UHIĆENJE ŽALAC

Da se pitalo USKOK, Žalac bi bila na slobodi. Uhićena je po nalogu EU

Foto: Davor Javorovic/Pixsell

AKO JE suditi po priopćenju USKOK-a, Gabrijela Žalac bi i dalje mirno uživala u slobodi da nije bilo Ureda europskog javnog tužitelja.

Na naše upite iz USKOK-a su odgovorili: "Povodom Vašeg upita obavještavamo Vas da je u predmetnom slučaju, radi provjere navoda objavljenih u medijima, USKOK provodio izvide tijekom kojih je pribavljena dokumentacija, obavljeni su obavijesni razgovori s više osoba te su od SAFU-a zatraženi rezultati ex-post kontrole javne nabave određenih programa.

USKOK kaže da nije donio meritornu odluku

Nadalje Vas obavještavamo da vezano za konkretni slučaj USKOK nije donio meritornu odluku. Rezultati provedenih izvida su na njihov zahtjev dostavljeni Uredu europskog tužitelja koji je u međuvremenu započeo s radom, a sukladno važećim propisima taj Ured nadležan je za predmetni slučaj", odgovorio nam je USKOK.

Još u ljeto 2019. godine portal Telegram objavio je da je ministarstvo koje je vodila Žalac za softver vrijedan 2.9 milijuna kuna platilo čak 13 milijuna kuna, pribavljenih iz europskih fondova, dotad potpuno nepoznatoj tvrtki Ampelos u vlasništvu Marka Jukića.

Prema pisanju Jutarnjega lista, USKOK-ovi zaposlenici bavili su se neobičnom kupovinom softvera, ali "dokazi koje su prikupili nisu potvrdili sumnje iznesene u medijima da je Gabrijela Žalac napravila nešto protuzakonito".

U međuvremenu, 1. lipnja ove godine otvoren je Ured europskog javnog tužitelja. Riječ je o prvom samostalnom uredu europskog javnog tužitelja zaduženog za provođenje istraga i procesuiranje kaznenih djela koja utječu na proračun EU. Drugim riječima, da nije bilo europskog javnog tužitelja, izostalo bi i uhićenje Žalac sa suradnicima. Zašto? Vjerojatno zato što je i dalje relativno politički moćna. Žalac je, podsjetimo, i dalje članica Predsjedništva vladajućeg HDZ-a.

Afera nije bila kompleksna - za softver vrijedan 2.9 milijuna kuna plaćeno je 13 milijuna kuna

USKOK svoja postupanja prekriva krajnjom diskrecijom pa je o izvidima koje provodi i njegovim zaključcima gotovo nemoguće doznati više od šturih, birokratskih formulacija. A afera nije kompleksna, Žalac je, europskim novcem i u ime ministarstva, softver vrijedan 2.9 milijuna kuna platila 13 milijuna kuna.

Telegram je objavio da se iznos od 13 milijuna kuna nije dugo zadržao na računu Ampelosa: već idućega je dana s njega povučeno 10.8 milijuna kuna, i to 8.5 milijuna na ime dobiti i plaćanja poreza za dobit, a 2.3 milijuna kuna u vidu pozajmice jednom zaposleniku. U Jukićeve ruke otišlo je 9.2 milijuna kuna što USKOK-u nije bilo problematično.

USKOK nije donio odluku. Europski tužitelj jest.

Otkud tolika razlika u tumačenju relativno jednostavnih transakcija između medija i europskog tužitelja na jednoj te USKOK-a na drugoj strani zasad nije moguće doznati.

Činjenica je da je USKOK, sasvim sigurno, raspolagao sa svim ili, preciznije, svim relevantnim informacijama na temelju kojih se Ured europskog tužitelja dao u akciju. Bez koje bi se cijela transakcija smatrala legalnom. Svejedno, USKOK "nije donio meritornu odluku". Europski tužitelj jest.

 

 

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.