PLATFORMA Halo, inspektore pozvala je građane da danas započnu tjedni bojkot trgovačkih lanaca, Lidla, Eurospina i dm-a, te triju proizvoda, Coca-Cole i drugih gaziranih pića, vode u bocama i deterdženata za posuđe. Dodatno su pozvali na opći bojkot trgovina u petak, po uzoru na onaj koji se dogodio prošlog tjedna.
Platforma Halo, inspektore pozvala je na konferenciji za medije prekjučer na potpuni bojkot triju trgovačkih lanaca, i to od danas ujutro do srijede uvečer. Predložili su da se Lidl, Eurospin i dm bojkotiraju na tjedan dana. Objavljene su i grafike koje bi trebale građanima olakšati praćenje bojkota.
>> Najavljen bojkot tri lanca i tri proizvoda. "U petak ne kupujte baš ništa nigdje"
Na tjedan dana se predlaže i da potrošači ne kupuju Coca-Colu i druga gazirana pića, vodu u plastičnim bocama te deterdžente za posuđe. Kod tih artikala uočen je enorman rast cijena, rekao je Kelemen.
Kelemen je pozvao građane i da se u petak "suzdrže od bilo kakve kupnje", što uključuje sve trgovine, poslove s bankama, telekomima, narudžbe putem dostavljačkih platformi, a bojkot bi, prema njegovim riječima, trebao uključiti i suzdržavanje od prekomjerne potrošnje u kafićima, restoranima, putovanjima, na benzinskim pumpama i u drogerijama.
"Moramo poslati poruku onima koji su uzrok ovom divljaštvu cijena. Želimo poslati poruke i bankama. Nemojte ići u banke, izbjegavajte dostavljače, i oni su dio cjenovnog porasta", rekao je Kelemen. "Ovo nije napad na trgovačke lance, ali poručujemo njihovim menadžmentima da su krajnje cijene previsoke i neodržive", dodao je.
Zaposlene u trgovinama pozvao je da tijekom prosvjednih akcija uspore rad. "Nismo protiv vas, vašeg statusa i primanja", poručio im je, a potrošače je pozvao da kupuju od OPG-ova. Pozvao je i strane radnike i umirovljenike da se odazovu bojkotu.
Trgovački lanci se nisu službeno oglašavali o bojkotu, ali iz Hrvatske udruge poslodavaca su poručili da ne podržavaju ovu akciju. Navode da zadnje dvije godine ekonomija raste zbog rasta osobne potrošnje, koja je financirana velikim povećanjem plaća u javnom sektoru.
"Ako se bojkoti nastave na neko vrijeme i ako stanovništvo smanji potrošnju kroz ovu godinu, vrlo lako bismo mogli vidjeti veliki podbačaj na stopi rasta BDP-a ili čak recesiju", rekao je za RTL glavni HUP-ov ekonomist Hrvoje Stojić.
Ministar gospodarstva Ante Šušnjar, koji je podržao prošli bojkot, danas se nije oglasio.
"S državne razine licemjerno je pozivati na bojkot trgovačkih lanaca s obzirom na to da osobna potrošnja itekako puni prihode od PDV-a, kojima su u zadnja dva proračunska ciklusa financirana energična povećanja mase plaća u javnom sektoru", rekao je Stojić.
Dino Oreški, tajnik Udruge eCommerce Hrvatska, kaže da je prošlog petka, za vrijeme bojkota, prosječna vrijednost košarice kod mnogih web-shopova pala i do 300 eura.
"Za mnoge web-trgovce promet je pao između 30 i 40 posto. Bilo je nekih web-trgovaca koji su imali porast jer se radilo o akcijama, a bilo je i onih web-trgovaca koji su bilježili pad prometa i do 90 posto", kaže Oreški.
Podsjetimo, u petak je zbog masovnog bojkota trgovina broj računa u maloprodaji, u odnosu na prethodni petak, pao za 44 posto, dok je iznos računa pao za čak 53 posto. Ukupni broj računa (u svim djelatnostima, a ne samo trgovini) pao je za 29 posto, a iznos računa za 36 posto.