VENEZUELSKA oporba okupit će se diljem zemlje u subotu kako bi pokazala podršku samoproglašenom predsjedniku Juanu Guaidóu te kako bi prosvjedovala protiv socijalističkog predsjednika Nicolasa Madura.
Prosvjedi za cilj imaju povećati pritisak na Madura otkako je Washington priznao Guaidóa kao zakonitog predsjednika i nametnuo sankcije koje bi mogle još više oslabiti naftnu industriju te zemlje, članice OPEC-a.
Madurovi kritičari nadaju se kako će potez Washingtona ohrabriti i europske zemlje. Dva europska diplomata u petak su izjavili da će vlade država Europske unije od sljedećeg tjedna početi s priznavanjem Juana Guaidóa kao privremenog predsjednika Venezuele, no koristeći birane riječi kako ne bi stvorile presedan za političke krize diljem svijeta.
Guaidó je početkom siječnja odabran za čelnika parlamenta u kojem većinu ima oporba, a predsjednikom se proglasio nakon što je aktualni predsjednik Maduro 10. siječnja položio prisegu za novi mandat, nakon uvelike bojkotiranih izbora koje je niz stranih vlada proglasilo nepoštenima.
"Vidimo se na ulici"
"Vidimo se sutra na ulici, Venezuela", rekao je Guaidó u videoporuci na Twitteru. "Dobro nam ide, jako dobro nam ide", dodao je.
Maduro će u subotu također održati skup kako bi obilježio 20. godišnjicu prve inauguracije socijalističkog vođe Huga Chaveza koji je na dužnost prvi put stupio 1999. godine.
Washington je nametnuo snažne sankcije državnoj naftnoj kompaniji PDVSA što je dosad najteži financijski udar na Madura, i dio je sve jačih napora administracije predsjednika Donalda Trumpa da svrgne Madura s vlasti.
Pence: Vrijeme za dijalog je prošlo, sve opcije su na stolu
Američki potpredsjednik Mike Pence rekao je na okupljanju na Floridi u petak kako je vrijeme za dijalog prošlo te da su sve opcije na stolu.
Venezuela je pogođena hiperinflacijom, nestašicom proizvoda i masovnim migracijama građana u susjedne latinoameričke zemlje, a situacija bi mogla postati i teža zbog nametanja novih sankcija.
Guaidó se privremenim predsjednikom proglasio 23. siječnja te je ubrzo osim SAD-a i Kanade osvojio i podršku susjednih zemalja u regiji, no i dalje nema kontrolu nad državnim institucijama ili funkcijama predsjednika.
Guaidó je poslao pisma Rusiji i Kini, velikim kreditorima i saveznicima Madurove vlade, uz izjavu da je promjena vlade i u njihovom najboljem interesu.
Madurovi protivnici poručuju da se on bezobzirno odnosio prema demokratskim institucijama, uključujući i prema kongresu u kojem većinu ima oporba, i da je uništio nekoć snažnu ekonomiju.