BIVŠI djelatnik Središnje agencije za financiranje i ugovaranje (SAFU) potvrdio je Telegramu da je krajem 2019., kada je taj portal pisao o aferi Softver, pozvan na ispitivanje u USKOK.
Hrvatskim istražiteljima je tada otkrio sva svoja saznanja o prikrivanju nezakonitosti. USKOK nije ništa poduzeo, ali je zato sredinom prošlog tjedna Ured europskog javnog tužitelja naložio uhićenje Gabrijele Žalac i šefa SAFU-a Tomislava Petrica zbog te iste afere.
Bivši djelatnik SAFU-a kaže da nije samo on ispitivan. Za istup u javnost tražio je zaštitu identiteta.
"Ispitali su i najmanje četvero mojih kolega"
"USKOK je tada ispitao i još najmanje četvero mojih kolega", kaže Telegramov sugovornik koji se nalazi na popisu osoba koje su dale iskaz o slučaju.
Tada su im, tvrdi, istražitelji pokazivali i mailove koje su djelatnici SAFU-a izmjenjivali međusobno i s osobama iz Ministarstva Gabrijele Žalac.
Iz toga je zaključio da su već imali obrise slagalice afere i uključenih aktera. Znajući pozadinu, bivši djelatnik SAFU-a otkrio im je i dodatne informacije.
Tako im je, primjerice, ispričao da je više djelatnika još 2017. upozorilo menadžment SAFU-a i ravnatelja Tomislava Petrica da je pregovarački postupak koji je Ministarstvo željelo provesti za nabavku softvera nezakonit jer se za tu vrstu nabave mora koristiti otvoreni postupak.
Istražiteljima je prepričao i da su Petrica upozoravali da postoji kazna za odgovornu osobu i naručitelja, da softver za bilo koju namjenu mogu izraditi i druge IT tvrtke (Žalac je tvrdila da to mogu obaviti samo firme njenog prijatelja Mladena Šimunca) te da mogu očekivati da će Hrvatska možda morati u EU fondove vratiti cijeli sufinancirani iznos za tu nabavu.
USKOK nikad nije pokrenuo službenu istragu, izvidima utvrdili da nema kaznenog djela
Iz ovoga proizlazi da je šef SAFU-a Tomislav Petric izbjegavao propise unatoč upozorenjima svojih djelatnika. Telegramov sugovornik pristao je o tome svjedočiti, ali ako postupak protiv Petrica i Žalac bude službeno pokrenut.
USKOK nikada nije službeno pokrenuo istragu. Proveli su izvide iz kojih su zaključili da u aferi Softver nema dokaza kaznenog djela.
"Nejasno je kako uz toliki broj svjedoka USKOK nije uspio zatvoriti slučaj, tim više što su očito na raspolaganju imali i pisane dokaze", nastavlja bivši djelatnik SAFU-a pa zaključuje:
"Iako sam se USKOK-u ponudio da budem svjedok, ako dođe do pokretanja službene istrage ili suđenja, više me nikada nisu nazvali."