KRAJEM siječnja talijanske su carinske vlasti u Tarantu zaustavile pošiljku računala srpske tvrtke. Računala su putovala pod panamskom zastavom, a destinacija im je bila luka Valona u Albaniji, u kojoj su trebali biti isporučeni. Sumnja se da su računala bila dio pošiljke od oko 10 tisuća računala koja albanska vlada treba podijeliti u gotovo 700 škola diljem zemlje. Po pisanjima albanskih medija, natječaj za opskrbu škola dobio je srpsko-albanski konzorcij, u kojemu sudjeluje i Damir Fazlić, bosanskohercegovački "poduzetnik", prijatelj kriminalaca i političara, i općenito jedan od zanimljivijih igrača na Balkanu. Računala koja su Talijani zaplijenili su kineskog podrijetla, i falsifikati su.
Fazlić je, kako pišu albanski mediji, aktivno lobirao za natječaj, a navodno se nakon što je albanska vlada natječaj dodijelila konzorciju "MP Soft – CT Computers" veleposlanstvo jedne zapadne zemlje u Tirani pobunilo zbog favoriziranja spornog konzorcija. Albansko ministarstvo obrazovanja ustvrdilo je kako pošiljka zaplijenjena u Italiji nema veze s projektom informatizacije škola, te kako taj projekt ide po planu. Zanimljivo je da su albanski i talijanski mediji 29. siječnja ove godine pisali o talijanskoj zaplijeni računala, dok poruka na stranici tvrtke MP Soft od istog datuma navodi kako je projekt realiziran.
Fazlićeva albanska avantura
Da bi se cijela stvar mogla staviti u kontekst, treba se upoznati s likom Damira Fazlića. Fazlić, rodom iz Višegrada u današnjoj Republici Srpskoj i nećak Jovice Stanišića, zloglasnog ravnatelja "Službe državne bezbednosti" u vrijeme Slobodana Miloševića, već 10 godina odlično je povezan ne samo s balkanskim kriminalnim miljeom, nego i s nekim od najviše rangiranih političara u regiji.
Albanski premijer Sali Berisha je prošle godine u albanskom parlamentu priznao da je "Fazlić njegov prijatelj". To je bilo u vrijeme velikog skandala koji je pogodio Albaniju nakon što je Fazlić u Sarajevu uhićen zajedno sa zloglasnim Naserom Orićem i nakon što je izašao niz spekulacija o Fazlićevim sumnjivim poslovima u Albaniji, kao i povezanosti njega i Berishine obitelji. Albansko je državno odvjetništvo krajem 2008. pokrenulo istragu protiv Fazlića zbog neplaćanja poreza, registriranje fiktivnih tvrtki, kao i sumnjivu kupovinu zemljišta na morskoj obali.
Albanski mediji pisali su kako je Fazlić pomoć u Berishinoj predizbornoj kampanji (a savjetnik mu je još od 2005.) naplatio vlasništvom nad hektarima albanskog zemljišta na kojem se trebaju graditi energetski i industrijski parkovi, turistička naselja i stanovi. Fazlić je vlasnik velikog broja tvrtki registriranih u Albaniji, a sve su registrirane uz pravnu pomoć Pravnog studija Malltezi, čija je vlasnica kći premijera Berishe. Kao prevoditeljica u toj tvrtki radila je Enkeljeda Isufi, kći Erion Isufija, šurjaka Lulzima Bashe, albanskog ministra vanjskih poslova. Erion Isufi navodno je radio kao direktor u Fazlićevim tvrtkama registriranim u Tirani. Usto, nećakinja premijera Barishe također je radila u jednoj od Fazlićevih albanskih tvrtki.
Povezanost Fazlića i ministra Bashe posebno je zanimljiva zbog korupcijskog skandala oko izgradnje autoputa koji albansku morsku obalu povezuje s Kosovom. Po navodima, posao za izgradnju autoputa vrijednog 600 milijuna eura dobila je američko-turska korporacija Bechtel-Enka, iako nije bila najpovoljniji ponuđač. Erion Isufi u to je vrijeme radio kao pomoćnik u Bashinom ministarstvu i čovjek koji je vlastoručno odabirao tko će pobijediti na natječajima, a slučaj Bechtel-Enke nije jedini u kojemu je ponuda otišla najmanje povoljno ponuđaču. Oko skandala s autocestom su pale i neke glave, ali su se Basha i Isufi izvukli neokrznuti.
Davni dani lopovluka u BiH
Nije Fazlić aktivan samo u Albaniji, dapače, može se reći da mu je to tek najnovija stanica u karijeri. Bosanskohercegovačka javnost poznaje ga još od 1999., kad je postao savjetnik tadašnjeg premijera FBiH Edhema Bičakčića. U to je vrijeme, kako je kasnije potvrdilo sarajevsko kantonalno tužiteljstvo, također imao navadu igrati se državnim novcima i fiktivnim tvrtkama. Konkretno, sumnjiči ga se da je preko Zavoda za zapošljavanje na račun jedne od tvrtki otuđio 25 tisuća konvertibilnih maraka, te da je Tvornicu duhana Sarajevo prevario za 250 tisuća dolara, isplaćeno u dvije rate. U Sarajevu je također, kako navode lokalni mediji, "ostao dužan na sve strane".
U skorije je vrijeme u Sarajevu, ponovno kao glavni savjetnik, bio povezan sa Fahrudinom Radončićem, iznimno kontroverznim bosanskim tajkunom i vlasnikom "Dnevnog avaza", a preko njega i sa Miroslavom Miškovićem, beogradskim vlasnikom lanca "Delta" i jednim od najbogatijih Srba, inače i bivšim prijateljem Slobodana Miloševića. Fazlić je preko svojih sarajevskih veza, najviše preko Radončića, sređivao Vojinu Lazareviću, bivšem suradniku Radovana Karadžića, ulazak u Elektroprivredu BiH preko kupovine tvrtke "Energoinvest". Taj je posao spriječio federalni ministar Valid Hećo, na kojeg je kasnije Radončićev Dnevni avaz sasuo niz optužbi, u nečemu što se može nazvati samo medijskim linčem.
"Protuha, kriminalac, prevarant..."
U Hrvatskoj se Fazlića dovodi u vezu s Hrvojem Petračem, koji ga je spomenuo u svojoj bilježnici. Hrvatski su mediji pisali kako je Fazlić s Alicom Petrač 2004., dok je Hrvoje Petrač bio u bijegu, osnovao zajedničku tvrtku za uvoz i izvoz, sa sjedištem u Sarajevu.
U Srbiji je pak, po navodima Globusa, Fazlić doveden čak i u vezu s ubojstvom Zorana Đinđića, te je po nalogu srpske policije tokom antimafijaške akcije Sablja saslušan u Sarajevu u Interpolu BiH. Vladimir Beba Popović, nekadašnji najbliži Đinđićev suradnik, opisao je Fazlića kao "protuhu, kriminalca, prevaranta i sitnog zlog čovjeka", te je rekao kako posjeduje sve dokumente o njegovim zločinima po Srbiji, koji se tiču duhanske mafije i Fazlićevih veza s glavnim ljudima te zločinačke organizacije.
No, unatoč gotovo nepreglednim optužbama i aferama u koje se uvukao, Fazlić ne samo da i dana danas hoda slobodan, nego prosperira diljem Balkana. Stoga je teško zamisliti da će slučaj albanskih falsificiranih računala biti onaj koji će mu stati na kraj. Bilo kako bilo, Fazlić je kao žitelj Republike Srpske, koji je surađivao sa Srbima, Hrvatima, Bošnjacima i Albancima, živući dokaz da putovi novca na Balkanu ne poznaju pitanja naroda, vjere i jezika.
Jovan Dragišić
Foto: Nezavisne novine
Foto: Nezavisne novine