Davor Nađi piše za Index: Nizozemski premijer više od Plenkovića brine za Hrvatsku

Foto:

PREDSJEDNIK stranke Fokus, jedne od članica liberalne koalicije koja je na proteklim izborima uspjela ući u sabor, sutra u 10.30 gostovat će u Indexovom studiju. Davor Nađi postao je poznat po svojim idejama koje je proveo u Svetoj Nedelji, a za Index je uoči gostovanja napisao zašto misli da su uvjeti takozvanih škrtih zemalja za paket ekonomskih mjera zapravo dobri za Hrvatsku.

U nastavku pročitajte tekst koji je Nađi napisao za Index:

Reality u Bruxellesu

Ovih dana poput reality showa pratimo zbivanja u Bruxellesu gdje čelnici zemalja dogovaraju sedmogodišnji budžet Europske unije i intervencijski paket kao odgovor na ekonomsku krizu izazvanu koronavirusom. Svakim danom je sve izglednije da će paket pomoći od 750 milijardi, od kojih je 500 milijardi eura trebalo biti bespovratno i 250 milijardi eura kroz povoljne kredite, ostati samo zanimljiva ideja od koje su jedino koristi imali Andrej Plenković i HDZ-u u kampanji, ali ništa više od toga. 

Bogati ne dijele novac

Sada je već jasno da zemlje koje se naziva štedljivima – Nizozemska, Švedska, Austrija, Danska i Finska, nisu sklone samo dijeliti novac drugim zemljama u iznosu koliko god one to požele i bez ikakvih uvjeta. Te zemlje nisu slučajno tako bogate. Bogate su jer odgovorno upravljaju javnim novcem, provode reforme na vrijeme i daju svojim građanima kroz usluge javnog sektora vrijednost za novac. Baš zato što premijeri tih zemalja odgovaraju svojim građanima, nije ni njima lako pristati na bezuvjetno dijeljenje novaca zemljama koje su poznate po netransparentnosti, slabim institucijama i korupciji. Mark Rutte, nizozemski premijer koji nastupa u ime spomenutih zemalja, je iz tih razloga zatražio nekoliko „ustupaka“ od ostalih članica.

Prvo da se smanji iznos paketa pomoći tako da se smanji bespovratni dio, a poveća kreditiranje. Zadnji prijedlog o kojem sam čitao u medijima je bilo 350 milijardi eura bespovratno (umjesto ranijih 500 milijardi) i jednako toliko kroz kreditiranje (umjesto ranijih 250 milijardi). Dodatno, zahtjevi tih članica EU koje neki nazivaju štedljivima, a ja bi ih nazvao razumnima, su i da članice koje primaju ta sredstva moraju pristati na provođenje reformi i obvezati se na poštivanje vladavine prava.

Posljednja pomoć

Iz aviona je vidljivo da Hrvatska ima problema po obje točke i da, ako samo dobijemo novac od Europske unije, a bez potrebnih reformi i bez kvalitetnih institucija, taj novac će značiti samo produženje postojećeg stanja, a to je stanje konstantnog zaostajanja za usporedivim zemljama i gospodarskog i društvenog propadanja.

Upravo zato je fascinantno da Mark Rutte, iako nizozemski premijer koji brine prvenstveno o interesima Nizozemske, posljedično takvim zahtjevima zapravo brine i o interesima Hrvatske u značajnijoj mjeri nego što to radi naš premijer Plenković.

Plenković sada ima većinu u našem parlamentu i ima poziciju biti prvi koji će u ime jedne zemlje članice jasno i glasno reći da se obavezujemo provesti potrebne reforme i tako pokazati da je državnik, a ne prolazni političar u Vijeću Europe, kao što je to i sam poručio ostalim premijerima. Izgleda da nevidljiva ruka vrijedi i u politici, a ne samo u ekonomiji, jer nizozemski premijer vođen svojim sebičnim interesima brine i o interesima Hrvatske.

Za razliku od Plenkovića, Rutte shvaća da ako Hrvatska provede reforme i ako će imati stabilne i neovisne institucije, da je onda ovo posljednji put da Hrvatska očekuje pomoć bogatijih članica. 

Pa kada bih sve ovo morao sažeti u 3 jasna argumenta zašto je i u našem interesu inzistiranje spomenutih EU članica da se EU novac veže za određene uvjete reformi i vladavine prava, to bi bili sljedeći:

Kriza je katalizator

Nama je u interesu da provedemo reforme kako bi doveli Hrvatsku na više dugoročno održive stope rasta. Ako za to dobijemo još i EU novac, dvostruko smo na dobitku. U protivnom nam prijeti potpuni raspad mirovinskog i zdravstvenog sustava te egzodus investitora u inozemstvo. Sve navedeno nam se ovih dana već počelo događati, a kriza je samo katalizator koji otkriva probleme na koje mnogi godinama upozoravamo.

Politička kupovina europskim novcem

 Ako nećemo imati takvo uvjetovanje od strane EU, mislim da je svima jasno da će nam EU novac samo poslužiti za političku kupovinu glasova. Ništa nećemo mijenjati i sve će ostati kao i do sada ili gore. Krize periodi kada države nemaju novaca za plaćanje svih neefikasnosti koje s vremenom nastaju i upravo krize prisiljavaju vlade da provode reforme i nađu način kako građanima pružiti bolju uslugu za manje novaca. Ako dobijemo bezuvjetno EU novac, vlada neće biti prisiljena provoditi reforme. Pritom pod „prisiljena“ ne mislim samo na EU uvjete nego i na ekonomske zakonitosti.

Osigurač za vladavinu prava

Uvjetovanje dovodi u red i zemlje poput Mađarske kroz uvjet vladavine prava. Valjda nam je u interesu da nemamo diktaturu na našoj granici koja stalno objavljuje karte velike Mađarske. A s obzirom na nedavne događaje u vrijeme korona krize koje su opasno podsjećale na poteze susjeda Orbana, možda i nama kao državi nije na odmet da i nas EU uvjetuje novcem kako bi imali dodatan osigurač da takvi potezi u budućnosti našim političarima ne padaju na pamet.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.