je na tu poziciju izabran pretežito glasovima Bošnjaka.
>> Mediji u BiH uspoređuju Milanovića s Dodikom, prozvao ga i Komšić
"Ako zaista poštuje Daytonski sporazum, trebao bi se prestati dodvoravati Dodikovoj i beogradskoj politici", poručio je Komšić Milanoviću.
BiH muče socijalni i ekonomski problemi, a ne nacionalni
No, sve to je samo politički folklor bez supstance, koja se nehotice pokazala na sarajevskom i mostarskom partiju bosanskohercegovačkih moćnika.
U današnjoj BiH najvažnija pitanja nisu nacionalne, već socijalne i ekonomske prirode. Vladavina nacionalističkih stranaka funkcionira kao mafijaška hobotnica koja se hrani javnim novcem, dok konstantno svađanje o navodnim nacionalnim interesima služi tome da se pljačkanje kamuflira.
Sarajevsko vjenčanje i mostarski rođendan probili su kroz tu kamuflažu na najdirektniji mogući način, jer nacionalističko-mafijaške elite više nemaju potrebu skrivati što su sve priskrbile sebi i svojima. Oni sada besramno u tome uživaju na očigled svih.