Crkva ga je natjerala da se odrekne svojeg učenja. Navodno je šapnuo: Eppur si muove

Foto: Wikipedia

Galileo Galilei bio je talijanski fizičar, astronom, matematičar i filozof iz 16. i 17. stoljeća. Zbog njegovog doprinosa na području znanosti često ga smatramo ocem moderne znanosti. Njegovi brojni radovi postavili su temelje za mnoge discipline i ostao je relevantan sve do današnjeg vremena. 

Rođen je u drugoj polovini 16. stoljeća u Pisi. Njegova obitelj nije bila bogata, no Galileovi roditelji opetovano su svojoj djeci naglašavali važnost obrazovanja. Galileo je prvo studirao medicinu, a potom se odlučio za matematiku i prirodne znanosti, u kojima je briljirao.

Bogata karijera poznatog znanstvenika

Njegovi doprinosi u područjima tehnologije i znanosti bili su revolucionarni za to vrijeme. Usavršio je teleskop kako bi se bavio astronomijom. Pomoću njega uočio je Mjesečeve kratere i planine te otkrio četiri najveća Jupiterova prirodna satelita - Io, Europa, Ganimed i Kalisto, koji su danas poznati kao Galileovi sateliti.

Galileo je pisao i o Sunčevim pjegama te dugo promatrao fazne promjene Venere, čime je potvrdio Kopernikov heliocentrični sustav, odnosno da se planeti kreću oko Sunca.

U mehanici je dokazao da svi objekti padaju jednakom brzinom u vakuumu, neovisno o njihovoj masi. Također je uveo koncept inercije u fizici, što je kasnije poslužilo mnogim znanstvenicima, osobito Newtonu.

Galileovo suđenje

Sukob s Katoličkom crkvom

Većinu svojih otkrića zapisao je u svojim djelima, od kojih su najpoznatija Sidereus Nuncius, odnosno Zvjezdani glasnik, u kojem je navodio svoje teorije u području astronomije, i Dialogo sopra i due massimi sistemi del mondo, odnosno Dijalog o dvama glavnim sustavima svijeta. U Dijalogu opisuje raspravu između zagovornika geocentričnog i heliocentričnog sustava. To je djelo izazvalo kontroverze u Katoličkoj crkvi.

Crkva je smatrala da Galileo zadire u službena tumačenja Svetog pisma i da se postavlja iznad zakona koje je predodredio sam Bog. Godine 1633. bio je optužen za herezu. Pod prijetnjom teških kazni i mogućih mučenja Galileo se na kraju suđenja javno odrekao svojih uvjerenja i izjavio da se pokorava presudi Crkve. Obećao je da neće više učiti ni braniti heliocentričnu teoriju.

Prema legendi, tijekom suđenja tiho je izgovorio: "Eppur si muove", odnosno "ipak se kreće", no ne postoje povijesni izvori koji bi to potvrdili. Preminuo je 1642. blizu Firence. Katolička crkva službeno je priznala pogrešku u osudi Galilea tek 1992. godine.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.