Zašto su demokrati izgubili? "Imam kćeri, ne želim da ih u sportu pregazi muškarac"

Foto: EPA

Donald Trump odnio je pobjedu u utorak pridobivši birače za koje su demokrati nekoć vjerovali da će im omogućiti vrlo dug boravak na vlasti. 

Nakon pobjede Baracka Obame 2008. mnogi su trijumfalno tvrdili da liberalna biračka koalicija koja je izabrala prvog crnog predsjednika postaje sve moćnija kako se mijenja sastav Amerike. Stariji, bijeli konzervativci izumirali su, a predviđalo se da će nebijeli Amerikanci biti većina do 2044. godine. 

Pukotine su se počele stvarati već 2010. i 2014. 

Fakultetski obrazovani glasači, mlađi ljudi, crnci, Latinoamerikanci i druge etničke manjine te radnici "plavog ovratnika" bili su dio te koalicije. Demokrati su vjerovali da ti glasači zastupaju lijeve pozicije što se tiče kulturnih pitanja i da podržavaju aktivnu saveznu vladu i snažnu mrežu socijalne sigurnosti. 

"Demografija je sudbina", govorili su optimistični demokrati. Međutim, 16 godina poslije čini se da se ta sudbina pretvorila u prah. Počelo je pucati kad su radnici bez fakultetskog obrazovanja pobjegli od demokrata na međuizborima 2010. i 2014. Zatim su masovno prešli Trumpu 2016. 

Joe Biden ih je svojom reputacijom čovjeka naklonjenog radničkoj klasi uspio dovoljno pridobiti kako bi preuzeo Bijelu kuću 2020. Međutim, njihov povratak u demokratski tabor bio je samo privremen. Trump ne samo da je dobio glasove radničke klase nego je demokratima uzeo i dio mladih, latinoameričkih i crnih glasača. 

Prema izlaznim anketama, Trump je dobio:

  • 13% crnačkih glasova 2024. u usporedbi s 4% Johna McCaina protiv Obame
  • 46% latino glasova, dok je McCain 2008. dobio 31%
  • 43% glasača ispod 30 godina u odnosu na 32% za McCaina
  • 56% onih bez fakultetske diplome - još 2008. Obama je osvojio većinu ovih glasova

Biden nije želio naljutiti aktiviste za prava imigranata

U govoru nakon pobjede Trump je slavio vlastitu raznoliku koaliciju glasača. "Počeo sam uviđati da bi moglo doći do prestrojavanja jer demokrati nisu u skladu s razmišljanjem u zemlji", rekao je novoizabrani predsjednik za NBC News.

Trump je to učinio tvrdolinijaškom porukom o imigraciji, koja je uključuje provođenje nadzora granica i masovnih deportacija, što su politike od kojih su Biden i demokrati uzmicali kad su 2021. preuzeli vlast od Trumpa kako ne bi naljutili aktiviste za prava imigranata. Ilegalni prelasci granice dosegnuli su rekordnu razinu pod Bidenovom administracijom. 

"Ako pogledate video Hillary Clinton iz 2008. godine na predizborima, ona govori o tome kako osigurati podizanje zidova, osigurati da imigranti koji krše zakon budu deportirani, osigurati da svi nauče engleski. Smiješno je koliko su ulijevo otišli", kazao je Kevin Marino Cabrera, republikanski povjerenik u okrugu Miami-Dade.

Ovaj je tjedan Trump postao prvi republikanac od 1988. koji je osvojio taj izrazito latinoamerički okrug na Floridi. Također je osvojio okrug Starr u južnom Teksasu s 97% latinoameričkog stanovništva. 

Harris nije dobila dovoljno glasova u gradovima

Mike Madrid, anti-Trumpov republikanski strateg koji se specijalizirao za latinoameričke trendove glasanja, upozorio je da se ne smije sve nebijele Amerikance tretirati kao "potlačenu rasnu manjinu". "To nije niti je ikad bio način na koji Latinoamerikanci sami sebe doživljavaju", naglasio je. 

"Mrzim stav da ako si crnac, moraš biti demokrat ili mrziš crnce i svoju zajednicu", rekao je Kenard Holmes, 20-godišnji student iz Južne Karoline. Napomenuo je da se slaže s republikancima u nekim stvarima i da demokratski političari crne birače uzimaju zdravo za gotovo.

Trump je odnosu na prethodne izbore u najmanje 2367 okruga ostvario bolji rezultat, dok je lošije prošao u samo njih 240. Nije samo broj okruga u kojima je Trump pobijedio važan. Kamala Harris trebala je ostvariti značajne dobitke u gradovima kako bi kompenzirala republikansku snagu u ruralnim područjima. Nije uspjela.

U okrugu Wayne u Detroitu živi 38% crnaca. Harris je tamo osvojila 63% glasova, znatno manje od 68% Joea Bidena 2020. i Obaminih 74% 2008. Ankete su dosljedno pokazivale da su ekonomija, zajedno s imigracijom, dva pitanja od najveće važnosti za birače.

"Samo želimo ono što je najbolje za Amerikance"

Trumpova ekonomska poruka presijeca rasne podjele. "Dosta nam je slušanja o politici identiteta. Mi smo samo Amerikanci i samo želimo ono što je najbolje za Amerikance", kazala je Nicole Williams, bijela barmenica koja se udala za crnca i živi u Nevadi, jednoj od ključnih saveznih država za izbornu pobjedu. 

Demokrati već preispituju u čemu su pogriješili. Različiti elementi unutar stranke nude vlastite, često proturječne savjete o najboljem putu za povratak na vlast. Ljevičarski senator Bernie Sanders, koji se dva puta natjecao za demokratsku predsjedničku nominaciju, također je kritizirao politiku identiteta i optužio stranku da je napustila birače iz radničke klase.

Neki centristički demokrati, u međuvremenu, tvrde da borba za povezivanje s biračima nadilazi gospodarstvo i imigraciju. Oni ukazuju na to da je Trumpova kampanja također mogla upotrijebiti "kulturnu poruku" kao klin za razbijanje demokratske koalicije.

Demokrati su se na ovogodišnjim izborima zalagali za smanjenje financiranja policije, dekriminalizaciju nedokumentiranih prelazaka granice i manjih kaznenih djela, poput krađe u trgovinama, te osiguranje veće zaštite za transrodne Amerikance. 

Trumpov tim je u posljednjim mjesecima kampanje govorio da Harris želi zatvorenicima omogućiti da obave operacije promjene spola na račun poreznih obveznika. "Kamala je za njih (they/them). Predsjednik Trump je za Vas", glasila je poruka u jednoj od reklama. 

Trumpova kampanje u prvoj polovini listopada potrošila je više od 21 milijun dolara na oglase koji se bave pitanjima transrodnosti. To je dvostruko više od onoga što su potrošili na reklame o imigraciji i inflaciji. 

Neslaganja u Demokratskoj stranci

Seth Moulton, umjereni demokratski kongresmen iz Massachusettsa, uvjeren je da njegova stranka mora preispitati svoj pristup kulturnim pitanjima.

"Demokrati provode previše vremena pokušavajući ne uvrijediti nikoga umjesto da budu brutalno iskreni o izazovima s kojima se mnogi Amerikanci suočavaju. Imam dvije djevojčice, ne želim da ih na sportskom borilištu 'pregazi' muškarac, ali kao demokrat trebao bih se bojati to reći", naglasio je Moulton u razgovoru za New York Times. 

Progresivni demokrati odbacuju takve optužbe i tvrde da je zalaganje za prava manjina uvijek bila temeljna vrijednost stranke. Kongresnik John Moran napisao je na X-u: "Trebali biste pronaći drugi posao ako želite iskoristiti poraz na izborima kao priliku za napad na naše najranjivije."

Mike Madrid, politički strateg, dao je brutalnu procjenu današnje demokratske koalicije. "Demokratska stranka temeljila se na nečemu što je zapravo nesveti savez između obojenih ljudi iz radničke klase i bogatijih bijelih progresivaca vođenih i animiranih kulturnim pitanjima. Jedino ljepilo koje je držalo tu koaliciju bio je antirepublikanizam", naveo je. 

Zaključio je da je stranka bila zrela za poraz jednom kad se to "ljepilo odlijepilo".

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.