Foto: FAH, screenshot: Nova TV
NEPOZNATI počinitelji provalili su sinoć u sjedište MUP-a u Heinzelovoj ulici, u prostorije službe organiziranog kriminala, iz kojih su navodno ukradene veće količine zlata i novca - čak 280.000 eura i dvije kile zlata. Cijeli slučaj je za Novu TV prokomentirao bivši načelnik kriminalističke policije Željko Cvrtila.
Gdje tražiti osumnjičene? Unutar sustava ili neke kriminalne skupine sa strane?
"Vjerojatno i unutar sustava i kriminalne skupine sa strane. Jer kriminalna skupina bez informacija iznutra teško bi mogla ciljano izvršiti ovu provalu, a čini mi se da je to ciljana provala".
Je li ovo bila pljačka iz financijske koristi ili je možda netko tražio još važnije dokumente iz istrage?
"To sa sigurnošću ne možemo reći, ali s obzirom na veliku vrijednost koja je otuđena, prioritetni cilj za sada bi mogli postaviti kao financijsku i materijalnu korist".
Kako je moguće da se takve dragocjenosti čuvaju u uredu, da nema neke sobe koja ispunjava maksimalne sigurnosne kriterije?
"Vani su takve situacije riješene. Kod nas nisu. Još 2005., kao načelnik uprave kriminalističke uprave sam predložio razrješavanje određenih prostora za pospremanje oduzetih predmeta u istragama. Tada je formiran projekt koji je trebao razriješiti taj problem. Kako je tada formiran, tako i danas stoji na mrtvoj točci".
Kako ući u trag nekoga tko je eventualno iznutra dojavio informacije? Od kud krenuti?
"Mislim da će se krenuti od sustava, jer je teško reći tko je izvana došao. Sigurno u ovom trenutku nemaju tu informaciju. Krenut će se od ljudi u policijskom sustavu koji su znali i bili u doticaju s tim predmetom. Na žalost, bojim se da je to šira lepeza i da će biti teško doći do samih dojavljivača ili sudionika u ovom slučaju, ako ne i samih direktnih izvršitelja".
Građani se pitaju kako možemo vjerovati policiji, narušava li ovo ugled policije?
"Svakako, zamislite ako nije policija sigurna, kako će biti građani. Zamislite kako je ovdje ušao provalnik, mogao je ući i terorist i nije mi jasno da nakon terorističkih događaja unutar Europske unije, unutar policije, ako ne i kritičke infrastrukture, nisu poduzete puno jače sigurnosne mjere nego su uobičajene. Ovakva sigurnost je ovdje već zadnjih desetak godina".
Rekli su da su podigli sigurnost, ali očito nisu ovdje u sjedištu kriminalističke policije.
"Tada sam u medijima postavio pitanje, s kojim sredstvima, s kojim ljudstvom i na koji način. Iz Ravnateljstva policije i MUP-a nismo dobili odgovor, barem ne javno koliko znam".
Imamo informacije da je policija izuzela snimke s okolnih zgrada. Kako je moguće da ne postoji video nadzor za stražnji ulaz.
"Nekakav video nadzor ovdje postoji i postoji tjelesna zaštita, 24 sata dnevno policajci ovdje osiguravaju, druga je stvar koliko oni obilaze ovu zgradu tijekom noći. Protuprovalnog alarma nema i to u ovoj situaciji vjerojatno bila kritična točka koja je omogućila nesmetan ulazak provalniku. Očito se premalo ulaže u sigurnost policijskih objekata i policija razmišlja – neće nas nitko. Međutim, bilo je i ranije nekakvih situacija, ne ovakvih provalnih, ali krađa iz policijskih objekata je bilo", zaključuje Cvrtila.